Stavala koľaje v mochovskej elektrárni aj po celej Bratislave. Firma známa z viacerých sporov mieri do konkurzu (ekonomický výber)

Prinášame vám prehľad najdôležitejších udalostí za uplynulé dni v slovenskej a svetovej ekonomike. Súhrn pripravila redaktorka ekonomickej redakcie Katarína Runnová.

Firme, ktorá sa podieľala na dostavbe elektrárne v Mochovciach, hrozí konkurz: Eseročka Rail Ways sa na trh stavebných prác uviedla v roku 1994, keď zrealizovala niekoľko menších zákaziek v oblasti koľajovej dopravy. Ako firma uvádza na svojom webe, že „realizácie týchto stavieb boli priaznivým predpokladom pre ďalšie rozšírenie činnosti, objemu a rozsahu zákaziek v nasledovných rokoch našej existencie.“

Postupne sa firma z Bernolákova stala relevantným hráčom, ktorý sa postaral napríklad o výstavbu električkových tratí vo viacerých lukratívnych lokalitách v hlavnom meste – od Obchodnej cez Záhradnícku až po Krížnu ulicu. Eseročka opravovala aj priecestia vedúce na Hlavnú stanicu v Bratislave, koľajovú trať na Vajanského, prsty má aj v projekte Dúbravsko-Karloveskej radiály či rekonštrukcii koľají na Železničnej stanici Bratislava východ.

Množiace sa zákazky sa odrazili aj na hospodárskych výsledkoch spoločnosti. V roku 2018 dosiahla historický obrat vo výške 3,24 milióna eur. V nasledujúcich rokoch síce trochu klesol, avšak firme sa stále darilo udržiavať ho na slušnej úrovni. Až do roku 2022, keď tržby Rail Ways nielenže poklesli na necelého pol milióna eur, ale prepadla sa aj do takmer 300-tisícovej straty.

Hospodárske výsledky spoločnosti Rail Ways9fotiek v galérii Hospodárske výsledky spoločnosti Rail Ways Zdroj: Finstat.sk

A tam sa jej problémy zďaleka neskončili. Od októbra 2022 do júna 2024 mala na krku početné dlhy nielen voči zdravotným poisťovniam, ale aj súkromným firmám, obci Bernolákovo či Environmentálnemu fondu. Tie síce postupne splatila, no na zozname má stále niekoľko neuspokojených veriteľov – popri odpadovej firme EBA železničného magnáta Alexeja Beljajeva či menšej eseročke Freepark je to aj stavebná firma Nera company.

Práve tej došla trpezlivosť a rozhodla sa, že svoje peniaze bude vymáhať súdnou cestou. Mestský súd Bratislava tak pred pár dňami na jej návrh začal voči Rail Ways konkurzné konanie.

Aktuality.sk sa snažili zistiť o prebiehajúcom spore viac. S firmou Rail Ways sa nám síce spojiť nepodarilo, no viac svetla do veci vniesol veriteľ. Ten sa na margo šéfa Rail Ways Jozefa Lamprechta vyjadril nasledovne: „Roky mi dlhoval peniaze, bral som ho ako kamaráta, spolupracovali sme 33 rokov. V roku 2016 mi dlhoval štvrť milióna, ale dlho sme spolupracovali, tak som čakal. Keď v roku 2018 dostal zákazku, vyplatil mi starý dlh, no aj tak mi dlhoval asi 200-tisíc eur. Ďalší kšeft dostal až v roku 2020, keď mi opäť vyplatil starší dlh, lenže znova mi dlhoval za rok 2020. A takto to išlo dookola. Vždy mi hovoril, že mi dlh splatí, no keď som videl, že má čoraz viac exekútorov, prestal som dúfať,“ priblížil Michal Németh, spoločník Nera Company, ktorej Rail Ways v súčasnosti dlhuje zhruba 150-tisíc eur bez úrokov.

Zajímavost :  Místo debaty o budoucnosti zemědělství se politici přeli o jedinou dotaci

Faktom však je, že podľa medializovaných informácií sa zadlžená firma počas uplynulých rokov viackrát ocitla aj v úlohe veriteľa. Nie je preto vylúčené, že práve spory so zadávateľmi zákaziek sa pričinili o to, že sa dostala do zlej finančnej situácie.

