Testy na covid budou platit kratší dobu, řekl Babiš. Zkrátit se má i karanténa

Ministerstvo zdravotnictví navrhne vládě zkrácení platnosti testů na koronavirus. Platnost PCR se podle premiéra Babiše zkrátí ze sedmi dní na tři, u antigenních testů ze tří dnů na jeden. Kratší by mohla být i karanténa, pokud bude ukončena PCR testem. V současnosti trvá karanténa 14 dnů. V pondělí úpravy projedná vláda.

Ilustrační foto

Ilustrační foto | Foto: Reuters

Aktualizovat reportáž

Ve středu přibylo v Česku 1497 potvrzených případů koronaviru, zhruba o 450 více než před týdnem. S nákazou je hospitalizováno přes 400 lidí. Počty případů covidu již rostou v celé ČR, v Moravskoslezském kraji se sedmidenní incidence oproti minulému týdnu zvýšila téměř o třetinu.

11:32 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

„Ze 7 dnů by měly PCR testy zkrátit svou účinnost na 72 hodin, platnosti antigenních testů by se měla snížit ze tří dnů pouze na 24 hodin,“ informoval premiér. Podle něj také ministerstvo zdravotnictví uvažuje o konci proplácení testů proti koronaviru ze zdravotního pojištění. „Důležitá je součinost s opozicí, aby se po nástupu nové vlády nestřídala pravidla každým dnem,“ dodal Babiš.

11:23 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

„Znovu prosím a vyzývám všechny, aby se nechali očkovat. 80 procent hospitalizovaných je neočkovaných. 341 tisíc seniorů nad 65 let stále není naočkováno a my se chceme plně soustředit na to, abychom lidi přesvědčili, že očkování je jediná cesta k jejich bezpečí,“ řekl dnes premiér Andrej Babiš (ANO).

Dodal také, že ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) bude informovat předpokládaného nového ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) o epidemickém vývoji. „Pana Válka také pozveme na Radu pro zdravotnická rizika,“ dodal Babiš.

11:20 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

„Situace se zhoršuje, také stoupá počet hospitalizovaných. Stále je to ale oproti minulkému roku lepší,“ sdělil dnes po aplikaci třetí dávky očkování proti koronaviru premiér Andrej Babiš (ANO).

10:30

Ministerstvo zdravotnictví navrhne vládě zkrácení platnosti testů na koronavirus. Kratší by mohla být i karanténa, pokud bude ukončena PCR testem. Konkrétní návrh v pátek představí ministerstvo zdravotnictví na tiskové konferenci, řekl mluvčí resortu Daniel Köppl. V pondělí úpravy projedná vláda.

V současné době platí antigenní test pro prokázání bezinfekčnosti 72 hodin a PCR test týden. Karanténa, kterou hygienici nařizují lidem po rizikovém kontaktu s nakaženým, trvá 14 dní. Kritizovali to například rodiče, jejichž děti musely být dva týdny v karanténě po zjištění pozitivního případu ve školní třídě. Nově by podle Köppla mohla být karanténa ukončena dříve negativním PCR testem. O kolik dní dříve, zatím uvést nechtěl.

10:17

Maďarsko zaznamenalo za uplynulý den 1141 nových případů nákazy koronavirem. Poprvé tak za čtvrté vlny pandemie překročil denní přírůstek 1000 případů infekce, uvedla maďarská vláda. V zemi s necelými deseti miliony obyvatel je téměř 5,7 milionu lidí plně očkováno proti covidu-19.

07:27

Počet dětí, které si v Japonsku sáhly na život, byl během pandemie vyšší, než kdykoliv jindy za posledních 40 let, uvedlo japonské ministerstvo školství. Kvůli šíření nemoci covid-19 se v Japonsku loni na dlouhé týdny uzavřely školy. Sebevraždu zde během posledního školního roku, který skončil v březnu, spáchalo 415 dětí od základních po střední školy. To je nejvíce od roku 1974, kdy si ministerstvo začalo vést tuto statistiku, uvedla agentura Reuters.

07:03

Německo dnes ráno ohlásilo 12 382 nově detekovaných případů nákazy koronavirem. Před týdnem zaznamenala země mírně nižší počet nakažených – 11 644. Vyplývá to z údajů Institutu Roberta Kocha (RKI).

06:39

Nejvyšší správní soud (NSS) dnes pokračuje v projednávání návrhu Tomáše Havetty na zrušení části již neplatného opatření ministerstva zdravotnictví z 26. srpna. Jde o pasáž která stanovuje podmínky pro vstup do některých vnitřních a venkovních prostor a účast na hromadných akcích. Konkrétně se jedná o neuznávání protilátek.

Soud v minulosti opakovaně konstatoval, že by mělo ministerstvo zdravotnictví vysvětlit a jasně zdůvodnit, proč vedle očkování, prodělané nemoci a testu neuznává také laboratorně prokázanou přítomnost protilátek.

06:16

Tempo očkovací kampaně v USA se zvýšilo o více než 20 procent poté, co začaly imunizaci povinně vyžadovat některé firmy, nemocnice, vlády jednotlivých států nebo místní úřady. Oznámil to hlavní koordinátor boje s pandemií Bílého domu Jeff Zients. Přes 77 procent Američanů, pro něž jsou očkovací látky schválené, již podle něj dostalo alespoň jednu dávku vakcíny.

Očkování proti koronaviru v americkém státě Michigan, snímek z října 2021

Očkování proti koronaviru v americkém státě Michigan, snímek z října 2021 | Foto: Reuters

15:55

Radnice Hradce Králové chce být připravena na případnou další vlnu epidemie koronaviru, a nakoupí proto do zásoby 30 000 kusů respirátorů a roušek. Chce zároveň využít období do konce října, kdy je prodej respirátorů osvobozen od daně z přidané hodnoty. ČTK to dnes řekl primátor Alexandr Hrabálek (ODS).

