SME Minúta: Situácia v Azovstali je kritická, ruské jednotky pokračujú v útokoch

Na Ukrajine uviazlo kvôli blokáde čiernomorských prístavov a infraštruktúry 25 miliónov ton obilia. Uviedol zástupca OSN pre výživu a poľnohospodárstvo. Blokovanie obilia sa považuje za jednu z príčin vysokých cien potravín.

Ukrajina bola podľa údajov Medzinárodnej rady pre obilniny štvrtým najväčším svetovým vývozcom kukurice v minuloročnej sezóne a šiestym vývozcom pšenice.

„Je to takmer groteskná situácia, ktorú v tejto chvíli pozorujeme na Ukrajine s takmer 25 miliónmi ton obilia, ktoré by sa dalo vyviezť, ale ktoré nemôže opustiť krajinu len kvôli nedostatočnej infraštruktúre a blokáde prístavov,“ povedal zástupca riaditeľa organizácie Josef Schmidhuber.

Dodal, že plná sila by mohla mať za následok nedostatok miesta v skladoch počas budúcej úrody v júli a auguste. Obavy podľa neho vzbudzujú aj správy, že v bojoch na Ukrajine boli niektoré sklady obilia zničené.

Ukrajina je nútená vyvážať obilie už nie cez more, ale vlakom cez západnú hranicu alebo zo svojich malých riečnych prístavov na Dunaji.

„Svetu by skutočne pomohlo, keby sme mohli toto obilie (z Ukrajiny) evakuovať,“ povedala riaditeľka Svetovej obchodnej organizácie Ngozi Okonjová-Iwealaová.

„Existuje vážne riziko, že ceny potravín porastú a stanú sa nedostupnými, čo by mohlo spôsobiť väčší hlad,“ dodala. (ČTK)

Celý článek zde |