Technické muzeum v Brně vystavuje desítky motorek, ukazuje jejich proměny

Brno – Technické muzeum v Brně letos věnuje zvláštní pozornost motocyklům. Po výstavě anglických historických motorek značky Ariel se návštěvníkům ve středu otevře nová výstava s názvem Motocykl v proměnách času. Tvoří ji více než 60 exponátů. Ukazují, jak se motorky od začátku 20. století vyvíjely po technické i designové stránce a jaké nacházely využití.

Fotogalerie

Výstava, která potrvá do konce roku, je rozdělená do tří částí. První mapuje etapu, kdy motocykly zůstávaly něčím exkluzivním a veřejnost ještě neobjevila jejich potenciál jako běžného dopravního prostředku. Další část je spojená s první republikou, pak následuje období po druhé světové válce.

“Majitelé prvních motocyklů byli často vnímáni spíše jako dobrodruzi a exhibicionisté. Společenskou prestiž motocyklů pomohla na konci 19. století zvýšit až různá sportovní klání, kdy se vítězové motocyklových závodů a soutěží stávali pro společnost hrdiny a oceňovanými osobnostmi,” uvedla kurátorka Sylvie Zouharová Dyková.

Zajímavost :  Citovali Churchilla, Reagana aj Ševčenka. Ako v USA schvaľovali pomoc Ukrajine

První český motocykl vyrobili Václav Klement s Václavem Laurinem na konci 19. století. Návštěvníci brněnské výstavy si prohlédnou jejich model Slavia z roku 1902, který dosahoval rychlosti až 40 kilometrů za hodinu.

Po první světové válce se motocykl postupně stal běžným dopravním prostředkem využívaným nejen soukromníky, ale i veřejnými institucemi a armádou. Na výstavě jsou například motocykly značek Böhmerland/Čechie, JAWA, Ogar, Premier, ale také stroje malých výrobců.

“Z období socialistické éry Československa se návštěvníci seznámí kromě motocyklů klasické koncepce, jako je například motocykl Jawa 350 z roku 1963, lidově přezdívaný Kývačka, i s různými mopedy či skútry. Z konkrétních vystavovaných modelů mohu jmenovat například lehký model s původním šlapacím motorem – Jawettu Sport Speciál, Jawu Babettu 210 či legendární Jawu 550 Pionýr nebo Jawu 50 Mustang,” doplnila Zouharová Dyková.

Zajímavost :  Zuckerbergova Meta zdvojnásobila zisk. Miliardy dolarů pošle do vývoje AI

Možnost srovnání technického pokroku za více než 100 let poskytují motorky americké značky Indian, jedna z roku 1925, druhá úplně nová. “Zajímavým faktem zůstává, že před sto lety byste si motocykl Indian Scout 600 mohli koupit cca za devět průměrných měsíčních platů, což je jeho cena i nyní,” uvedla kurátorka.

Reklama

Zajímavost :  Hudáček: Ak by som vyzeral ako Slafkovský, zahodím každého do tretieho radu

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO