SME Minúta: Ukrajina a Rusko momentálne nekomunikujú, Mariupoľ môže byť červená čiara

Ukrajinská vláda začala plánovať povojnovú budúcnosť krajiny, vyhlásil v tradičnom nočnom príhovore prezident Volodymyr Zelenskyj s tým, že mal stretnutie venované „rekonštrukcii našich miest“.

Zelenskyj uznal, že ide „o obrovské množstvo práce, ale (je to) stále menej, ako brániť štát vo vojne.“ Podľa CNN prezident označil súčasné obdobie za „historický okamih, okamih, keď môžeme raz a navždy vyriešiť mnohé staré problémy“ a začať so „skutočnou modernizáciou našich miest“.

V tejto súvislosti spomenul „kvalitné územné plánovanie tam, kde neexistovalo“, zohľadnenie tokov v doprave, zaručenie energetickej účinnosti, použitie ekologických materiálov i inkluzívnosť. Pripomenul aj problémy, s akými ľudia zápasia, keď sa snažia získať financie na to, aby mali vlastný byt alebo si postavili dom.

Informoval, že si stanovil úlohu poskytnúť dočasné bývanie všetkým vnútorne vysídleným osobám, ktorých príbytok bol zničený vo vojne. Vysvetlil, že pôjde o dočasné bývanie, „kým im domy znovu nepostavíme“. Prioritou by podľa neho mali byť byty a domy pre veteránov vojen alebo tých, ktorí pracovali alebo pracujú v záujme spoločnosti a nemajú vlastné bývanie. (TASR)

Celý článek zde |