Sousoší z odpadků. Anglický Mount Recyclemore zobrazuje hlavy Bidena, Macrona či Merkelové

Ve Velké Británii začíná třídenní summit lídrů vyspělých zemí G7. Na hrabství Cornwall přivítá britský premiér Boris Johnson světové státníky včetně amerického prezidenta Joe Bidena či německé kancléřky Angely Merkelové. Hlavním tématem má být pandemie, ale britský sochař Joe Rush vytvořil na místě konání sousoší z elektrického odpadu, kterým chce světové státníky upozornit na environmentální problémy lidstva. 

Rush použil jako předlohu slavný Mount Rushmore, které vyobrazuje americké prezidenty George Washingtona, Thomase Jeffersona, Theodora Roosevelta a Abrahama Lincolna. Ve svém díle Mount Recyclemore využil současné státníky a účastníky summitu.

Zajímavost :  Na Přerovsku začala stavba nového úseku dálnice D48. Za tři roky má být hotovo

V sousoší si tak mohou diváci prohlédnout britského premiéra Borise Johnsona, japonského premiéra Yoshihide Suga, francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, německou kancléřku Angelu Merkelovou, italského premiéra Maria Draghiho, kanadského premiéra Justina Trudeaua a amerického prezidenta Joe Bidena.

Projekt má podle Rushe především poukázat na škody páchané na životním prostředí, které způsobuje likvidace elektronických zařízení. „Musíme vyrábět předměty, které budou opravitelné a vydrží delší dobu,“ uvedl pro BBC autor. Jen v roce 2019 podle zprávy OSN vzniklo celosvětově více než 53 milionů tun elektronického odpadu – toto množství o více než devět milionů tun překonává „výkon“ z doby před pěti lety.   

Zajímavost :  Matovič hovorí o veľkom úspechu, Gyimesi o fiasku. O očkovanie Sputnikom je zatiaľ malý záujem

Na projektu se podílel také britský on-line maloobchodní řetězec musicMagpie, který prodává repasovanou elektroniku a použité počítačové hry, konzole, knihy, filmy a hudbu. Dílo je navíc umístěno tak, aby je vyobrazení státníci mohli vidět při příletu na summit. 

Prohlédněte si sousoší v detailech:

Zdroj Zde