Spor o loď se zbraněmi pro Česko. Španělská levice ji chce blokovat, tvrdí, že jsou pro Izrael

Španělská levicová aliance Sumar, která je součástí vládní koalice, chce zablokovat v přístavu nákladní loď Borkum, která převáží zbraně z Indie. Vládní uskupení tvrdí, že zbraně na palubě lodi nakonec dostane Izrael. Podle španělského ministerstva dopravy to ale není pravda a vojenský náklad míří do Česka, napsala dnes agentura Europa Press. Loď by měla zakotvit v přístavu na jihu Španělska v příštích několika hodinách. ČTK se snaží získat vyjádření českého ministerstva obrany.

Podle deníku El País parlamentní klub aliance Sumar, která je menším koaličním partnerem socialistů premiéra Pedra Sáncheze, vyzval státní zastupitelství, aby nechalo loď zablokovat v přístavu. Plavidlo by mělo v příštích hodinách zakotvit v přístavu Cartagena. Podle politiků uskupení Sumar má na palubě zbraně určené Izraeli, a je tak velmi pravděpodobné, že by tyto zbraně byly použity v bojích v Pásmu Gazy. Sumar označuje válku v Pásmu Gazy, která začala po teroristickém útoku hnutí Hamás z loňského října, za genocidu Palestinců. K zablokování lodi vyzvala úřady i další španělská levicová parlamentní strana Podemos.

Zajímavost :  Čo môžem robiť, aby som prispel k upokojeniu v spoločnosti? (otázky a odpovede)

Výhrady však odmítlo ministerstvo dopravy. Podle něj zbraně na palubě lodi Borkum v žádném případě nesměřují do Izraele. Jejich cílovou zemí je podle něj Česká republika. Socialistický ministr dopravy Óscar Puente, který označil tvrzení koaličního partnera za falešné, na sociální síti X sdílel dokument španělského ministerstva zahraničí, který to podle něj potvrzuje.

To však nepřesvědčilo stranu Podemos. „Je známo, že Česká republika patří mezi největší prodejce zbraní Izraeli. Je jasné, že se jedná jen o zástěrku a zbraně skončí v Izraeli,“ uvedla strana. Sumar ve svém podání ke státnímu zastupitelství tvrdí, že loď přepravuje rakety, pohonné systémy pro rakety a výbušniny.

V jiném případě však Španělsko odmítlo přistání lodi, která vezla zbraně do Izraele, píše agentura EFE. „Tuto loď jsme zaznamenali, zamezili jsme jejímu zakotvení v přístavu a mohu vám říct, že se jedná o konzistentní politiku vůči lodím přepravujícím izraelské zbraně,“ řekl dnes novinářům ministr zahraničí José Manuel Albares. Právě jeho ministerstvo tato povolení pro přistání ve španělských přístavech vydává. Podle tisku se jednalo o dánskou loď Marianne Danica.

Zajímavost :  Příspěvek na penzijní spoření od zaměstnavatele je výhodný pro obě strany

Deník El País na svém webu sdílel dokument českého ministerstva obrany, který se dodávky zbraní z Indie podle něj týká. Podle dokumentu zbraně prodává indická firma, náklad nakupuje bulharská firma a jako konečný uživatel je označeno české ministerstvo obrany. Podle dokumentu se jedná o 80.000 granátů ráže 120 milimetrů a 50.000 granátů ráže 125 milimetrů. Dokument tvrdí, že další vývoz této munice není možný bez souhlasu indických úřadů a že munice bude použita pouze pro „záměry národní bezpečnosti České republiky“.

Podle deníku El País je část nákladu lodi určena muničnímu závodu ve městě Granada, který patří slovenské zbrojařské firmě MSM. Tato firma je pak součástí holdingu Czechoslovak Group českého podnikatele Michala Strnada.

Zajímavost :  Chceme rychleji stavět? Zrušme zbytečnosti. Výjimka, kterou úředníci vždy schválí, jenom brzdí

To, že část nákladu lodě míří do Granady, potvrdila zástupkyně vládních úřadů v regionu Murcia Mariola Guevaraová. I ona potvrdila, že vojenský náklad míří do Česka a má posloužit k posílení jeho obrany.

Více podrobností zjišťujeme.

Zdroj Zde