Státní zaměstnanci dostanou přidáno, schválila vláda

Platy většiny zaměstnanců ve veřejném sektoru vzrostou od 1. ledna 2022 o 1400 korun. Zvýšení se týká i vojáků, policistů a dalších příslušníků ozbrojených sborů. Příslušná nařízení vlády schválila vláda vedená Andrejem Babišem. Vše se ale ještě může změnit, protože nastupující vláda nesouhlasí s principem navyšování, kdy všichni mají navíc dostat stejnou částku.

Platové tarify zaměstnanců se zvýší plošně o tisíc korun, o dalších 400 korun bude zvýšena nenároková složka platu.

Výjimku z tohoto plošného navýšení budou mít učitelé a částečně zdravotníci. V případě pedagogických pracovníků se od ledna zvýší jejich platové tarify o tři procenta. V případě zdravotnických profesí, které nejsou hrazeny ze státního rozpočtu, ale na základě úhradové vyhlášky ze zdravotního pojištění se až do sedmé platové třídy zachová obecný princip platný pro státní zaměstnance, od osmé platové třídy pak dojde k navýšení tarifů o šest procent.

Ministerstvo práce spočítalo, že přidání vyjde státní rozpočet na 9,79 miliardy korun a rozpočty krajů a obcí 3,83 miliardy. Z veřejného zdravotního pojištění by bylo potřeba 2,37 miliardy korun. Ve státních a dalších veřejných službách pracuje přes 650 tisíc lidí.

Zbyněk Stanjura (ODS), který by měl v příští vládě být ministrem financí, v neděli prohlásil, že budoucí vláda koalicí Spolu a PirSTAN navýšení o paušální částku zruší. Podle Stanjury jde o socialistický a nespravedlivý přístup. Samotné navyšování platů nerozporuje.

Vláda dnes schválila také několik změn v protiepidemických mimořádných opatřeních ministerstva zdravotnictví. Od 15. listopadu se nebude výjimka z nošení respirátorů během vzdělávacích aktivit vztahovat na kolektivy, kde je více než 50 dětí, žáků nebo studentů, což platí především pro přednášky na vysokých školách. Povinnost pravidelného testování zaměstnanců v léčebnách dlouhodobě nemocných a pobytových zařízeních sociálních služeb se od 15. listopadu rozšíří na všechna lůžková zařízení zdravotní a sociální péče a zároveň se bude toto testování týkat i osob připravujících se u poskytovatele na výkon povolání.

Ministerstvo zdravotnictví také rozhodlo, že od 15. listopadu bude stát platit vakcíny i cizincům s dlouhodobým legálním pobytem v Česku nad 90 dnů, kteří nejsou v ČR ani v EU plátci zdravotního pojištění a dosud si vakcinaci museli kompletně hradit. Nově si budou platit jen provedení samotného výkonu.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,… Další články autora.

Vytisknout

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO