SME Minúta: Únia sa prikláňa k zákazu dovozu ruskej ropy do konca roka

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj udelil predsedníčke Snemovne reprezentantov amerického Kongresu Nancy Pelosiovej Rad kňažnej Oľgy III. stupňa.

Rad kňažnej Oľgy bol Pelosiovej udelený za jej významný osobný prínos k posilneniu ukrajinsko-americkej medzištátnej spolupráce a za podporu suverénnej, nezávislej a demokratickej Ukrajiny.

Na brífingu po rokovaniach v Kyjeve Pelosiová uviedla, že rozhovor so Zelenským sa sústredil na otázky bezpečnosti, humanitárnej a ekonomickej pomoci a obnovy Ukrajiny, „keď sa vybojuje víťazstvo“, informovala na svojom webe britská stanica BBC.

Pelosiová vyhlásila, že je hrdá na to, že mohla v Kyjeve odovzdať posolstvo jednoty Kongresu Spojených štátov, vyjadriť uznanie amerického ľudu ukrajinskému vedeniu a tlmočiť obdiv ukrajinskému ľudu za jeho odvahu.

Dodala, že americká delegácia síce prichádzala na Ukrajinu s veľkým smútkom, ale „odchádza s lepším pochopením… toho, čo treba urobiť.“

Zelenskyj sa na stretnutí s delegáciou z USA poďakoval za všetku poskytnutú pomoc. Spojené štáty označil za lídra spomedzi krajín, ktoré Ukrajinu podporujú vo vojne proti agresii Ruskej federácie.

„Signály, ktoré dnes Spojené štáty a prezident Joe Biden vysielajú, sú veľmi dôležité,“ uviedol Zelenskyj a spomenul okrem iného aj nedávne rozhodnutie amerického Senátu, ktorý schválil vojenskú pomoc Ukrajine formou pôžičky a prenájmu.

„Sme za to vďační,“ vyhlásil ukrajinský prezident. (TASR)

Celý článek zde |