15:48

Ministerstvu školství se zatím nepodařilo doobjednat 1,6 milionu testů na covid-19, které chtělo ministerstvo zdravotnictví zajistit jako rezervu pro případné další testování na koronavirus ve školách. Dodavatel úřadu v pátek sdělil, že mu resort zdravotnictví odmítl prodloužit povolení pro uvedení testů na trh, jelikož se zatím nerozhodlo o dalším testování ve školách. Vyplývá to z dopisu ministra školství Roberta Plagy ministrovi zdravotnictví Adamu Vojtěchovi (oba za ANO). Dopis s datem z 12. října má ČTK k dispozici. Plaga v něm Vojtěcha vyzval, aby mu sdělil, jak chce zajistit připravenost škol na případnou potřebu dalšího testování na covid-19.

15:33

Izraeli se podařilo porazit variantu koronaviru delta a lze očekávat, že se epidemická situace v zemi zklidní aspoň na půl roku. Podle listu The Times of Israel to uvedla přední izraelská viroložka Rivka Abulafiaová-Lapidová. Pokles v počtech nových případů koronavirové nákazy přitom přičetla tomu, že třetí posilující dávku vakcíny proti covidu-19 obdržely už miliony Izraelců.

„Můj odhad je takový, že až budeme mít tři dávky vakcíny, budeme chráněni až rok,“ uvedla Abulafiaová-Lapidová, která působí v jeruzalémské nemocnici Hadasa a vyučuje na Hebrejské univerzitě. „Asi rok by měla být v těle dobrá paměť, která v mnoha případech může bojovat s koronavirovou infekcí,“ dodala.

13:24

Katalánsko od pátku ruší téměř všechna zbývající opatření, která v tomto španělském regionu platila kvůli pandemii covidu-19 v různé formě od loňského jara. Mimo jiné se tak opět budou moci z plné kapacity zaplnit fotbalové stadiony i vnitřní prostory restaurací. Podle katalánského deníku La Vanguardia má tento region mírné zpoždění v uvolnění opatření oproti mnoha jiným oblastem Španělska.

Katalánský premiér Pere Aragonés v úterý po jednání regionální vlády oznámil, že většina aktivit v tomto regionu bude moci fungovat téměř stejně jako před pandemií covidu-19. Výjimkou je nošení roušek v uzavřených prostorách a při shlukování na veřejnosti, které ale neupravují vedení jednotlivých regionů Španělska, ale centrální vláda. Ta začátkem října uvedla, že nepředpokládá zrušení tohoto opatření dříve než na jaře příštího roku.

11:30 Vlajka Ruské federace.

V Rusku za předchozí den zemřelo 984 pacientů s covidem-19, čímž bylo překonáno předchozí denní maximum z úterý, informovala dnes agentura Interfax. Nově se koronavirus prokázal u 28 717 dalších osob.

Vládní činitelé včetně ministra zdravotnictví Michaila Muraška už v minulých dnech dávali najevo znepokojení z tempa, jímž přibývají nové případy, i nad jejich intenzitou. Špatnou epidemickou situaci přičítají neochotě lidí nechat se očkovat. Ve snaze motivovat k očkování starosta Moskvy Sergej Sobjanin oznámil, že lidé nad 65 let, kteří se nechají nově očkovat nebo si nechají aplikovat posilující dávku vakcíny, budou mít nárok na finanční kompenzaci ve výši 10 tisíc rublů (3060 korun).

Obavy působí také šíření koronaviru mezi dětmi. Moskevský operativní štáb pro kontrolu nad šířením covidu-19 oznámil, že za poslední měsíc se oproti tomu předešlému více než zdvojnásobil počet případů covidu-19 u školních dětí a přes 280 školáků muselo být hospitalizováno. V deseti moskevských školách od čtvrtka začne zkušební testování dětí pomocí rychlotestů.

10:14

Laboratoře na Slovensku v úterý odhalily nejvyšší počet nových případů koronavirové infekce za posledních téměř sedm měsíců. Testy v pětimilionové zemi zjistily 2406 infikovaných, což je nejvyšší denní přírůstek od 16. března. V zemi zároveň přibylo 20 úmrtí na onemocnění covid-19, tedy nejvíce od poloviny května.

Slovensko, které v očkování proti covidu-19 kvůli slabému zájmu obyvatel o vakcíny výrazněji zaostává za průměrem EU, čelí v posledních týdnech rychlejšímu šíření koronavirové infekce. Úřady tento vývoj očekávaly, a to i kvůli nakažlivější variantě koronaviru.

10:05

Denní přírůstek nově nakažených koronavirem v Moravskoslezském kraji znovu vzrostl. Za úterý přibylo v regionu 287 nově nakažených, je to o 48 pozitivně testovaných více než o den dříve. Znovu tak vzrostla i sedmidenní incidence, která se dostala nad hodnotu 110 nakažených na 100 tisíc obyvatel za posledních sedm dní. Vyplývá to z informací, které zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO).

V kraji ale nepřibývá jen případů koronaviru, ale lékaři zaznamenávají u dětských pacientů i vysoký nárůst virových infekcí a nově i infekcí bakteriálních.

10:03 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Babiš po poradě s týmem na řízení epidemie svolal na čtvrtek vládní zdravotní radu. Představí další strategii, sdělil dnes premiér na Twitteru.

08:34

V úterý přibylo 1511 případů covidu, o třetinu víc než před týdnem. Podobně roste i počet hospitalizovaných, kterých je 388, z toho 78 v těžkém stavu.

08:15

Devět lidí dosud požádalo o odškodné za komplikace způsobené očkováním proti covidu-19. Tři z nich chtějí shodně 100 milionů korun, ze zbylých šesti byl nejvyšší požadavek 950 tisíc korun. Ministerstvo zdravotnictví už čtyři žádosti zamítlo, pět jich vyřizuje. Lidé, kteří se žádostí neuspějí, se mohou obrátit na soud. Podle ministerstva to ale zatím nikdo neudělal.

