Teplárny Brno oznámily zdražení tepla o čtvrtinu, tedy o 149 Kč na GJ

Brno – Teplárny Brno, které zásobují teplem většinu Brna, poprvé za deset let zdražují teplo. Od listopadu vzroste cena pro domácnosti z 635 korun za gigajoule včetně DPH na 784 korun za gigajoule. Jde o zvýšení přibližně o 25 procent, podle propočtů tepláren zaplatí průměrná domácnost měsíčně o 250 korun více. Vedení Tepláren Brno to dnes oznámilo na tiskové konferenci.

„Důvodů je několik, tím hlavním je zdražování energií, a to zejména elektřiny a plynu. V posledních týdnech vzrostla cena zemního plynu, který je naším primárním palivem v podstatě skokově o více než 100 procent. Pokud bychom měli toto reálné zvýšení přenést na naše zákazníky, museli bychom zvýšit cenu tepla v podstatě o polovinu, to ale udělat nechceme. Nějaké opatření ale přijmout musíme,“ řekl generální ředitel Tepláren Brno Petr Fajmon.

Zajímavost :  Česko a Francie chystají spojenectví členských států EU v jaderné energetice

Brněnská teplárna nezdražovala teplo posledních deset let. Přestože se cena v roce 2019 mírně zvýšila, pokles DPH tento růst kompenzoval a pro koncové zákazníky cena zůstala stejná.

Teplárny začaly s nákupem zemního plynu pro rok 2022 už v roce 2019, což jim nyní umožňuje kompenzovat současný růst cen plynu. „Vzhledem k tomu, že část plynu pro stávající topnou sezonu máme nakoupenou, nemusíme zdražovat o tolik procent, o kolik aktuálně roste jeho cena. Současně také minimálně v následujícím roce nebudeme generovat zisk z prodeje tepla,“ dodal Fajmon.

Zajímavost :  Sodexo prodává catering americké skupině Aramark. Na českém trhu vzniká jednička

Kvůli rostoucím cenám elektřiny ve středu oznámil svůj konec největší alternativní dodavatel elektřiny, skupina Bohemia Energy, na slovenském trhu skončila o týden dříve. Teplárenské sdružení upozornilo, že dvouciferný růst cen tepla bude spíš pravidlem než výjimkou.

Reklama

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO

Zajímavost :  Vlakem v Číně: Připravte se na hlučné cestující i dechberoucí výhledy