Spořitelna mění ceník. Zdraží i potvrzovací SMS

Česká spořitelna začne od 23. července účtovat poplatek za zaslání potvrzovací SMS pro přihlášení do systému George nebo při ověřování jednotlivých plateb.

Novému poplatku 2,50 Kč za každou zprávu se vyhne ten, kdo bude přihlašování a zadávání příkazů potvrzovat přes mobilní aplikaci George klíč – ta zůstane zdarma. Používání notifikací v mobilu – typicky potvrzování otiskem prstu – je podle bank bezpečnější a mají s ním nižší náklady.

Podobnou motivaci k používání aplikace už dříve zavedly Raiffeisenbank (měsíční paušál 19 Kč, pokud klient aspoň jednou použije při autorizaci SMS) a UniCredit Bank (250 Kč za úvodní nastavení a 1,50 Kč za každou zprávu).

Klientům od 70 let věku nebude spořitelna poplatek účtovat, mohou tedy dál zůstat u starého způsobu potvrzování přes jednorázový SMS kód.

„Zpoplatněním přihlašovacích a potvrzovacích SMS chceme klienty motivovat k bezpečnějšímu využívání mobilního bankovnictví George a aplikace George klíč, která umožňuje snadno ověřit, zda klientům skutečně telefonuje bankéř České spořitelny. Chytrý telefon má více než 80 % klientů, kteří dosud George klíč nepoužívají. Klienti nad 70 let mají nadále všechny služby, včetně přihlašovacích a potvrzovacích SMS zdarma,“ říká Filip Hrubý, tiskový mluvčí České spořitelny.

Spořitelna dosud zpoplatňovala pouze informační SMS o zůstatku na účtu, upozornění na výběry z bankomatu, platby kartou, neprovedené úhrady a podobně – pokud si klient takové zprávy objednal. Také za ně nově zaplatí 2,50 Kč, dosud to byly dvě koruny. Skončí alternativa ve formě měsíčního poplatku 25 Kč za balíček obsahující až 25 zpráv.

Cesta k bezpapírové bance

Od 23. července zdraží také papírové výpisy zasílané poštou. Nově přijdou na 50 Kč místo dosavadních 30 Kč. Pro klienty od 70 let věku se cena nezvýší. Zároveň končí možnost vyzvedávat si papírové výpisy na pobočce.

Zdraží i papírový výpis k půjčkám (úvěrovému účtu). Elektronické výpisy prostřednictvím internetového bankovnictví nebo e-mailu zůstávají u všech produktů bez poplatku, výjimkou jsou výpisy s častější než měsíční frekvencí.

Připlatí si také zájemci o zaslání PIN ke kartě poštou – nově 50 Kč místo 30 Kč. Vyzvednutí elektronickou formou je zdarma.

Kromě rostoucích nákladů to spořitelna – podobně jako konkurenti – vysvětluje snahou postupně přejít na „bezpapírovou banku“.

Od léta zdraží také zvláštní způsoby čerpání kreditních karet. Jednorázový příkaz k odchozí úhradě přes bankomat přijde nově na 50 Kč místo 5 Kč, přes telefonního bankéře na 100 Kč místo 20 Kč, přes pobočku na 100 Kč místo 80 Kč.

Předčasné splacení půjček bez poplatku

Nový ceník od 23. července obsahuje i příjemnější změny. Týkají se hlavně předčasného splacení půjček – spořitelna na ně až do odvolání vyhlašuje poplatkové prázdniny.

Mimořádná splátka úvěru dosud přišla na maximálně 1 % z její výše, pokud do ukončení úvěru zbýval více než rok (včetně), případně na maximálně 0,5 % při kratší zbývající době. Nově tedy bude zdarma.

Zlevní také různé změny hypotéky, pokud je klient vyřídí přes elektronické bankovnictví.

Naopak vyřízení úvěru přes telefonního bankéře už nebude zdarma: nově přijde na 1 % z výše poskytnutého úvěru, maximálně na 5000 Kč. Se stejným poplatkem počítá dosavadní sazebník při vyřízení na pobočce. Úvěr přes internet zůstává bez poplatku za vyřízení.

Sobotní odstávka George

Už na tuto sobotu 23. dubna chystá Česká spořitelna odstávku systému George, výsledkem by mělo být přidání nových funkcí.

„Pokud potřebujete zadat platby nebo se podívat na stav vašich účtů, učiňte tak, prosím, nejpozději do páteční 23. hodiny,“ upozorňuje banka. George pak nebude dostupný od 23:30 do sobotního odpoledne.

Ještě do letní sezóny dovolených umožní Česká spořitelna klientům, aby si na platební kartě zablokovali službu DCC (dynamická konverze měny – Dynamic Currency Conversion). Jednoduchou a přitom efektivní ochranu před nevýhodnými kurzy v cizině nabídne jako první z trojice největších bank.

Zakázat nechtěnou konverzi měn umožnila klientům jako první v Česku mBank na jaře roku 2020. Postupně se pak přidaly Expobank, Fio a (jenom v bankomatech) Equa bank.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České… Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Vytisknout

Celý článek zde |