Smutná velikonoční tradice: Alkohol za volantem a nepřiměřená rychlost

Sváteční řidiči, alkohol a zvýšená rychlost. To jsou charakteristické rysy velikonočních svátků, které s sebou přinášejí i výrazně zvýšenou nehodovost. Od začátku roku zemřelo na českých silnicích již 98 osob, těžce zraněno jich pak bylo 268. Ministr Kupka proto apeluje na řidiče, aby neriskovali a věnovali jízdě zvýšenou pozornost.

Po dvouletém výpadku způsobeném pandemií, se prožití velikonočních svátků vrací do starých kolejí. Už první tři měsíce ale ukázaly, že návrat do normálu nese sebou také větší nehodovost. Oproti loňsku zemřelo na českých silnicích o 13 lidí více a zvýšil se i počet těžkých zranění o 63 případů.

„Velikonoce jsou každoročně rizikové hned z několika důvodů. Zvýšený počet řidičů, kteří během přesunů o svátcích řídí pod vlivem alkoholu nebo jezdí výrazně nepřiměřenou rychlostí, dále pohyb takzvaných svátečních řidičů a v neposlední řadě návrat motorkářů na silnice. Ti ještě nejsou dost vyježdění, navíc vozovka není kvůli zimě dost přilnavá a je na ní řada nečistot. Řidiči také odvykli tomu, že dopravní prostor více sdílí s motocyklisty a cyklisty,“ řekl vedoucí oddělení BESIP Ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

Velikonoce v pandemii

Plošná omezení během koronavirové krize měla příznivý vedlejší efekt, kterým byl nižší počet dopravních nehod.

Zatímco v letech 2011–2019 se ve velikonočním období odehrálo průměrně 1 068 nehod, v roce 2020 to bylo 956 nehod a v roce 2021 dokonce 787 nehod , což je o 281 méně než je běžný průměr.

Při loňských Velikonocích zemřelo na silnicích 7 osob, 23 jich bylo těžce zraněno a dalších 146 osob bylo zraněno lehce.  

,,Chtěl bych motoristy požádat, aby bezpečnosti na silnicích v následujících dnech věnovali co nejvíce pozornosti. Přeju všem, aby Velikonoce prožili v klidu se svými rodinami a nezkomplikovali si je žádnou dopravní nehodou, apeluje ministr dopravy Martin Kupka.

Alkohol, nepřiměřená rychlost = vysoká nehodovost

Podle statistik jezdí pod vlivem alkoholu obvykle asi pět procent řidičů, o Velikonocích tento počet ale stoupá na dvojnásobek.

Příčinám nehod potom dominuje nepřiměřená rychlost. Poloprázdné silnice lákají mnohé řidiče k rychlé jízdě. Statistiky ale ukazují, že bohužel právě nepřiměřená rychlost bývá tou nejčastější příčinou smrtelných dopravních nehod, následovaná nedáním přednosti v jízdě. 

Mnoho lidí využije nadcházející svátky i k tomu, aby vyrazili na výlet na kole či motorce. Motoristé si tak musí s teplejším počasím zvyknout i na to, že se po zimní pauze opět zvýší pohyb právě motorkářů či cyklistů v silničním provozu.

„Věnujte proto opravdu zvýšenou pozornost rozhlížení, nečekejte na silnici pouze stejně velký stroj, jako je ten váš. Zároveň nepodceňujte motorky, mají zvýšenou schopnost akcelerace a dojedou vás mnohem rychleji, než běžné auto,“ upozorňuje Tomáš Neřold z oddělení BESIP ministerstva dopravy.

Vždy je důležité pamatovat i na to, že motorkář i cyklista jsou těmi zranitelnějšími účastníky silničního provozu.

„Cyklisté by měli vždy myslet na to, že svojí jízdou nesmějí omezovat ostatní a motorkáři zase jezdit nepřiměřenou rychlostí,“ dodává Neřold.

Jana Bartošová

Celý článek zde