Tesla chce v Německu zvýšit výrobu na milion aut za rok. Obec souhlasí, obyvatelé jsou proti

Obec Grünheide u Berlína odsouhlasila rozšíření místní továrny amerického výrobce elektromobilů Tesla. Po kritice obyvatel má být pokácena menší část lesa, než bylo původně v plánu. Společnost chce svůj areál rozšířit o železnici a logistické prostory. Proti jejím záměrům protestovali ekologičtí aktivisté.

Obecní zastupitelstvo hlasovalo kvůli protestům pod dozorem policie. Pozměněný územní plán schválilo jasnou většinou hlasů. Obec si od rozšíření závodu slibuje snížení dopravní zátěže. Ekologické organizace naopak upozorňují na ekologická rizika a vyzvaly zastupitele Grünheide, aby hlasovali proti rozšíření. Odpůrci Tesly ohlásili proti jediné evropské automobilce šéfa společnosti Elona Muska další protesty.

Zajímavost :  Válka na Ukrajině ONLINE: Rusko i Ukrajina další hlásí nálety dronů, je osm zraněných

Kapacita továrny nyní dosahuje půl milionu aut ročně, Tesla ji hodlá zdvojnásobit. Provoz v Grünheide by se měl navzdory rozšíření závodu zklidnit, automobilka totiž plánuje zřídit železniční vlečku, která by zajistila přepravu nových vozů z továrny. 

Zatímco zastupitelstvo obce expanzi Tesly schválilo, obyvatelé se k plánu postavili zdrženlivě. V únorové anketě jich skoro dvě třetiny rozšíření automobilky odmítly, hlasování ale nebylo pro zastupitele závazné. Automobilka potom upravila své plány. Původně chtěla pokácet sto hektarů lesa, později se rozhodla, že padne jen 50 hektarů porostu.  

Zajímavost :  Kalkulačka: Nemocenská 2024
Biden riskuje obchodní válku s Pekingem. Čtyřnásobně zvyšuje cla na čínské elektromobily

Tesla v obci s 9200 obyvateli zaměstnává 12 tisíc lidí. Závod je v provozu zatím dva roky. I Grünheide se dotklo globální propouštění v automobilce, v Německu Tesla škrtla několik set pracovních pozic.

Mnozí obyvatelé i ochránci přírody vnímají továrnu ve svém okolí kriticky, protože závod Tesly stojí v chráněné přírodní oblasti s cennými vodními lokalitami. Tesla kritiku odmítá s tím, že továrna pro svůj provoz spotřebovává méně vody, než je v odvětví obvyklé. 

Zdroj Zde