Zajímavost :  Škoda Auto a spol. volají o pomoc. Končící vláda patrně obnoví program Antivirus

08:13

V Německu za posledních 24 hodin přibylo 11 903 nových případů nákazy koronavirem. Před týdnem zaznamenalo Německo podobný přírůstek – 11 547 nových infekcí. Podle agentury DPA o tom dnes informoval Institut Roberta Kocha (RKI).

07:49

Spojené státy v listopadu po 19 měsících otevřou své pozemní hranice pro očkované cestující. Informovala o tom dnes agentura AP. Doposud byly v podstatě povoleny jen nezbytně nutné cesty, například obchodní.

06:43 Vlajka Ruské federace.

Rusko zahájí testování své vakcíny Sputnik V proti nemoci covid-19 ve formě nosního spreje.

Očkování bude podáváno dospělým dobrovolníkům. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na státní dokument zveřejněný v úterý.

Rusko v reakci na pandemii covidu rychle vyvinulo vakcínu Sputnik V, zemi se ale stále nedaří zvládnout rostoucí počty nakažených a obětí a očkování postupuje pomalu. Důvodem je podle Reuters nedůvěra lidí k úřadům a obavy z nových lékařských produktů.

O prvních testech nové vakcíny v podobě nosního spreje, která je vhodná pro děti ve věku od osmi do 12 let, informovaly ruské úřady v červnu. Nosní sprej bude aplikován ve dvou dávkách na klinice v Petrohradě.

Za jednu dávku Vakcíny Sputnik V zaplatilo Slovensko 17 eur.

Za jednu dávku Vakcíny Sputnik V zaplatilo Slovensko 17 eur. | Foto: Reuters

19:19

Přehled posledního vývoje pandemie v Česku a ve světě:

  • V pondělí přibylo v Česku nejvíce případů nemoci covid-19 za den od 11. května. Proti předchozímu pondělí množství nových případů vzrostlo zhruba o dvě třetiny na 1345. 
  • K dnešku po předchozím poklesu mírně stouplo tzv. reprodukční číslo uvádějící, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný. Z pondělní hodnoty přibližně 1,14 se zvýšilo na 1,17.
  • Ministerstvo zdravotnictví ustoupilo od plánu dalšího plošného testování na covid-19 ve školách.
  • Rusko dnes podle agentury Interfax ohlásilo rekordních 973 nových úmrtí pacientů s covidem-19 za den. 
  • Britská vláda během první vlny koronavirových nákaz otálela s vyhlášením národní uzávěry a nedokázala zamezit šíření nemoci covid-19, což vedlo k tisícům zbytečných úmrtí. Vyplývá to z dnes zveřejněné zprávy britských poslanců.

18:37 Vlajka Ruské federace.

Rusko navíc ohlásilo rekordních 973 nových úmrtí pacientů s covidem-19 za den. Tím bylo překonáno předchozí denní maximum ze soboty, kdy ruské úřady informovaly o 968 úmrtích. Nových případů koronaviru podle dnešního oznámení přibylo 28 190, což se také blíží dosavadním maximálním hodnotám.

18:37 Vlajka Ruské federace.

Ruští vládní činitelé vyjádřili znepokojení nad tempem a intenzitou přibývání nových případů. „Hlavní zvláštností současného nárůstu je rychlý nárůst počtu nemocných a také vysoký počet pacientů, u nichž se koronavirová infekce rozvine prakticky bleskově – doslova během dvou až tří dní – a vyžaduje resuscitační podporu,“ uvedl podle agentury Interfax ministr zdravotnictví Michail Muraško, podle něhož se s příznaky covidu-19 v současné době v Rusku léčí na 1,1 milionu lidí.

16:58

Ministerstvo zdravotnictví ustoupilo od plánu dalšího testování na covid-19 ve školách. Výsledky by nepřinesly nové údaje, řekl mluvčí resortu Daniel Köppl.

15:48

Očkovací centrum bez registrace v ústeckém obchodním centru Forum ukončí v pátek provoz. Dál budou zdravotníci aplikovat vakcínu proti covidu-19 v Masarykově nemocnici. Očkovací autobus bude jezdit po Ústeckém kraji do konce října. Nákaza se na severu Čech nyní šíří podle krajské hygienické stanice hlavně ve školních kolektivech.

15:38

Česko patří mezi třetinu zemí EU, které měly kvůli covidu loni nejdéle zavřené školy. Doba výuky na dálku zhruba odpovídala průměru v OECD, uvedlo ministerstvo školství.

14:47

Za posledních sedm dní připadá v Moravskoslezském kraji 106 nakažených covidem na 100 tisíc obyvatel. V regionu přibývá také úmrtí a hospitalizací. Vyplývá to z údajů zveřejněných ministerstvem zdravotnictví a moravskoslezským hejtmanem Ivem Vondrákem (ANO). Podle mluvčího hygieniků Aleše Kotrly je kvůli nemocným spolužákům v karanténě několik tisíc dětí.

Ještě na konci týdne byla v kraji sedmidenní incidence na hodnotě 83,9 nakažených na 100 tisíc obyvatel, nyní už je přes sto. Hlavní hygienička Pavla Svrčinová počátkem září uvedla, že i při týdenním počtu nových onemocnění covidem-19 nad 100 případů na 100 tisíc obyvatel budou případná protiepidemická opatření hlavně organizační a režimová.

13:56

V Jihočeském kraji za poslední týden připadá 87 případů koronaviru na 100 tisíc obyvatel. Je to o 35 více než o týden dřív. Epidemická situace je však nadále klidná, řekla ředitelka jihočeské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová. Dodala, že důležitým ukazatelem je minimum případů těžkého průběhu covidu-19.

13:45 Vlajka Ruské federace.

Rusko dnes podle agentury Interfax ohlásilo rekordních 973 nových úmrtí pacientů s covidem-19 za den. Tím bylo překonáno předchozí denní maximum ze soboty, kdy ruské úřady informovaly o 968 úmrtích. Nových případů koronaviru podle dnešního oznámení přibylo 28 190, což se také blíží dosavadním maximálním hodnotám.

