SME Minúta: Rusko podniklo letecké útoky na Kyjev i Ľvov

Rusko podniklo raketový útok na vojenskú továreň v Kyjeve. Kremeľ sa útokmi z posledných dní podľa Ukrajincov mstí za potopenie ruského krížnika Moskva.

Útok potvrdili ukrajinské úrady a ruské ministerstvo obrany. „Vysokopresné, zo vzduchu odpálené zbrane dlhého doletu zničili výrobné budovy zbrojárskej továrne v Kyjeve,“ píše ruské ministerstvo obrany na sociálnej sieti Telegram.

K podobnému útoku došlo v Kyjeve už vo štvrtok v noci. Moskva tvrdí, že pri útoku zničila továreň Vizar neďaleko Kyjeva, kde sa vyrábajú protilodné rakety typu R-360 Neptún. Tieto rakety boli podľa Kyjeva použité štvrtkovom potopení ruského raketového krížnika Moskva.

Útoky na Kyjev z posledných dní sú podľa ukrajinských úradov odplatou za potopenie krížnika. Moskva oficiálne popiera, že by plavidlo potopili Ukrajinci.

Ukrajinci tvrdia, pri raketovom útoku na krížnik, ktorý bol vlajkovou loďou ruskej Čiernomorskej flotily, zahynul aj jeho kapitán Andrej Kuprin.

Ruské ministerstvo obrany v piatok avizovalo, že zintenzívni raketové útoky na Kyjev, ak bude Ukrajina podnikať bližšie bližšie nešpecifikované „teroristické útoky alebo sabotáže“ zo strany ukrajinských síl. (TASR)

Celý článek zde |