SME Minúta: Zrušenie sankcií je podľa Lavrova kľúčovou súčasťou mierových rokovaní

Manželky ukrajinských vojakov apelujú, aby súčasťou evakuácie civilistov boli aj vojaci. Obávajú sa totiž, že ak vojaci brániaci obliehaný komplex oceliarní Azovstaľ zostanú v zničenom areáli, zajmú ich ruské sily.

„Na životoch vojakov tiež záleží. Nemôžeme hovoriť len o civilistoch,“ povedala v rozhovore pre AP v Ríme 29-ročná Julija Fedusiuková, manželka Arsenija Fedusiuka, ktorý je členom pluku Azov.

„Dúfame, že dokážeme zachrániť aj vojakov, nielen mŕtvych, nielen zranených, ale ich všetkých,“ dodala.

Kateryna Prokopenková (27), ktorej manžel Denys Prokopenko je veliteľom pluku Azov, vyzvala na uskutočnenie vojenskej operácie podobnej tej, ktorá počas druhej svetovej vojny pri francúzskom meste Dunkerque umožnila evakuáciu britských a spojeneckých vojsk obkľúčených nemeckých silami.

Môžeme spraviť takúto operáciu, ktorá „zachráni našich vojakov, našich civilistov, naše deti“, uviedla Prokopenková. „Musíme to spraviť práve teraz, pretože každú hodinu, každú sekundu zomierajú ľudia,“ zdôraznila.

Fedusiuková a Prokopenková povedali, že približne 600 vojakov v železiarňach Azovstaľ je zranených, pričom niektorí z nich trpia gangrénou. Agentúre AP ukázali fotografie, ktoré im poslali ich manželia, na ktorých je vidieť vojakov s amputovanými končatinami a strelnými zraneniami.

Ukrajinskí vojaci sa podľa slov Fedusiukovej nevzdajú ruským jednotkám. „Nevieme o nijakom vojakovi z (pluku) Azov, ktorý sa vrátil (zo zajatia) ruských síl od roku 2014,“ varovala s tým, že by im hrozilo mučenie a zabitie. „Vieme to s určitosťou, preto to (vzdanie sa) pre nich neprichádza do úvahy,“ zdôvodnila. (TASR)

Celý článek zde |