13:19

U praktických lékařů se nechalo očkovat proti covidu-19 téměř tři čtvrtě milionu lidí. Do neděle 3. října u nich mělo očkování dokončeno asi 728 000 osob. Vyplývá to z dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky.

Nejvíc dávek vakcíny bylo od firmy AstraZeneca, kterou ale Česko už dál neobjednává. Zatím podle předsedy Sdružení praktických lékařů Petra Šonky nemají ordinace ani slibovanou vakcínu od firmy Pfizer/BioNTech. Řekl, že očekává dodávky od pondělí 18. října.

13:15

Vojenská nemocnice v Brně až do odvolání zakázala návštěvy veřejnosti. Důvodem jsou pacienti s nemocí covid-19, kterých má nyní nemocnice pět. Oznámil to ředitel nemocnice Martin Stračár. Opatření je preventivní. Podle ředitele měla nemocnice v největší krizi kolem 80 pacientů s koronavirem

Stračár upozornil na to, že se situace s covidem v Brně zhoršuje. „Proto pro jistotu zavíráme. Máme pacienty na běžné operace, tak by nebylo dobré, aby se nakazili,“ řekl. Návštěvy zakázala i Nemocnice Boskovice. Z krajských nemocnic má zakázané návštěvy ivančická nemocnice, uvedla mluvčí kraje.

10:45

Za posledních sedm dní připadá v Moravskoslezském kraji 106 nakažených covidem na 100 000 obyvatel. V regionu přibývá také úmrtí a hospitalizací. Vyplývá to z údajů zveřejněných ministerstvem zdravotnictví a moravskoslezským hejtmanem Ivem Vondrákem (ANO).

09:25

Češi a Slováci jsou vůči protipandemickým opatřením daleko kritičtější než například Němci, vyplývá ze společného výzkumu vědci Psychologického ústavu Akademie věd ČR, Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity a Jacobsovy univerzity v německých Brémách. 

Odpovědi Čechů a Slováků se lišily zejména, co se týče odborného základu zaváděných opatření a jejich ospravedlnění. Na rozdíl od respondentů z Německa dotázaní z Česka a Slovenska obecně nepovažovali opatření za dobře ospravedlněná. Také u odpovědí obyvatel žijících v zemích bývalé NDR zjistili tazatelé zajímavý trend – konzistentně se přikláněly ke kritickým postojům Čechů a Slováků.

08:37

K dnešku po předchozím poklesu mírně stouplo tzv. reprodukční číslo uvádějící, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný. Z pondělní hodnoty přibližně 1,14 se zvýšilo na 1,17. Nad hodnotou jedna, která znamená zrychlování šíření epidemie, je číslo nepřetržitě od konce srpna.

Stouplo také tzv. incidenční číslo, tedy počet nově potvrzených případů covidu-19 na každých 100 000 obyvatel za posledních sedm dní, používané státem pro určování protiepidemických opatření. Z pondělních 56 se dostalo na 61.

08:36

V pondělí přibylo v Česku nejvíce případů nemoci covid-19 za den od 11. května. Oproti předchozímu pondělí množství nových případů vzrostlo zhruba o dvě třetiny na 1345. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Zároveň stoupl i počet hospitalizovaných s covidem-19. V nemocnicích bylo v pondělí 373 lidí, což je nejvíce od začátku června. V těžkém stavu bylo 68 z nich.

07:31

V Německu za posledních 24 hodin přibylo 4971 nových případů nákazy koronavirem. Před týdnem to bylo o něco méně, ve stejný den přibylo 4799 infekcí. Podle agentury DPA o tom dnes informoval Institut Roberta Kocha.

Takzvaná sedmidenní incidence, která vyjadřuje, kolik lidí se v průměru nakazilo na 100 000 obyvatel, klesla na 65,8. V pondělí činila 66,5 a před týdnem 63,6.

06:10

Texaský guvernér Gregg Abbott v pondělí zakázal ve svém státu komukoliv vyžadovat po místních občanech očkování proti covidu-19, a to i soukromým firmám.

Republikánský guvernér prohlásil, že tím reaguje na „šikanu“ administrativy demokratického prezidenta Joea Bidena, který nedávno vyzval všechny americké podniky, aby po svých zaměstnancích požadovali očkování pod hrozbou ztráty zaměstnání. Nejméně několik tisíc lidí od té doby přišlo o místo, napsala agentura Reuters. Bílý dům Abbottův krok zatím nekomentoval.

„Federální vláda to znovu přehání, Bidenova administrativa šikanuje řadu soukromých podniků, aby vyhlásily povinné očkování vakcínami proti covidu-19. Rozkládá to naši pracovní sílu, což ohrožuje pokračující zotavování Texasu z covidové katastrofy,“ napsal Abbott v odůvodnění nového exekutivního příkazu.

18:23

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch zřejmě zůstane ve funkci i po listopadu. Babiš TV Nova řekl, že bude třeba, aby zůstal s vládou až do konce. Vojtěch se měl od 1. listopadu stát velvyslancem ve Finsku.

18:21

Přehled toho nejdůležitějšího z posledního dění okolo pandemie koronaviru:

  • V neděli přibylo v Česku 334 potvrzených případů nemoci covid-19, o dvě desítky více než před týdnem.

  • Reprodukční číslo určující rychlost šíření nemoci mírně kleslo na 1,14 a takzvané incidenční číslo, které udává počet nově nakažených za týden v přepočtu na 100 000 obyvatel, stagnovalo na 56 případech.

  • Pacientů s koronavirem v nemocnicích proti sobotě i proti minulé neděli přibylo na 317.

  • Očkování dvěma dávkami po 14 dnech snižuje riziko hospitalizace a úmrtí na nemoc covid-19 u lidí nad 50 let o 90 procent. Vyplývá to z rozsáhlé studie provedené ve Francii. 