Rail Ways sa napríklad podieľala na dostavbe tretieho a štvrtého bloku atómovej elektrárne v Mochovciach, konkrétne mala postaviť prístupovú koľaj, po ktorej sa malo voziť jadro. Zadávateľom tejto zákazky bola talianska firma so sídlom na Sicílii, na Slovensku zastúpená organizačnou zložkou Solesi S. p. A. Slovakia Branch. Ako však Aktuality.sk upozornili ešte v roku 2019, táto firma nevyplácala svojich subdodávateľov, a teda ani bernolákovskú eseročku. Tej Solesi podľa slov Jozefa Lamprechta dlhovala 200-tisíc eur.

Okrem Talianov viedla Rail Ways vo februári tohto roka spor aj s firmou Transprojekt, ktorá mala rekonštruovať hlavnú stanicu v Bratislave. Bernolákovská firma od nej súdnou cestou žiadala zaplatiť dlh vo výške 136-tisíc eur aj s úrokmi.

Prvý rok bez falošných zliav na Black Friday? Omyl. Kšeftári vynašli kľučku: Za výpredajovým dňom Black Friday (v preklade Čierny piatok) sa ukrýva plno nástrah. Obchodníci sa snažia zaujať čo najväčšími akciami, ktoré sú však mnohokrát len zásterkou pre neférové praktiky a fiktívne zľavy. Ich cieľom je navodiť v zákazníkovi dojem, že dostal jedinečnú ponuku, ktorá sa neodmieta. V skutočnosti však ľudia neraz prerobia, pretože produkt alebo službu si kúpia za vyššiu cenu než keby si ju zaobstarali počas iného dňa v roku.

Black Friday na Slovensku9fotiek v galérii Black Friday na Slovensku Zdroj: Aktuality.sk

S vyššie popísanými postupmi mala skoncovať nová legislatíva, ktorej cieľom je zvýšiť ochranu zákazníkov pred umelým navyšovaním cien pred rôznymi zľavami a výpredajmi v záujme nalákať spotrebiteľov na zľavu, ktorá však reálne zľavou nie je.

Tohtoročný Black Friday, ktorý naplno vypukne už o tri dni, tak mal byť prvý, počas ktorého mali byť slovenskí spotrebitelia chránení pred falošnými zľavami. Zdá sa však, že obchodníci našli spôsob, ako obísť pravidlá hry. Ako totiž približuje spotrebiteľská organizácia dTest, obchodníci síce poslušne uvádzajú najnižšiu cenu za posledných 30 dní, ako im káže zákon, avšak zľavy počítajú z úplne iných súm, napríklad z odporúčanej ceny. Viac si môžete prečítať na Aktuality.sk.

Potrebuje Slovensko novú jadrovú elektráreň alebo je to len drahý sen Roberta Fica? Už od svojho prvého nástupu k moci v roku 2006 Robert Fico hovoril o výstavbe novej atómovej elektrárne. Ubehli takmer dve desaťročia a jeho štvrtá vláda ohlásila svoju najväčšiu investíciu.

Robert Fico9fotiek v galérii Robert Fico Zdroj: Diana Michaličová/Aktuality.sk

Kabinet sa totiž pustil do prípravy výstavby nového jadrového bloku, ktorý by mal vyrásť v Jaslovských Bohuniciach. Celkové náklady by mali dosiahnuť zhruba 10 miliárd eur. Tender by mal prebehnúť v roku 2027 a s výstavbou by sa malo začať o päť rokov neskôr. Nová jadrová elektráreň by mala naplno vyrábať energiu v roku 2040.

Zajímavost :  Danko je presvedčený, že za postojom huliakovcov je Pellegrini. PS by hlasovalo za predčasné voľby, potvrdil Truban

Kolega Martin Odkladal sa obrátil na odborníkov, aby zhodnotili plány v hodnote 10 miliárd eur. Experti vysvetľovali, či Slovensko potrebuje ďalší jadrový energetický zdroj, keď sa onedlho dokončí aj štvrtý blok jadrovej elektrárne v Mochovciach, či môže dôjsť k navýšeniu ceny za výstavbu a či je reálne postaviť novú jadrovú elektráreň v súčasných podmienkach.

Príbeh Višňového sa v roku 2026 neskončí. Štát chystá v jeho okolí ďalšie investície za desiatky miliónov: Višňové má byť dokončené v roku 2026. Minulý týždeň to po kontrole staveniska oznámil minister Jozef Ráž. Budúcoročné otváranie sa tak odkladá zhruba o dva mesiace. Po dokončení úseku tam však stroje ešte zostanú robiť na ďalších stavbách, ktoré s diaľničným obchvatom Žiliny úzko súvisia, píšu Hospodárske noviny.

