Spočítejte si, jak vám zvýší důchod. Novela začne platit

Novela, která mění pravidla pro mimořádnou valorizaci důchodů, začne platit. Prezident Petr Pavel dnes oznámil, že se ji po dlouhém přemýšlení rozhodl podepsat. Krátce poté by měla vyjít ve Sbírce zákonů.

Podle prezidenta je ale nezbytné, aby ji pak přezkoumal Ústavní soud – pokud se na něj neobrátí opozice, udělá to sám prezident. O ústavnosti novely mají pochyby někteří politici i právníci. Týká se totiž nároku na zvýšení penzí, který už důchodci pravděpodobně fakticky mají. Dosud platný zákon totiž říká, že k valorizaci podle stávajících pravidel v červnu dojde kvůli inflaci naměřené v lednu. 

Důchody od června sice znovu stoupnou, ale výrazně méně, než měly podle dosavadních pravidel. U průměrného starobního důchodu dělá rozdíl kolem tisícovky měsíčně. Od června stoupne o 760 korun měsíčně, bez vládních škrtů měl růst o 1770 korun.

Výpočet pro váš konkrétní důchod – a rozdíl obou variant výpočtu – ukáže naše kalkulačka:

Stejně jako starobní důchody porostou i důchody invalidní, vdovské a vdovecké i sirotčí. Výjimkou budou jen lidé, kteří pobírají dva důchody současně – typicky starobní a vdovský/vdovecký. U těch se o 400 korun bude zvyšovat jen jeden.

Další podrobnosti najdete v článku, který jsme přinesli hned po schválení novely v Poslanecké sněmovně: Zvýšení důchodů od června

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České… Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Vytisknout

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO