SME Minúta: Zelenskyj popiera tvrdenia Rusov, hovorí, že Mariupoľ naďalej odoláva

Volodymyr Zelenskyj prirovnal ničenie jeho krajiny Rusmi k druhej svetovej vojne. Ukrajinský prezident to povedal vo videopríhovore k poslancom portugalského parlamentu.

„Škody, ktoré sú teraz páchané na Ukrajine, sú podobné tým, ku ktorým došlo počas druhej svetovej vojny,“ uviedol Zelenskyj, ktorého 15-minútový prejav odvysielala televízna stanica RTP. „Nebojujeme len za našu nezávislosť, ale aj za naše prežitie,“ zdôraznil.

Podľa Zelenského existuje paralela medzi Ukrajinou a návratom Portugalska k demokracii v roku 1974, keď sa tam odohrala tzv. klinčeková revolúcia. Tá takmer bez krviprelievania ukončila 48 rokov diktatúry Antónia dne Oliveira Salazara a následne Marcela Caetana. „Klinčeková revolúcia, ktorá vás oslobodila od diktatúry, vám umožňuje pochopiť, ako sa cítime my,“ povedal.

Zelenskyj sa Lisabonu poďakoval za poskytnutú pomoc a vyzval na ďalšiu podporu, najmä dodávky ťažkých zbraní a prijatie dodatočných sankcií voči Rusku. Predseda portugalského parlamentu Augusto Santos Silva prisľúbil Ukrajine do budúcnosti intenzívnejšiu podporu. (TASR)

Celý článek zde |