Soutěž na Vltavskou filharmonii zná vítěze. Podrobnosti se veřejnost dozví za dva týdny

„O vítězi bylo rozhodnuto, ale jak pravil klasik, ,my nesmíme ani naznačovat‘. Soutěž byla na běžné poměry velmi precizně střežená, zájem médií z celého světa je velký. Místnost na historické Staroměstské radnici, kde jsme zasedali, byla celou dobu hlídaná ostrahou, která pečlivě pouštěla jen podle seznamu porotců a odborníků,“ popsal průběh výběru vítězného návrhu náměstek pražského primátora Petr Hlaváček.

Do soutěže se zapojilo pět studií, které Praha loni v srpnu k vypracování návrhů přímo vyzvala. Dalších patnáct studií vybrala na základě předložených portfolií. Budova za více než šest miliard korun nabídne tři koncertní sály, ten největší se špičkovou akustikou pojme 1800 posluchačů. Doplní jej komorní a multifunkční sál pro dalších 1200 lidí. V budově najdou zázemí i oba v Praze sídlící  symfonické orchestry, Česká filharmonie a Symfonický orchestr hlavního města Prahy.

Video se připravuje …

Prahu čekají v příštích letech velké změny

Filharmonie by se měla stát i centrem hudebního vzdělávání. Do jejích prostor se přesune hudební knihovna Městské knihovny v Praze, vzniknou také edukační prostory, zkušebny a studia. Nebude chybět restaurace, kavárna nebo vyhlídková terasa nabízející pohledy na centrum Prahy. Stavba, která vytvoří nový kulturní střed Prahy, by měla být hotova v roce 2031.

Podívejte se v galerii na to, jak se s návrhem filharmonie vypořádali studenti architektury na pražských vysokých školách v uplynulých letech. >>>

„Se zveřejněním vítězného návrhu se projekt přesune z přípravné do projektové fáze, během které bude Vltavská filharmonie od podzimu 2022 z hlediska koordinace spadat pod Pražskou developerskou společnost. Bude to poměrně tvrdá a dlouhodobá developerská práce,“ popisuje postup vedoucí projektového týmu Vltavská filharmonie Martin Krupauer. Tento krok schválila v polovině dubna rada hlavního města. 

Cílem druhé projektové fáze je pořízení projektové dokumentace a povolení stavby Vltavské filharmonie, kterou bude potřeba koordinovat s rozvojem jednoho z největších pražských brownfieldů Bubny-Zátory. Do finále se už dostala změna územního plánu pro celé území, kde vznikne nová městská čtvrť s bydlením pro 25 tisíc obyvatel. Změnu územního plánu, která umožní výstavbu koncertního sálu, rada schválila už v polovině března.

Po dokončení druhé projektové fáze počítá město s převedením projektu pod investiční odbor magistrátu, který zaštítí třetí fázi projektu, investiční a realizační. 

Zdroj Zde