16:38

Přes 67 procent lidí starších 16 let má v Česku alespoň jednu dávku vakcíny. Podívejte se v přehledu Aktuálně.cz, jak je na tom obec, ve které žijete:

16:02

Očkování dvěma dávkami po 14 dnech snižuje riziko hospitalizace a úmrtí na nemoc covid-19 u lidí nad 50 let o 90 procent. Vyplývá to z rozsáhlé studie provedené ve Francii, o které v pondělí informovala agentura AFP.

Zajímavost :  Blíží se "bod zlomu". Čínská Evergrande opět nezaplatila úroky, hrozí domino efekt

„To znamená, že u naočkovaných je devětkrát menší riziko hospitalizace nebo úmrtí na covid-19 ve srovnání s nenaočkovanými,“ prohlásil podle agentury profesor Mahmoud Zureik, šéf epidemiologické skupiny Epi-Phare, která studii vypracovala.

15:15

Fakultní nemocnice Hradec Králové od pondělí nabízí očkování proti covidu-19 bez předchozí registrace ve svém Očkovacím centru v přízemí Pavilonu interních oborů. Zároveň ukončila provoz Očkovacího centra v OC Atrium. Řekl to mluvčí hradecké FN Jakub Sochor. V OC Atrium v centru města zdravotníci očkovali bez předchozí registrace od 28. července 2021, podali tam více než 4500 dávek vakcín.

14:11 Vlajka Ruské federace.

Za předchozí den přibylo v Rusku 29 409 nakažených koronavirem, což je podle deníku Kommersant nejhorší denní bilance od začátku roku, a 957 úmrtí. Dosud nejvyšší počet úmrtí za den, 968, ruské zdravotní úřady nahlásily v sobotu.

Ruská vláda přičítá zhoršující se epidemickou situaci pomalu postupujícímu očkování obyvatel. Vicepremiérka Taťjana Golikovová v pátek uvedla, že alespoň jednu dávku vakcíny dostalo 47,8 milionu Rusů, tedy necelých 33 procent obyvatel. Plně očkováno pak bylo 42,4 milionu neboli 29 procent.

13:41

Vláda projedná nákup mrazicích boxů pro uskladnění vakcín proti covidu-19. Správa státních hmotných rezerv pořídí 50 boxů, kam se vejde šest milionů dávek očkovací látky Comirnaty od Pfizer/BioNTech. Odhadovaná cena je asi 12,5 milionu korun. Vyplývá to z materiálu pro jednání vlády. Zdravotní pojišťovny vybraly na začátku října distributora této vakcíny, který ji bude rozvážet i do ordinací praktických lékařů. Ve výběrovém řízení ale počítaly, že by skladoval maximálně tři miliony dávek najednou, píše se v dokumentu.

Foto: Jakub Plíhal

13:40

Liberecký krajský hygienik Vladimír Valenta skončí letos na vlastní žádost ve funkci. Ministerstvo zdravotnictví už vypsalo výběrové řízení na nového ředitele krajské hygienické stanice v Libereckém kraji. Oznámení resort vyvěsil na webu. Zájemci se mohou hlásit do 10. listopadu. Vítěz výběrového řízení by měl nastoupit v lednu příštího roku. Valenta hodlá odejít do předčasného důchodu.

13:23

Ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová ke konci roku skončí ve funkci. Podle ministerstva zdravotnictví je důvodem to, že služební zákon omezuje věk pro vedoucí úřadu. Jágrové je 70 let. Ministerstvo zdravotnictví vypsalo výběrové řízení na tento post. Oznámení vyvěsilo na webu. Zájemci o post se mohou hlásit do 10. listopadu. Vítěz výběrového řízení by se funkce měl ujmout v lednu příštího roku.

13:10

Zástupci dvou týmů z vysokých škol v pondělí v Praze převzali Cenu evropského občana. Skupina výzkumníků z Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT má medaili za pokročilý respirátor CIIRC RP95-3D, který vyvinula loni v počátku pandemie covid-19. Dalším laureátem je dobrovolnické centrum MUNI pomáhá. To vzniklo při Masarykově univerzitě v Brně taktéž v reakci na vypuknutí pandemie. Laureáti z ČVUT mají ocenění za rok 2020, dobrovolnické centrum za rok 2021. Kvůli pandemii se loni slavnostní předání nekonalo.

13:08

Státní zdravotní ústav v pondělí v pravidelné zprávě informoval, že v Česku stále dominuje varianta delta, dříve nazývaná indická. Z hlediska chování viru v těle pacienta nehlásí prozatím klinická praxe žádné změny. Mění se ale věk nakažených. „Od června začala dominovat skupina nakažených mezi 20 až 29 lety a od srpna pozorujeme, že přibývá i nemocných mezi desátým až 19. rokem věku. Tento trend pravděpodobně odráží vliv očkování a také může souviset se sociálním chováním a vyšší společenskou aktivitou mladých lidí,“ uvedla ředitelka ústavu Barbora Macková.

13:04

Americká farmaceutická společnost Merck oznámila, že požádala americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), aby povolil léčit nemoc covid-19 jejím přípravkem molnupiravir. Podle výsledků klinických testů zveřejněných na začátku měsíce toto nové antivirotikum po nákaze koronavirem snižuje riziko hospitalizace a úmrtí na polovinu.

Očekává se, že FDA o „povolení nouzového použití“ rozhodne do několika týdnů. Pokud žádosti vyhoví, budou mít USA první schválený lék proti koronaviru a tím pádem i zcela novou a snadno použitelnou zbraň v boji proti nákaze, píše agentura AP. U osob s molnupiravirem vyžadovalo hospitalizaci 7,3 procenta pacientů, zatímco v kontrolní skupině s placebem to bylo 14,1 procenta. Výsledky klinických testů byly podle Mercku tak dobré, že nezávislí poradci společnosti doporučili studie ukončit předčasně.