Najdôležitejšou z nich je privádzač smerom od Rajeckej doliny. Diaľničiari ho dali súťažiť minulý týždeň a jeho cenu odhadli na 76 miliónov eur. Štát zaplatí obchvat z vlastných zdrojov, výstavba by mala trvať takmer štyri roky. Firmy môžu v tendri svoje ponuky predložiť do 4. februára.

Bitcoin otočil a nič mu nestojí v ceste. Ako ho nakúpiť a zdaniť? Bitcoin zažíva po amerických prezidentských voľbách zlaté časy. Jeho cena už narazila na magickú hranicu 100-tisíc dolárov, čo si pred pár mesiacmi trúfal predpovedať len málokto.

Digitálne meny v súčasnosti výrazne ovplyvňujú trh s počítačovým hardvérom.9fotiek v galérii Digitálne meny v súčasnosti výrazne ovplyvňujú trh s počítačovým hardvérom. Zdroj: istock

Najznámejšia kryptomena každý deň posúva hodnotu na nové rekordy a zdá sa, že neexistujú výraznejšie faktory, ktoré by ju mohli zabrzdiť. Rast bitcoinu je výsledkom dokonalej búrky faktorov v relatívne krátkom čase. V článku na portáli Index si môžete prečítať, prečo táto kryptomena rastie, prečo má na jej cenu taký efekt Donald Trump, ako sa dá bitcoin kúpiť a ako sa zdaňujú kryptomeny.

Obrázok týždňa

Vizualizácia zobrazuje 10 najnavštevovanejších miest v roku 2023 na základe celkového počtu medzinárodných príjazdov.

Najnavštevovanejšie mestá na svete9fotiek v galérii Najnavštevovanejšie mestá na svete Zdroj: Visual Capitalist

Číslo týždňa

Minulý rok 25,7 percenta mladých Európanov vo veku 15 až 29 rokov popri štúdiu pracovalo, informuje Eurostat.

Graf týždňa

Spotrebiteľské ceny pohonných hmôt boli napriek medzitýždňovému zdraženiu stále nižšie ako pred rokom, a to o päť až desať percent. Informuje o tom štatistický úrad.

Priemerné ceny pohonných látok9fotiek v galérii Priemerné ceny pohonných látok Zdroj: Štatistický úrad SR

Zahraničie

Cenu masla ovplyvňuje aj choroba modrých jazykov, dlhodobo zníži dojivosť: Výkupné ceny mlieka rastú od septembra minulého roka a zatiaľ to nevyzerá, že by sa rast mal spomaliť. České mliekarne platia za liter surového mlieka 12 českých korún (0,47 eura), zníženie však nie je reálne, keďže Európou prechádza takzvaná katarálna horúčka oviec, známa aj ako choroba modrých jazykov.

Zajímavost :  Číňania chcú daňovými stimulmi podporiť sektor nehnuteľností

Kravy toto ochorenie väčšinou nezabíja, ale šíri sa v ich populácii a znižuje dojivosť o desatinu. Cez zimu by sa mala choroba, ktorú prenáša hmyz, zastaviť, informuje český portál idnes.cz.

ilustračná snímka9fotiek v galérii ilustračná snímka Zdroj: istock

Nemecký pracovný trh potrebuje státisíce zahraničných pracovníkov: Nemecký pracovný trh sa bude v dlhodobom horizonte vo veľkej miere spoliehať na imigrantov, ukázala nová štúdia zverejnená v utorok. Do roku 2040 tak bude potrebných približne 288-tisíc zahraničných pracovníkov ročne, informuje TASR na základe správy agentúry DPA.

Podľa analýzy pre Bertelsmannovu nadáciu je súčasná úroveň migrácie nedostatočná. Podľa Susanny Schultzovej, expertky na migráciu z nadácie, prekážky sa musia odstrániť a podmienky pre prisťahovalcov zlepšiť, aby sa uspokojil rastúci dopyt. Viac si môžete prečítať na Aktuality.sk.

Nissan hľadá investora, ktorý by nahradil časť akcií Renaultu: Japonská automobilka Nissan Motor hľadá dlhodobého investora, ako je banka alebo poisťovacia skupina, ktorý by jej pomohol nahradiť niektoré z podielov Renaultu. Uviedli to v utorok noviny Financial Times. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Nissan9fotiek v galérii Nissan Zdroj: REUTERS/Jorge Silva

Nissan, tretia najväčšia japonská automobilka z hľadiska predaja vozidiel, nevylúčil ani možnosť, že časť jeho akcií kúpi spoločnosť Honda Motor, uviedol denník s odvolaním sa na dva nemenované zdroje oboznámené s rokovaniami.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO