Snížení valorizace důchodů je podle ANO protiústavní. Ve středu budou jednat s Pavlem

První schůzka ANO s novým prezidentem k valorizaci důchodů už proběhla a podle Havlíčka byla velmi racionální. Ve středu bude chtít zdůrazňovat, že zákon o snížení valorizace je retroaktivní, a tudíž protiústavní. Za problematické považuje i jeho projednání v legislativní nouzi. Havlíček zdůraznil, že pokud Pavel novelu podepíše a Ústavní soud ji odmítne, hrozí Česku blamáž.

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) zákon i jeho přijetí hájil. Vláda podle něj ke kroku přistoupila, jakmile získala informace o lednové inflaci, na základě kterých nárok na mimořádnou valorizaci vznikl. Připomněl také, že opozice odmítla možnost projednání zákona při zkrácení projednávacích lhůt. Kabinet je podle Rakušana připraven i na situaci, že by Pavel zákon nepodepsal.

Důchody mají při mimořádné červnové valorizaci vzrůst podle novely v průměru o 760 korun. Podle nyní platných zákonných pravidel by to bylo o průměrně o 1770 korun. Kabinet snížení zdůvodňuje snahou o stabilizaci veřejných financí v letošním roce i v dalších letech.

Rakušan také vyčetl Havlíčkovi, který byl členem předchozí vlády Andreje Babiše (ANO), že minulý kabinet k žádné reformě důchodů nepřistoupil. Podle něj proto musí řešit situaci současná vláda. Podoba reformy zatím není připravená, o jednotlivých aspektech jednají odborné týmy koaličních stran, řekl Rakušan. Až koalice najde dohodu, chce o návrhu jednat s opozicí.

Zdroj Zde