Technická analýza BTC/USD – Dva roky poté, pro rok 2022 od IX..

Jsou tomu téměř dva roky, co jsem psal články pro některé z kryptoportálů a dělil se tak s krypto obchodníky o pravidelné analýzy trhu BTC/USD. To ovšem neznamená, že jsem se analyzování za tu dobu nevěnoval. Věnoval a jako vždy naplno. Dnes tedy budete mít možnost spatřit stále ten původní graf trhu, který je od roku 2017 dle situace v trhu neustále aktualizován. Někteří možná mé grafy budou pamatovat. Pro jiné budu jen dalším malířem.

ATH

Dnešní analýzu je třeba z mé strany po téměř dvou letech začít tím hlavním – loňským ATH. Na relevantních trzích a tím myslím především Bitstamp (Dodnes pro mne platí, že Bitstamp je trh, kde je přesná cena a to i přes to, že to není burza s nejvyššími objemy..), ale také například na Binance, bylo dosaženo ceny Bitcoinu rovných 69000$. Kdo pamatuje mé jednoduché a základní poučky chování trhu v čistém grafu, měl dávno při dosažení této hodnoty zpozornět a nejspíš i reagovat. Ale to již je nyní zcela jedno a proto se vrhneme na současnost.

Aktuální situace

Od loňského dosažení ATH (10.11.2021) trh postupně oslabuje. Momentálně se cena pohybuje při hladině 42k $, což je kulatá hladina průběžného ATH z loňska (8.1.2021). Jsme tedy přesně rok od chvíle, kdy trh poprvé testoval současnou hladinu a dnes podruhé konsolidujeme.

Predikce pro rok 2022

Dnes zcela vynecháme intradenní nebo střednědobou analýzu. Dnes se budeme zabývat především rokem 2022 a jeho možnostmi.

Ještě před pár dny jsem si nebyl jistý, jak by mohl vývoj v roce 2022 probíhat. Také jsem byl uvězněn mezi grafem a svojí myslí, kdy jsem se snažil definovat místo, kde by mohl začít dlouhodobý Donwtrend. Vždy musíme totiž počítat s opačnou variantou, než kterou nám náš optimismus na první pohled radí. Jak tedy naroubovat DOWN trend na celkový UP trend trhu?

Začněme tedy obrázkem měsíčního grafu.

Bitstamp BTC/USD Monthly – potenciální možnost RHR..

Predikce vychází z hlavní vlastnosti každého trhu a tou je tržní likvidita. Můj názor je, že při loňském ATH trh narazil na nedostatečnou likviditu a to již ve fázi, kdy poprvé dosáhl na hladinu pod 60k$. Tento stav se projevuje dostatečně dlouhou konsolidací vrcholových hodnot, kdy je třeba více času na vyrovnání a změnu objednávek.

O likviditě by se dal napsat celý román, ale tím se my zde nyní zabývat nebudeme.

Jeden z klíčů k vývoji trhu v letošním roce by mohl být roční cenový průměr EMA12 a dvouletý průměr EMA24. Vidíme, že po delší době se trh snaží prorazit pod roční cenový průměr. Průraz EMA12 by šlo považovat za vstup do DOWN trendu a současný tlak jako pokus o DOWN trend. Ale nepředpokládám, že nyní prorazíme. Případný průraz by byl v následujícím měsíci pravděpodobně negován.

Co očekávám

Současný pokles považuji v tuhle chvíli za dokončení Hlavy v patternu Hlava / Ramena (RHR/SHS eng.), a proto současný měsíc by měl při svém CLOSE definovat, kde bude navázána Neckline této potenciální a dlouhodobé formace obracející trend. Přesnou hodnotu Neckline v tuhle chvíli neznáme, a proto je v obrázku zakreslena pouze přibližně. Ačkoliv trh má nyní ještě čas retestovat zpět hladinu kolem 46k$, potenciální LOW prvního měsíce roku předpokládám v oblasti kolem hladiny 35k$. To má své dva důvody. První je podpora právě dvouletého cenového průměru a druhý samotná hladina 35k$.

Hladina 35k$ je měsíční support a je to technicky vymezený prostor pro současný měsíc. Proto jej trh může a měl by využít. V průraz této hladiny, ale v současný chvíli nevěřím. Jsem ochoten připustit průraz EMA12 na měsíčním grafu, ale jako reakci v následujícím měsíci vidím růst a průraz zpět na roční průměr EMA12. Zde by byl počátek druhého Ramene z patternu RHR.

Z obrázku je už pak patrné, co předpokládám. Někdy kolem poloviny roku by mohl Bitcoin opět útočit na hladiny kolem 60k$, kde by začal tvořit TOP druhého ramene a kde by se teprve lámal chléb.

Možnosti u hladiny 60K USD

Oba vrcholy jak prvního Ramene tak i Hlavy formace jsou již v rámci možností zkonsolidované. To nám napovídá, co by se mělo odehrávat v hladinách nad 60k. Pokud nastane euforie, tak trh ATH rovnou prorazí. Uskuteční se cestou nahoru několik intradenních konsolidací, ale trh by optimisticky prorazil rovnou nad ATH.

Druhý případ je, že trh začne dlouhodobě konsolidovat v oblasti nad 60k po cca 65k$. To bude známka, že trh skutečně nemá dostatečnou likviditu a tak nastoupí pokles po definovanou Neckline formace. CLOSE tohoto vrcholového měsíce by nemělo prorazit CLOSE měsíce prvního Ramene. Tím vznikne signál. Mnozí již budou tušit, že jdeme do DOWN trendu, ovšem chytří na vrcholu druhého ramene prodají. Další budou čekat na potvrzení u Neckline.

Závěrem

Zatím je tato predikce ve fázi hypotézy a hrubé spekulace. Zatím ani netušíme, kde uzavře současný měsíc, který může klidně prorazit až na 20K. V tak tragické situaci snad ale trh není, aby s námi takto vyběhl a utrhl se rovnou pod hodnotu 35k$. Support pásmo hladiny 42k také zatím tlaku trhu odolává. To ale dlouhodobé predikci a možnosti vytvoření patternu RHR nic moc nemění. Jen posune potenciální Neckline formace.

Přesto tato hypotéza stojí za pozornost a vyplatí se sledovat, jak se buď realizuje, nebo nám ji trh bude průběžně vyvracet.

To je pro dnešek asi vše, co je nyní potřeba říci. Příště se již podíváme na rozumnější střednědobý časový horizont a na konkrétnější reakce trhu.

Celý článek zde |