SME Minúta: Ukrajinskí duchovní chcú postaviť moskovského patriarchu pred súd

Rusko bude stupňovať útoky na východe Ukrajiny, varoval ľudí prezident Volodymyr Zelenskyj. Najbližší týždeň bude podľa neho rovnako kľúčový ako všetky ostatné v tejto vojne. „Ruské jednotky sa presunú k ešte väčším operáciám na východe nášho štátu,“ povedal Zelenskyj v nočnom príhovore.

Zelenskyj rusko obvinil zo snahy vyhnúť sa zodpovednosti za vojnové zločiny. „Keď ľuďom chýba odvaha priznať si chyby, ospravedlniť sa, prispôsobiť sa realite a poučiť sa, zmenia sa na netvorov. A keď to svet prehliada, netvory sa rozhodnú, že to svet sa musí prispôsobiť im. Ukrajina to všetko zastaví,“ vyhlásil Zelenskyj. „Príde deň, keď budú musieť všetko priznať. Prijať pravdu.“

Ukrajinský líder znova vyzval Západ, aby poskytol krajine väčšiu pomoc. Počas nedeľňajšieho telefonátu s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom hovoril o tom, ako posilniť sankcie voči Rusku a „ako prinútiť Rusko, aby sa usilovalo o mier“. „Rád konštatujem, že postoj Nemecka sa nedávno zmenil v prospech Ukrajiny. Považujem to za úplne logické,“ doplnil Zelenskyj. (TASR)

Celý článek zde |