12:35

V Moravskoslezském kraji roste podobně jako v celé České republice počet hospitalizovaných s covidem-19. Momentálně jich tam v nemocnicích leží 59, o 13 více než minulý týden. „Asi budeme muset brzy mírně omezit další nemocnice z pohledu jejich umisťování,“ napsal na Twitteru hejtman kraje Ivo Vondrák.

10:27

Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně začala v pondělí očkovat třetí dávkou vakcíny proti nemoci covid-19 seniory starší 80 let. Vakcínu podala třem lidem, další tři přijdou na řadu přes den, uvedla v tiskové zprávě mluvčí nemocnice Dana Lipovská. Podle ní je vše pozvolné a lidé se teprve přihlašují. Na úterý je jich zatím 10, na středu 11. Podle Lipovské se ale počet neustále zvyšuje.

Vakcínu v pondělí dostali lidé ve věku 83, 80 a 90 let. Nemocnice začala aplikovat třetí dávku už v září, převážně však zdravotníkům nebo pracovníkům v sociálních službách a klientům domovů. Registrované osmdesátníky začala očkovat až dnes. „Celkem jsme ke včerejšku (neděle) podali 1470 třetích dávek, a to nejen přímo v nemocnici, ale také v očkovacím centru v Olympii a v domovech pro seniory a v sociálních službách, kam jezdí náš očkovací tým,“ uvedla Lipovská.

10:26

Hlasování z domova do přenosné volební schránky využilo o sněmovních volbách kolem 1200 voličů v karanténě kvůli koronaviru, uvedl náměstek ministra vnitra Petr Vokáč po pondělním jednání Státní volební komise. Přidali se tak k voličům, kteří hlasovali z auta a jichž bylo na 1600.

„Účast byla přiměřená aktuálnímu stavu pandemie,“ uvedl Vokáč. Podle údajů České správy sociálního zabezpečení a ministerstva zdravotnictví z minulého týdne mělo covid-19 celkem 7900 lidí a v karanténě s elektronickou neschopenkou bylo 2223 zaměstnanců i živnostníků, kteří si platí nemocenské pojištění.

08:37

V Česku se od začátku koronavirové epidemie loni v březnu nakazilo přes 1,7 milionu lidí. Od loňského září tempo růstu nákazy covidem-19 rychle stoupalo, počty prokázaných případů rostly o více než 10 tisíc za den a byly i dny s více než 15 tisíci případy. Rekordních 17 770 případů nákazy odhalily testy letos 6. ledna, ale i poté byly dny s více než 15 tisíci případy. Nákaza výrazně oslabila od letošního dubna.

Celkový počet 100 tisíc případů byl překročen loni 8. října, hranice půl milionu nakažených 24. listopadu a milion lidí s covidem letos 2. února. Dalších 100 tisíc přibylo za 15 dní, nárůst se tedy lehce zpomalil, poté ale opět zrychlil – dvakrát po sobě přibylo 100 tisíc nakažených za osm dní, poté za devět dní a nato za 11 dní, kdy bylo nakaženo přes 1,5 milionu nakažených  osob. Tempo pak pokleslo – na přelomu března a dubna přibylo 100 tisíc za 22 dní. Posledních 100 tisíc lidí s covidem přibylo skoro za půl roku.

08:34

V neděli přibylo v Česku 334 případů covidu, o dvě desítky více než před týdnem. Reprodukční číslo určující rychlost šíření nemoci kleslo na 1,14.

08:22

Obyvatelé australského města Sydney v pondělí oslavují konec uzávěry, která trvala bezmála čtyři měsíce. V barech a obchodech, které otevřely jen kvůli této příležitosti už o půlnoci, vznikaly fronty. Mnozí další lidé si užívali plánovaná setkání a návštěvy u příbuzných a přátel. Protipandemická opatření, která se táhla 107 dní, zakazovala návštěvy v domácnostech a cestování za hranice pěti kilometrů od domova, což řadu rodin rozdělilo. Většina omezení však byla nyní pro plně očkované zmírněna, napsal v pondělí zpravodajský server BBC.

08:18 Vlajka Brazílie

Brazilského prezidenta nepustili na fotbal, protože není očkovaný. Jair Bolsonaro nemohl navštívit fotbalový zápas ligových klubů Santos a Gremio, domácí klub totiž nepouští na stadion fanoušky, kteří nemají vakcínu proti nemoci covid-19. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters.

Nedělní zápas byl první od začátku pandemie, který klub Santos odehrál před diváky – ovšem podmínkou bylo potvrzené očkování nebo negativní PCR test.

08:15

Za uplynulý den v Německu přibylo 3111 nových případů nákazy koronavirem, což je mírný nárůst oproti minulému týdnu, kdy ve stejný den přibylo 3088 nakažených. Oznámil to v pondělí Institut Roberta Kocha (RKI), podle nějž přibylo také sedm mrtvých.

Takzvaná sedmidenní incidence, která vyjadřuje, kolik lidí se v průměru nakazilo na 100 tisíc obyvatel, vystoupila na 66,5. V neděli to bylo 66,1 a před týdnem 64,7. Tato hodnota je ale stále nižší než minulý měsíc, kdy dosahovala 82,8, uvedla agentura DPA.

15:54

Od lidí v karanténě nebo izolaci kvůli koronaviru dostala nejvíc hlasů koalice Spolu tvořená ODS, lidovci a TOP 09. Získala 38,1 procenta hlasů. Následuje koalice Pirátů a STAN s 21,4 procenta a SPD s 10,9 procenta. Vládní ANO si vybrala desetina. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu zveřejněných na webu volby.cz. Z auta ve středu a do přenosných schránek ve čtvrtek hlasovalo 2774 lidí.

15:01

14:28

Reprodukční číslo udávající, kolik lidí nakazí v průměru jeden pozitivně testovaný, se víc než týden pohybuje kolem hodnoty 1,3. K dnešku kleslo na 1,29 ze sobotních 1,30. Nad hodnotou jedna, což znamená zrychlování šíření nákazy, se drží od konce srpna.

13:43

Podívejte se na počty potvrzených případů covidu-19 v krajích za posledních sedm dní v přepočtu na 100 000 lidí:

Kraj

Počet případů

Moravskoslezský

95

Jihočeský

77

Praha

73

Jihomoravský

60

Olomoucký

55

Středočeský

53

Zlínský

52

Plzeňský

50

Pardubický

37

Vysočina

35

Ústecký

31

Liberecký

26

Karlovarský

25

Královéhradecký

20
Zajímavost :  Šmejdi se snaží zneužít pád Bohemia Energy, loví její bývalé klienty

Zdroj: ministerstvo zdravotnictví

13:21

V Česku pojedenácté za sebou vzrostla sedmidenní incidence nákazy. K sobotě připadalo 56 potvrzených případů koronaviru za týden v přepočtu na 100 000 obyvatel, v pátek to bylo 54. Vyšší incidenční číslo bylo naposledy 19. května.

V posledních dnech stoupá hlavně v Moravskoslezském kraji, kde se dostalo na hodnotu 95. V Jihočeském kraji sedmidenní incidence mírně klesla na 77, v Praze se nepatrně zvýšila na 73. Nejnižší zůstala v Královéhradeckém kraji, na 100 000 obyvatel zde za sedm dní připadá 20 potvrzených nakažených.

12:33

Od pondělí si neočkovaní Němci začnou sami hradit rychlotesty na koronavirus, které se používají například při vstupu do restaurací či na společenské akce. Bezplatné testy budou i po 11. říjnu k dispozici dětem mladším 12 let, lidem, kteří ze zdravotních důvodů nemohou dostat vakcínu, a těm, kteří je potřebují pro ukončení karantény. Až do prosince budou mít na jeden test zdarma týdně nárok také děti ve věku od 12 do 17 let a těhotné ženy, jimž bylo očkování doporučeno teprve nedávno.

11:13 Vlajka Ruské federace.

V Rusku mírně klesl počet nakažených a zemřelých s nemocí covid-19, drží se ale poblíž rekordů. Pátý den po sobě po onemocnění zemřelo za uplynulý den přes 900 lidí. S odvoláním na ruský operativní štáb o tom dnes informovala agentura TASS.

10:42

Česko je v počtu plně očkovaných v EU na 19. místě (proti srpnu si pohoršilo o tři místa). Nejlépe je na tom v unii Portugalsko, celosvětový lídr, kde bylo plně naočkováno skoro 86 procent obyvatel. Na druhém místě je Malta s téměř 82 procenty naočkovaných a poté Španělsko (přibližně 79 procent). Průměr unie činí 63,5 procenta. 

Přehled zemí EU podle procenta plně naočkovaných lidí:

Země Procento kompletně naočkovaných lidí
Portugalsko 85,9
Malta 81,7
Španělsko 78,7
Dánsko 75,4
Irsko 74,2
Belgie 72,7
Itálie 68,9
Nizozemsko 67,6
Francie 66,5
Švédsko 66,2
Finsko 64,7
Německo 64,6
Lucembursko 62,9
Kypr 62,5
Litva 60,8
Rakousko 60,5
Řecko 60,1
Maďarsko 58,9
ČR 56,1
Polsko 51,7
Slovinsko 50,1
Lotyšsko 47,5
Estonsko 46,9
Chorvatsko 42,1
Slovensko 41,5
Rumunsko 28,7
Bulharsko 19,6

Zdroj: ourworldindata.org/covid-vaccinations; onemocneni-aktualne.mzcr.cz/vakcinace-cr; výpočet ČTK

09:34

Počet plně očkovaných proti covidu-19 v Česku přesáhl šest milionů. Dávek dosud zdravotníci rozdali téměř 11,9 milionu, za sobotu ji dostalo 2508 lidí. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví. K dokončení očkování jsou u většiny vakcín potřebné dvě dávky. Tempo očkování je nyní proti letním měsícům výrazně pomalejší.

08:34

Testy v sobotu potvrdily 665 případů koronaviru, o pětinu víc než před týdnem a nejvíc ve víkendovém dni od 8. května. Počet lidí s covidem-19 v nemocnicích se od soboty snížil o 15 na 306, stále je ale o třetinu vyšší než před týdnem. Ukázaly to údaje na webu ministerstva zdravotnictví.

08:26

Počet úmrtí s koronavirem v Česku přesáhl 30 500. Zemřelých, kterých je aktuálně 30 501, přibývá rychleji než dřív, za poslední týden o 23, o týden dřív s nákazou zemřelo 11 lidí. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

07:14

Ženevou v sobotu odpoledne prošly tisíce lidí, aby vyjádřily svůj nesouhlas s koronavirovými restrikcemi, jež považují za omezování svobody v zemi. Demonstranti žádali demisi ministra zdravotnictví Alaina Berseta, píše AFP. 

06:40

V Německu za posledních 24 hodin přibylo 7612 nových případů nákazy koronavirem. Před týdnem zaznamenalo Německo o něco menší přírůstek – 6164 nových infekcí. Podle agentury DPA o tom dnes informoval Institut Roberta Kocha (RKI).

20:31

Brazílie podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse překonala v pátek ponuré číslo 600 tisíc úmrtí na covid-19, což je po USA druhý nejvyšší počet úmrtí na světě. V USA zemřelo na virus přes 712 tisíc lidí. Brazilský prezident Jair Bolsonaro byl kritizován za to, jak k boji s pandemií přistupuje. Opakovaně situaci bagatelizoval, uvedl, že se nenechá očkovat a na léčbu doporučoval neověřený lék na malárii. 

19:54

Ministerstvo zdravotnictví aktualizovala seznam zemí s mírou rizika nákazy onemocnění covid-19. Od pondělí 11. října jsou mezi zeměmi s vysokým rizikem nákazy Belgie, Bulharsko, Chorvatsko, Irsko, Rakousko, Řecko, Slovensko, Německo, Švýcarsko. Mezi zeměmi s velmi vysokým rizikem nákazy jsou Estonsko, Litva, Lotyšsko, Rumunsko a Slovinsko.

