Snapshot aneb jak decentralizovaně volit

Snapshot je krypto projekt a krypto projekty neustále zkoumají nové způsoby, jak změnit okolní svět – od umění, přes finance, letectví až třeba po potraviny. V poslední době krypto projekty mění způsob, jakým se komunity podílejí na utváření firem. 

Co je Snapshot?

Snapshot je místo, kde mohou projekty vytvářet návrhy, o kterých mohou lidé hlasovat pomocí kryptoměn. V oboru se tomuto procesu říká „signalizace hlasování“. Tradičně by hlasování pomocí kryptoměny obvykle znamenalo poplatky za zpracování přesunu měny z jedné peněženky do druhé.

V systému Snapshot k tomu však nedochází díky chytrému využití decentralizované úložné sítě zvané IPFS. Protože Snapshot nepoužívá ověřování „on chain“, jsou všechna hlasování v podstatě bez poplatků. Je to oblíbený nástroj pro decentralizované organizace (DAO), které se chtějí pomocí technologie blockchain dotazovat, co si myslí jejich publikum.

Jak Snapshot používat a v čem je jeho výjimečnost?

Společnosti, které chtějí Snapshot používat, musí mít existující profil v Ethereal Naming Service neboli ENS. Jakmile ho mají, přidají záznam na ENS, aby bylo možné na této adrese zobrazit hlasy. Uživatelé mezitím potřebují adresu peněženky s požadovanou kryptoměnou, aby se mohli zúčastnit hlasování. Pak uživatelé jednoduše připojí svou peněženku k webové stránce Snapshot a ta umožní hlasovat o jakýchkoli otevřených návrzích na stránce.

Zajímavost :  Keď bolo všetko zavreté, do prírody chodili davy

Krypto projekty si tradičně musí vytvářet infrastrukturu pro provádění tohoto druhu hlasování samy nebo používat jiné metody, které nejsou decentralizované. Tyto metody jsou jednak časově náročné, jednak se jich mohou zmocnit strany, kterým nemusí jít o nejlepší zájmy projektu, a zkreslit tak hlasování. Snapshot se liší v tom, že umožňuje projektům vyhledat své nejoddanější členy, kteří vlastní zvolenou kryptoměnu, a požádat je o rozhodnutí. Dělá to tak, že transakce neposílá do blockchainu.

Místo toho k vytváření a ukládání hlasů využívá síť IPFS. Díky tomu může Snapshot používat blockchain k registraci toho, jak lidé na anketu reagovali, aniž by za to platil obvyklé poplatky. Tvůrci ankety jsou tyto hlasy zpřístupněny prostřednictvím rozhraní, takže může sledovat, co se děje.

Zajímavost :  [Odpolední zprávy] • Francouzské a švýcarské banky budou zkoušet CBDC pro trh velkoobchodních úvěrů • a další články

Co lze se službou dělat?

Systém je navržen tak, aby se do něj vešla široká škála anket nebo průzkumů. Jeden projekt může například požádat své publikum, aby hlasovalo o nových funkcích v rámci plánu projektu.

Například společnost Uniswap se svých uživatelů zeptala, zda by měla vyčlenit prostředky na vytvoření fondu právní ochrany, pokud by se projekt někdy dostal pod kontrolu regulačních orgánů. V jiné anketě se uživatelů ptal, co by měl udělat se svými finančními prostředky.

Podstatou Snapshotu je umožnit společnostem usilujícím o decentralizaci, aby mohly svým uživatelům zadat anketu o tom, jakým směrem by se měl projekt ubírat, aniž by k tomu potřebovaly otravné prostředníky.

Kde se Snapshot vzal?

Společnost Snapshot Labs, tvůrci aplikace Snapshot, se objevila v srpnu 2020. V současné době není k dispozici mnoho informací o tom, kdo za společností Snapshot stojí, ale z různých fór to vypadá, že vznikla z Balancer Labs, výzkumné a vývojové divize automatického správce portfolia a obchodní platformy Balancer.

Zajímavost :  ONLINE: Kanada sa vo finále nevzdáva, proti Fínom dokázala vyrovnať

Závěr

Projekt je zatím v plenkách, ale společnosti již vytvořily 1 000 jednotlivých prostor, kde se mohou komunity scházet a hlasovat o předložených návrzích. Je možné, že se teď koukáme na budoucnost opravdového decentralizovaného hlasování.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO