SME Minúta: Ruský plyn nemá v Európe rozumnú alternatívu, tvrdí Putin

Írsky minister zahraničných vecí Simon Coveney navštívil Kyjev. Stal sa tak prvým šéfom diplomacie jednej z členských krajín Bezpečnostnej rady OSN, ktorý navštívil Ukrajinu od začiatku ruskej invázie.

Po návšteve častí metropoly Kyjev priamo zasiahnutých inváziou a po stretnutí so šéfom ukrajinskej diplomacie Dmytrom Kulebom aj s ministrom obrany Olexijom Reznikovom vyhlásil, že vraždy ukrajinských civilistov ruskými silami sú pravdepodobne vojnovým zločinom.

„Som si tiež vedomý, že v týchto časoch Ukrajina nechce súcit, potrebuje činy a silnú praktickú pomoc pri sebaobrane, a aj keď je Írsko vojensky neutrálne, dovoľte mi jasne povedať, že v tejto vojne, konflikte a budúcnosti vašej krajiny nie sme neutrálni,“ vyhlásil Coveney.

„Vieme, že Ukrajinci snívajú o inom druhu budúcnosti, o takom, ktorý je založený na demokracii, stabilite a ekonomických príležitostiach. My sme presvedčení, že tieto veci sa dajú dosiahnuť prostredníctvom úplného členstva v EÚ, a Írsko sa bude zasadzovať o to, aby sa to stalo čo najrýchlejšie,“ prisľúbil minister. (SITA)

Celý článek zde |