17:18

Za poslední čtyři dny se počet nových onemocnění covid-19 pohybuje kolem tisícovky denně. Nejhorší situace je podle informací ministerstva zdravotnictví v českobudějovickém kraji, kde je v současné chvíli 245 osob s potvrzením nákazy, což představuje při přepočtu na 100 tisíc obyvatel 125 osob. 

Přehled počtu osob s nově prokázaným onemocněním covid‑19

Přehled počtu osob s nově prokázaným onemocněním covid‑19 | Foto: MZČR

15:35

Singapur nově otevírá hranice turistům s osmi zemí. Městský stát chce obnovit svůj status mezinárodního leteckého uzlu a chce se vrátit do „nového normálního života“ s covid-19. Od 19. října budou moci plně očkovaní lidé z osmi zemí, včetně Velké Británie, Francie, Itálie, Španělska, Kanady a Spojených států, vstoupit na ostrov bez karantény, pokud projdou testy na covid-19.

Foto: Wikimedia Commons – By Basile Morin – Own work, CC BY-SA 4.0

15:02

Očkovací kamion opět v Pardubicích nabídne očkování proti koronaviru lidem, kteří ho dosud nemají. Zastávku tam bude mít 20. října před univerzitou a před vlakovým nádražím. U univerzity bude kamion od 9 do 12 hodin, potom se přemístí k nádraží, kde bude v provozu od 13 do 18 hodin. Lidé si mohou vybrat jednodávkovou vakcínu Janssen nebo Comirnaty od společnosti Pfizer, u které jsou potřebné dvě dávky. Zdravotníci v očkovacím trucku v červnu v Pardubickém kraji aplikovali 7500 dávek vakcín. V srpnu jezdil po větších městech, například byl v Lanškrouně, Letohradu, Moravské Třebové nebo Přelouči, zdravotníci aplikovali lidem 4800 dávek.

11:46 Vlajka Ruské federace.

Za poslední den v Rusku zemřelo 968 lidí v souvislosti s covidem-19. Je to znovu nejvíce od začátku pandemie. Výrazně stoupl i počet nemocných.

11:19

Třetí je Německo, kde počet případů stoupl na 146 (ze 134 případů před týdnem). Na druhém místě je Rakousko, kde počet případů vzrostl na 283 (ze 278 případů). Nejhůře ze sousedních zemí je na tom Slovensko, kde evidují 290 nových případů na 100 000 obyvatel za 14 dní, zatímco před týdnem to bylo 223 případů. Nejlepší situace zůstává v Polsku, které má 45 případů na 100 000 obyvatel za dva týdny (před týdnem 29).

11:18

Česká republika má za uplynulé dva týdny 90 nových případů nákazy novým typem koronaviru na 100 000 obyvatel (před týdnem 62 případů) a je popáté za sebou na čtvrtém místě mezi sousedními zeměmi. 

09:22

Vakcínu proti koronaviru dostalo v pátek 12 687 zájemců, zhruba stejně jako o týden dřív. Posilující třetí dávku zdravotníci v pátek vpíchli 3512 lidem, celkem už jich rozdali 19 840. Tempo očkování je nyní výrazně pomalejší než v létě, kdy třeba na přelomu června a července dostávalo v pracovních dnech vakcínu až 120 tisíc lidí.

09:21

Reprodukční číslo udávající, kolik lidí nakazí v průměru jeden pozitivně testovaný, se dnes vrátilo na čtvrteční hodnotu 1,3. Mírně tak vzrostlo z pátečních 1,28. Nad hodnotou jedna, což znamená zrychlování šíření nákazy, se drží od konce srpna.

08:58

Počet případů koronaviru v Česku v pátek potřetí v tomto týdnu přesáhl tisícovku. Laboratoře jich potvrdily 1017, téměř o čtvrtinu víc než před týdnem. Testů přitom v mezitýdenním srovnání ubylo. S nemocí covid-19 leží v nemocnicích 331 lidí, nejvíc od začátku června. Počet úmrtí s koronavirem se přiblížil 30 a půl tisícům. 

08:20

Z Norska, Kypru a Lucemburska se od pondělí pro lidi nenaočkované proti covidu-19 zjednoduší návrat do České republiky. Na takzvané mapě cestovatele se země přesunou z červené barvy do oranžové, značící střední míru rizika nákazy koronavirem. V tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví. Změny budou i u dalších států, nemají však vliv na režim při příjezdu do Česka.

08:18

Lotyšská vláda v pátek večer rozhodla o několika nových krocích, které mají v zemi omezit šíření nákazy koronavirem, a to včetně vyhlášení nouzového stavu. Platit bude tři měsíce od pondělka 11. října, uvedl server Delfi.lv.

Vládní rozhodnutí podle portálu mimo jiné počítá s povinným očkováním všech zaměstnanců státních úřadů a samospráv. Do nákupních středisek budou pouštět pouze očkované zákazníky nebo ty klienty, kteří se uzdravili z covidu-19. Neočkovaní budou smět jen do obchodů se základními potřebami.

08:13 Vlajka Brazílie

V Brazílii od začátku pandemie po nákaze koronavirem zemřelo již více než 600 tisíc lidí. Oznámilo to brazilské ministerstvo zdravotnictví. Jedinou další zemí světa, která překonala tento smutný milník, jsou Spojené státy.

Za uplynulý den se nákaza koronavirem v Brazílii podle dat ministerstva zdravotnictví prokázala u dalších 18 172 lidí a dalších 615 lidí tam po nemoci covid-19 zemřelo.

07:00

Vážení čtenáři, vítejte u nové on-line reportáže, ve které se věnujeme koronavirové pandemii v Česku i ve světě. Dění posledního týdne najdete v předchozí reportáži:

Domácí Zahraničí ČTK Domácí, Zahraničí, ČTK

Aktualizováno před 1 hodinou

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO