Státní dluh ve druhém čtvrtletí klesl o 3,6 miliardy korun

“Pohyb dluhu v průběhu jednotlivých čtvrtletí je zcela běžný jev způsobený zejména nesouladem rozložení většího množství aukčních dnů proti několika splátkám státních dluhopisů v průběhu roku a sama o sobě nevypovídá o trendu zadlužování země,” uvedlo MF. V prvním čtvrtletí státní dluh stoupl o 370,2 miliardy korun. Za růstem bylo především zvýšení schodku letošního státního rozpočtu z 320 na 500 miliard korun kvůli dopadům pandemie a změnám daní.

Podíl státního dluhu k HDP tak klesl ke konci června na 41,4 procenta z březnových 42,4 procenta. Po očištění stavu státního dluhu o dopady předfinancování všech jeho zbývajících letošních splátek pak podíl takto spočítaného státního dluhu na HDP ke konci prvního pololetí byl 39,6 procenta. MF předpokládá, že celkové zadlužení na konci roku nepřekročí 42,4 procenta

Zajímavost :  Dobré ráno: Boris Kollár sa prerátal, teraz je zradcom

V prvním pololetí vydalo MF státní dluhopisy se splatností nad jeden rok v celkové jmenovité hodnotě 390,8 miliardy Kč při průměrném výnosu 1,3 procenta a průměrnou dobou do splatnosti osm let. Po započtení emisní činnosti k dnešnímu dni tak ministerstvo pokrylo více než 60 procent plánované korunové potřeby financování.

Vysoký zájem investora o státní dluhopisy podtrhuje podle MF poměr akceptovaných objednávek na celkových objednávkách střednědobých a dlouhodobých státních dluhopisů v primárních aukcích. V průměru byla poptávka 2,5krát vyšší než prodaný objem dluhopisů.

Zajímavost :  Komentář: Snap oznámila výsledky za 2Q nad nejvyššími odhady a pozitivní výhled na 3Q

Státní dluh je tvořen dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo půjčkami od Evropské investiční banky.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO