Testy ve školách už jen jednou týdně, rozhodla vláda. Navýšila také počet PCR testů

Ze zdravotního pojištění bude od 17. ledna hrazeno pět PCR testů lidem, kteří mají kontraindikaci k očkování nebo zahájenou vakcinaci, řekl po jednání vlády ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Oznámil také, že školy budou od stejného data testovat žáky a zaměstnance jen jednou týdně. Události kolem epidemie koronaviru v Česku i ve světě sledujeme v online reportáži.

Ilustrační foto

Ilustrační foto | Foto: Jakub Plíhal

Aktualizovat reportáž

Přehled pátečních událostí ke koronaviru: 

 • Testy ve čtvrtek v Česku prokázaly 11 675 případů koronaviru, o tři čtvrtiny víc než před týdnem. Pokračuje také nárůst incidence, na 100 tisíc obyvatel připadá za poslední týden 525 nově nakažených. 
 • Dále naopak ubývá lidí s covidem-19 v nemocnicích, jejich počet se poprvé od konce loňského října dostal pod dva tisíce.
 • Testování na covid-19 ve školách v pondělí prokázalo významný nárůst virové zátěže u žáků i pedagogů. Zatímco minulý týden v pondělí i ve čtvrtek podle ministerstva PCR testy potvrdily pokaždé kolem 1400 případů nákazy, toto pondělí vyšly ověřující PCR testy pozitivní u 3381 dětí.
 • Pracovní karanténa se podle ministra Válka bude týkat jen zdravotníků a pracovníků v sociálních službách. Podmínky pro pracovní karanténu určí krajské hygienické stanice. Režim bude fungovat až ve chvíli, kdy to bude nezbytně nutné.
 • Školy budou od pondělí 17. ledna testovat žáky a zaměstnance na covid-19 jen jednou týdně, po jednání vlády o postupu proti šíření epidemie covidu-19 to potvrdil ministr Válek.

18:13

V březnu či dubnu chce ministr Válek představit systém, který by nastavil pravidelné očkování proti covidu podobné každoroční vakcinaci proti chřipce.

18:05

Nikdo se podle ministra Válka nemusí bát sankcí z vyhlášky kvůli povinnému očkování proti covidu-19. Její platnost vláda zruší, bude upravena.

17:35

Všichni zdravotníci a pracovníci v sociálních službách se budou testovat jednou týdně profesionálním antigenním testem, dosud musela jen lůžková zařízení.

17:34 Vlastimil Válek

„Na základě žádosti zdravotnických zařízení jsme zavedli v mimořádných případech, kdy o tom musí rozhodnout zřizovatel, možnost pracovat i po nakažení. Pracovník, který je v pracovní karanténě, musí být bezpříznakový a musí splňovat přísné hygienické předpisy jako nasazený respirátor po celou pracovní dobu, musí jíst v oddělené místnosti a může pouze do práce a domů. Kritérium je také, že například ředitel nemocnice řekne, že bez tohoto pracovníka není možné, aby dále pracoviště fungovalo,“ vysvětluje Válek nařízení ohledně pracovní karantény. 

17:28

„Vzhledem k sílící vlně omikronu jsme se na vládě dohodli, že v příštím týdnu ve stavu legislativní nouze předložím návrh, který nazývám „pandemické ředitelské volno“, které řediteli udělí možnost navýšit počet dnů ředitelského volna z pěti na 10 dnů,“ uvedl po jednání vlády ministr školství Petr Gazdík (STAN). 

17:26 Vlastimil Válek

Školy budou od 17. ledna testovat žáky a zaměstnance jen jednou týdně, potvrdil ministr zdravotnictví Válek (TOP 09) po dnešním jednání vlády.

17:26

Nově vláda zavádí pět hrazených PCR testů za měsíc pro lidi očkované jednou dávkou nebo ty, kteří se očkovat nemohou a mají kontraindikace.

17:25 Vlastimil Válek

„Opatření se ukazují jako správná, situace byla pod kontrolou. Jelikož lidé opatření během Vánoc a Nového roku sledovali, tak se nám podařilo situaci řešit. Nicméně nic to nemění na tom, že omikron je velmi nakažlivý a musíme počítat s tím, že čísla budou stoupat. Proto připravujeme opatření, abychom měli situaci dále pod kontrolou. Cílem těchto opatření je hlavně snížit šíření omikronu v kolektivech,“ uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek po jednání vlády. 

16:25

Koronavirová varianta omikron způsobuje u nejmenších dětí více hospitalizací ve srovnání s těmi odrostlejšími než předchozí varianty. Konstatovali to ve své studii britští vědci. Zdůraznili přitom, že jde o mírné případy. I obecně infikování variantou omikron snižuje riziko hospitalizace zhruba o třetinu ve srovnání s variantou delta, tvrdí jiná britská studie, na kterou se dnes odvolává britská vláda.

Varianta omikron se v Británii rychle šíří a vyhnala počty nově nakažených do rekordních výšin. Omikron však způsobuje méně prudký průběh nemoci covid-19 než předchozí varianty a vysoká proočkovanost mezi dospělými přispěla ke zmírnění nárůstu počtu hospitalizací. Pro děti je pak covid-19 méně nebezpečný než pro dospělé.

16:17

Nizozemsko za poslední den zaznamenalo přes 35 tisíc nově nakažených koronavirem, což je nejvíce od začátku epidemie covidu-19. Dnes v zemi otevřely některé restaurace, i když premiér Mark Rutte má zmírnění koronavirových opatření oznámit až v sedm hodin večer. Podniky v několika obcích uvedly, že obnoví provoz v sobotu nehledě na to, zda je Rutteho kabinet zahrne do svých plánů na uvolnění některých omezení.

16:05

Případná úprava maturit a přijímacích zkoušek na střední školy bude záležet na dalším vývoji epidemie covidu-19. Organizátor zkoušek Cermat se na možné změny připravuje, podmínkou jejich realizace by ale musel být zákaz prezenční výuky. V případě přechodu škol na výuku na dálku by úřad mohl rozhodnout o úpravě zkoušek podobně jako loni takzvaným opatřením obecné povahy.

14:48 Vlastimil Válek

Pracovní karanténa se podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) bude týkat jen zdravotníků a pracovníků v sociálních službách. Podmínky pro pracovní karanténu určí krajské hygienické stanice. Režim bude fungovat až ve chvíli, kdy to bude nezbytně nutné, aby nebyla ohrožena péče o pacienty nebo klienty. Válek to řekl novinářům před jednáním vlády. Lidé zařazení do pracovní karantény budou moci chodit do práce i v případě, že budou mít pozitivní antigenní samotest na koronavirus.

Systém pracovní karantény budou zdravotní nebo sociální zařízení moci podle Válka využít jen pro zaměstnance, kteří jsou pro jejich fungování nezbytně nutní, a to až ve chvíli, kdy by mohla být ohrožena péče. Povolení a podmínky budou muset podle Válka udělit hygienici. „Domnívám se, že z těch, co budou v karanténě, i ve zdravotnických zařízeních, se to bude týkat – i jednotky jsou vysoké procento,“ řekl.

14:36

V Polsku rezignovalo třináct ze sedmnácti členů lékařské rady, kteří radili vládě premiéra Mateusze Morawieckého s bojem proti pandemii. Zdůvodnili to tím, že se kabinet neřídil jejich doporučením. Polsko je jednou z mála evropských zemí, kde lidé po příchodu do restaurace nebo baru nemusí ukazovat očkování nebo negativní test.

13:51

Neočkovaní lidé v případě nákazy variantou omikron méně pravděpodobně těžce onemocní, zemřou nebo budou hospitalizováni, než tomu bylo u neočkovaných lidí nakažených předchozími variantami koronaviru. Je to dáno vlastnostmi samotné varianty omikron, která je méně virulentní. Došli k tomu autoři vědecké studie prováděné v Jihoafrické republice, informovala agentura Reuters.

Omikron celosvětově vyvolává menší komplikace než předchozí varianty a vědci se snaží zjistit, do jaké míry je to kvůli lepší imunitě populace získané očkováním a do jaké míry kvůli vlastnostem samotného omikronu. Studii provedl jihoafrický institut pro nakažlivé nemoci (NICD) v provincii Západní Kapsko.

13:50

Rakousko za čtvrtek zaznamenalo druhý nejvyšší nárůst nakažených koronavirem od začátku nynější pandemie, informovala dnes agentura APA. Přibylo 16 822 nových případů infekce, jen o něco méně než úterních rekordních 17 006 případů. V nemocnicích se léčí 903 pacientů s těžkým průběhem covidu-19. Za poslední den zemřelo sedm lidí s tímto onemocněním.

13:12

Metoda PCR potvrdila v pondělí ve školách 3381 případů nákazy, jde o významný nárůst proti minulému týdnu, kdy se potvrdilo asi 1400 nákaz, uvedlo ministerstvo zdravotnictví.

13:09

Vlna epidemie omikronu bude podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky vrcholit příští a další týden. Do nemocnic pak může přibývat podle scénářů 500 až 900 lidí denně.

13:00

Od pondělí se ztíží neočkovaným lidem návrat do Česka z Rumunska. Na takzvané mapě cestovatele bude Rumunsko červené, což značí vysokou míru rizika nákazy koronavirem. V dnešní tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo zahraničí. Změny budou i u dalších států, nemají však vliv na režim při příjezdu do Česka.

12:43

Několik poslanců se neúčastní aktuální schůze sněmovny kvůli nákaze koronavirem. Na Twitteru o svém pozitivním antigenním testu dnes informoval místopředseda evropského výboru Ondřej Kolář (TOP 09), který nyní čeká na výsledek PCR testu. Z klubu ODS onemocněl poslanec Pavel Staněk, celý týden je ze schůze kvůli koronaviru omluven také Radek Koten (SPD), vyplývá z vyjádření stran.

12:18

Firmy budou od pondělí hlásit pozitivní samotesty zaměstnanců na covid-19 přes stránku Samotestování na webu Ústavu zdravotnických informací a statistiky. Podle náměstka ministra zdravotnictví Josefa Pavlovice (Piráti) tam mohou rovnou požádat pro zaměstnance i o neschopenku.

12:18

Pandemický zákon se má prodloužit do konce srpna 2023, mimořádná opatření bude moci vydávat ministerstvo obrany, vyplývá z novely. Projedná ji vláda.

12:17 Vlajka Brazílie

V Brazílii se za poslední den potvrdilo na 98 tisíc nákaz koronavirem. Podle místních médií je to nejvíce od loňského září a skoro třikrát víc než před týdnem. V této největší latinskoamerické zemi v posledních dnech rostou i počty případů chřipky a plní se jednotky intenzivní péče v nemocnicích, které jsou v některých městech obsazené i z 80 procent. Guvernéři států brazilské federace proto znovu zavádějí restrikce a zvažují i povinnost nošení roušek venku.

11:49

Švédská premiérka Magdalena Anderssonová měla pozitivní test na koronavirus. Podle agentury Reuters to dnes oznámil její mluvčí. Švédsko v posledních dnech dosahuje rekordních přírůstků koronavirové infekce, ve čtvrtek ohlásilo 25 215 nově nakažených.

Foto: ČTK

11:43

Fakultní nemocnice Brno za středu a čtvrtek odhalila dalších více než 100 případů nákazy covidovou variantou omikron. Z více než 120 pozitivních případů tvoří 88 procent omikron, řekla mluvčí nemocnice Veronika Plachá. První případ nemocnice odhalila počátkem prosince, od té doby jich zjistila kolem 550.

11:12

V Pardubickém kraji pandemie opět zesiluje. Za týden přibylo 2227 lidí nakažených koronavirem, předchozí období testy prokázaly nákazu u 1783 lidí.

11:12

V Moravskoslezském kraji se za poslední týden nakazilo koronavirem 3948 lidí. Je to mírně více než o týden dříve. Hospitalizovaných ubývá.

10:40

Ve Středočeském kraji přibylo za minulý týden 9014 případů nákazy koronaviru, o týden dříve to bylo 5947 nově nakažených. Jde o třetinový nárůst.

10:31

Počet lidí, kteří mají podruhé pozitivní test na covid-19, v posledních dnech roste a bude se ještě zvyšovat. V pátek to řekl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Poslední tři dny, kdy je pozitivních testů nad 12 tisíc, jich je kolem 1400. Podle ředitelky Státního zdravotního ústavu Barbory Mackové je ale není možné považovat vždy za takzvané reinfekce, jejichž hlášení má mezinárodně stanovená pravidla. Nakažený například musí mít příznaky.

„Nová varianta mnohem pravděpodobněji proráží postinfekční imunitu a ty průlomové reinfekce začínají narůstat a zřejmě porostou dál,“ řekl Dušek. Se sílící epidemií a rostoucím počtem nákaz podle něj opakovaných pozitivit vždy přibývá, už v minulých vlnách šlo o jednotky procent celkových záchytů. „Teď u omikronu to vypadá na růst velmi významný a předpokládejme ještě další růst,“ dodal. V denním počtu záchytů je tento týden zhruba desetina navíc opakovaných nákaz.

09:45

V Plzeňském kraji druhý týden stoupá počet nákaz koronavirem – za týden jich přibylo 2380, o 517 víc než před týdnem. Incidence stoupla na 403.

09:45

V Ústeckém kraji za týden přibylo 4044 lidí s covidem, je to o 827 více než v předešlém týdnu. Počet hospitalizovaných s koronavirem dál klesá.

09:26

Na jihu Moravy za týden přibylo 5416 případů covidu. Je to o 1266 více než před týdnem. Od začátku epidemie k pátku je v kraji 269 025 nákaz.

09:08

Na Vysočině přibylo za týden 1574 lidí s covidem-19, zhruba jako o týden dřív. Zemřelo 13 lidí. Vysočina měla nejnižší přírůstek nemocných mezi kraji.

09:08

Testy v Karlovarském kraji odhalily za týden 1162 případů covidu, o 487 více než za týden minulý. Incidenční číslo stouplo z 230 na 396.

09:08

Jihočeští hygienici evidují za poslední týden 2582 nových případů covidu. Je to o 11 procent víc než před týdnem. V nemocnicích je s covidem 92 pacientů.

08:00 Praha

Epidemie v Praze dál sílí. Minulých sedm dní přibylo 13 819 nakažených, o 5500 víc než předchozí týden. Incidence stoupla na 1035, je nejvyšší v Česku.

07:45

Česko má 525 případů koronaviru za sedm dní na 100 tisíc obyvatel, zůstává tak jako před týdnem šestou nejméně zasaženou zemí EU. Nejhorší situace je v Irsku, kde mají 3059 případů na 100 tisíc obyvatel za sedm dní (před týdnem bylo druhé s 2814 případy), druhá je Francie (3056, před týdnem pátá a 2141 případů) a třetí Kypr (2926, před týdnem první s 3390 případy). 

07:40

V Libereckém kraji za předchozích sedm dnů přibylo 2039 nově potvrzených případů covidu-19. O týden dřív jich bylo 1887. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví. Podle údajů z krajského úřadu ubylo v mezitýdenním srovnání hospitalizovaných, ve čtvrtek bylo v nemocnicích 112 lidí s covidem, o týden dříve 134. Příliš se ale nezměnila obsazenost lůžek na oddělení JIP a ARO. Intenzivní péči ve čtvrtek potřebovalo 36 lidí, před týdnem 38.

07:38

Počet nově nakažených koronavirem za jeden den v Německu ve čtvrtek poprvé přesáhl hranici 90 tisíc, informuje v pátek agentura DPA s odvoláním na statistiku Institutu Roberta Kocha (RKI). Sedmidenní incidence, která udává počet nově infikovaných v týdenním úhrnu v přepočtu na 100 tisíc obyvatel, vzrostla na 470,6, což je doposud nejvíce.

06:32

Nemocnice se ve čtvrtek staraly o 1912 lidí s koronavirem, což bylo skoro o třetinu méně než o týden dřív. Podobným tempem se snížil na 356 také počet pacientů ve vážném stavu, kterých je tak nejméně od počátku listopadu. Nejnovější čísla ale obvykle při aktualizacích v následujících dnech rostou.

06:25

Testy ve čtvrtek v Česku prokázaly 11 675 případů koronaviru, o tři čtvrtiny víc než o týden dřív. Pokračuje také nárůst incidence, na 100 tisíc obyvatel připadá za poslední týden 525 nově nakažených. Dále naopak ubývá lidí s covidem-19 v nemocnicích, jejich počet se poprvé od konce loňského října dostal pod 2000.

21:50

Německá policie dnes zamezila demonstraci odpůrců očkování před univerzitní klinikou v Drážďanech. Bránit nemocnici vyšli i studenti medicíny, informovala agentura DPA.

Protest proti koronavirovým restrikcím ve formě „procházky“ svolali odpůrci těchto opatření na sociálních sítích před drážďanskou fakultní nemocnici. Ta se terčem jejich hněvu stala především proto, že se v ní očkuje proti covidu-19.

Zhruba 200 policistů vybavených mimo jiné vodními děly jim však nedovolilo se k nemocnici přiblížit. Za kordonem strážníků stáli medici v bílých pláštích a drželi transparenty s nápisy „Očkování místo nadávání“ či „Žádnou moc bezohledným“.

21:14

Nejvyšší soud ve Spojených státech zablokoval protiepidemické opatření administrativy prezidenta Joea Bidena, které požaduje, aby lidé pracující v amerických firmách s více než stovkou zaměstnanců byli očkovaní proti covidu-19, nebo se pravidelně testovali na koronavirus. Soud ale Bidenově administrativě umožnil prosazovat nařízení o povinné vakcinaci pro část zdravotníků, uvádí se v rozhodnutí.

20:00

Omikron v Německu převládl a vytlačil koronavirovou variantu delta, podle Kochova institutu je podíl omikronu na případech nákazy přes 73 procent.

19:55

Řecko začne udělovat pokuty za nesplnění nové povinnosti nechat se naočkovat proti covidu-19 hned od neděle, kdy nové ustanovení začíná platit. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na prohlášení řecké vlády. Pokuta činí 100 eur (2450) korun měsíčně. Itálie a Řecko dnes zaznamenaly další pokles denních přírůstků nákaz koronavirem.

19:44

Francie má za den 305 322 nových případů nákazy koronavirem, o několik desítek tisíc méně než ve středu. Sedmidenní průměr nakažených ale dál stoupá.

18:39

Nizozemsko i přes narůstající počty nově nakažených koronavirem od soboty uvolní některá opatření zavedená proti šíření infekce. S odvoláním na vládní zdroje to oznámila nizozemská média, podle kterých si Nizozemci opět zajdou do obchodů, ke kadeřníkovi nebo do posilovny. Zavřené ale zůstanou bary a restaurace, stejně jako další veřejná místa.

18:38

Před budovou ministerstva vnitra na pražské Letné odpoledne protestovali lidé proti povinnému očkování proti nemoci covid-19. Na protestu vystoupili i příslušníci Integrovaného záchranného systému. Akci pořádala organizace Pro Libertate, která požaduje, aby se s ní ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) sešel. Ministerstvo vnitra uvedlo, že je s organizací v písemném kontaktu a Rakušan je připraven s jejími zástupci vést dialog, je však nezbytné, aby splnila náležitosti stanovené zákoníkem práce a stala se oficiální odborovou organizací. Protestu se zúčastnily stovky lidí.

18:27

Testování na covid-19 ve školách minulý čtvrtek skončilo s podobnými výsledky jako minulé pondělí. Metoda PCR potvrdila nákazu u 1187 žáků a 190 zaměstnanců škol. V pondělí to bylo 1236 žáků a 177 pracovníků škol. V tiskové zprávě to uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Detailní rozbor podle něj ukázal, že přibylo nakažených ve středních a vyšších odborných školách. Rostoucí trend epidemie covidu-19 podle úřadu naznačují výsledky antigenního testování z tohoto pondělí. Pozitivní antigenní test mělo 4986 žáků a 499 učitelů, na výsledky ověřujících PCR testů se ale teprve čeká. Minulý týden potvrdila přesnější PCR metoda výsledky pozitivních antigenních testů v necelé polovině případů.

Foto: Jakub Plíhal

18:26

Brněnský dopravní podnik je připravený, že by mohl mít v karanténě velké množství zaměstnanců kvůli variantě koronaviru omikron. Jelikož by však souběžně došlo k onemocnění velké části obyvatel, tedy i cestujících, a snížení poptávky po cestování, sáhl by k omezení spojů. V podniku je 80 procent zaměstnanců očkovaných, proto vedení neočekává dramatický dopad na poskytování svých služeb a věří, že nebude potřeba využít krizový scénář, řekla mluvčí dopravního podniku Hana Tomaštíková.

18:24

Poradní orgán pro otázky očkování při německém Institutu Roberta Kocha doporučil takzvanou posilovací dávku vakcíny proti covidu-19 u všech dětí a mladistvých ve věku 12 až 17 let. Vakcína americko-německého výrobce Pfizer/BioNTech by se měla aplikovat nejdříve tři měsíce od podání druhé dávky, informovala agentura DPA.

18:02

Americký prezident Joe Biden dnes oznámil plán vyslat další týmy armádních zdravotníků na pomoc nemocnicím tvrdě zasaženým aktuální vlnou covidu-19. V projevu zmínil šest týmů o celkem 120 lidech, přičemž podle Bílého domu jde o začátek rozmístění 1000 dodatečných posil. Prezident zároveň pověřil svůj protiepidemický tým nákupem dalších 500 milionů covidových testů pro bezplatnou distribuci Američanům, zatímco testy z první půlmiliardové várky lidé budou moci objednávat od příštího týdne.

17:08

Švédsko za poslední den zaznamenalo 25 215 nově nakažených koronavirem. Podle Reuters je to nejvíce od začátku epidemie covidu-19 v zemi.

13:52 Vlajka Ruské federace.

Rusko dnes ohlásilo 21 155 nových případů koronavirové nákazy, což je o třetinu více než v pondělí, uvedla agentura AP. V Moskvě se prokázalo za poslední den 5490 případů infekce koronavirem, nejvíce od 11. listopadu, uvedla ruská agentura Interfax. Za poslední den v Rusku podle oficiálních statistik přibylo 740 úmrtí souvisejících s covidem-19.

13:43

V Českých Budějovicích zahájilo provoz nové velkokapacitní centrum na PCR odběry na koronavirus. Denně může otestovat až 2000 lidí. Zvýšením kapacity se Jihočeský kraj připravuje na možný nápor na testování v souvislosti s nakažlivější variantou koronaviru omikron. Novinářům to dnes řekl jihočeský hejtman Martin Kuba.

13:38

Zavedení všeobecné očkovací povinnosti proti nemoci covid-19 je nejrychlejší cestou k porážce pandemie. Dnes to před německými poslanci ve Spolkovém sněmu prohlásil německý ministr zdravotnictví Karl Lauterbach. Řekl také, že letošní rok rozhodne o tom, zda se koronavirus stane endemickým a zda se sníží jeho smrtnost.

„Vstupujeme do třetího roku pandemie, do roku, který bude rozhodující, ve kterém se rozhodne, zda se virus stane endemickým, zda bude rozsévat méně žalu a smrti,“ řekl Lauterbach.

13:15

Firmy v turismu podle České unie cestovního ruchu už nemají rezervy. Pokud vláda nespustí kompenzační programy, část podnikatelů skončí.

12:41

Rodiče nechali očkovat proti covidu asi čtyři procenta dětí ve věku pět až 11 let. Za měsíc jich dostalo vakcínu 33 500, třetina v Praze.

12:34

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) doporučila Slovensku, aby se zaměřilo na zvýšení podílu obyvatel očkovaných proti nemoci covid-19 a připravilo se na stárnutí populace. Po schůzce s premiérem Eduardem Hegerem to novinářům řekl generální tajemník OECD Mathias Cormann. Slovensko je z hlediska míry proočkovanosti obyvatelstva proti covidu-19 na chvostu zemí EU.

„Více lidí se musí rozhodnout pro vakcinaci. Pokud ještě nejste očkovaný, udělejte to pro sebe, pro svou rodinu, pro svou zemi. Očkování zachraňuje životy, snižuje zatížení zdravotnického systému a snižuje potřebu dalších lockdownů,“ řekl Cormann.

Na Slovensku je plně naočkována proti covidu-19 necelá polovina obyvatel, průměr v EU podle portálu ourworldindata.org činí 70 procent.

08:57

Austrálie ve čtvrtek hlásí dosud rekordních více než 147 tisíc nových případů koronavirové nákazy. Prudké šíření varianty omikron rovněž zvyšuje počty hospitalizovaných, informovala agentura Reuters. Australské úřady jsou přitom nuceny uvolňovat karanténní opatření pro stále více skupin pracovníků, protože pandemie narušuje dodavatelské řetězce.

07:57

Sedmidenní celorepubliková incidence se dostala na 478 případů nákazy covidem na 100 tisíc obyvatel, což je o 98 případů více než před týdnem. Sedmidenní celorepubliková incidence tak druhý týden po sobě roste, předtím čtyři týdny klesala. Nárůst zaznamenaly všechny kraje republiky kromě Vysočiny, kde se incidence snížila (z 323 na 289 případů) a Libereckého kraje, kde zůstává na stejné hodnotě (432 případů). Nejvíce se zvýšila v Praze (z 574 na 937 případů).

07:33

Česko čeká v následujících týdnech z hlediska nákazy covidem-19 takzvaný britský scénář, míní virolog Ivan Hirsch.

07:03

Laboratoře v Česku ve středu provedly zhruba 68 tisíc testů, asi o 7000 více než před týdnem. Pozitivita se zvýšila v případě preventivně testovaných lidí, covid se prokázal u 6,16 procenta z nich. Minulou středu byl tento podíl nižší než pět procent. 

06:43 Ilustrační foto.

Pro vakcínu proti covidu-19 si v Česku ve středu přišlo 82 917 lidí, z toho 72 257 dávek bylo posilujících pro lidi s dříve dokončeným očkováním. Vakcinaci má hotovou 6,72 milionu lidí, posilující dávku dostalo téměř 3,1 milionu z nich.

06:18

Německo za poslední den eviduje 81 417 nových případů nemoci covid-19, což je dosud nejvyšší hodnota, a dalších 316 úmrtí v souvislosti s koronavirem. Vyplývá to z dnešních údajů Institutu Roberta Kocha. Přesně před týdnem bylo nově nakažených 64 340.

06:09

Laboratoře v Česku ve středu potvrdily 11 452 případů koronaviru. Na 100 tisíc obyvatel za posledních sedm dní připadá 478 nově nakažených, vyšší byla týdenní incidence naposledy před Vánocemi. Dál se snížil počet lidí s covidem-19 v nemocnicích, je nejnižší od konce října. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

20:56

Dnešní zprávy přehledně:

 • Testy v Česku v úterý potvrdily 12 366 případů koronaviru, zhruba o pětinu víc než před týdnem. Jde o nejvyšší denní přírůstek od poloviny prosince. Na 100 000 obyvatel připadá za posledních sedm dní 440 nakažených, o 20 více než o den dřív. 
 • Ústavní soud (ÚS) dnes zamítl ústavní stížnost, v níž si soukromý zemědělec z jižních Čech stěžoval na to, že vláda loni v březnu zakázala pohyb mezi okresy, aby bránila šíření covidu-19.
 • Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček se jako vedlejší účastník připojil k řízení u Ústavního soudu o návrhu skupiny senátorů na zrušení části vyhlášky o povinném očkování proti covidu. 

20:54

Francie zaznamenala za poslední den přes 361 000 nově nakažených koronavirem, jen o pár tisíc méně, než při dosud nejvyšším přírůstku z úterý.

18:37

Riziko hospitalizace v souvislosti s onemocněním covid-19 je po nákaze variantou omikron o 69 procent nižší než u varianty delta. Oznámil to dnes norský zdravotnický úřad FHI. K podobným závěrům dospěly i studie z USA, Jihoafrické republiky či Británie.

18:36

Španělský soud dnes nařídil odškodnit skupinu lékařů za nedostatečnou ochranu, jakou jim úřady poskytly během první vlny epidemie covidu-19. Lékaři z regionu Valencie si stěžovali například na nedostatek roušek. Nejvyšší odškodnění soud přiznal zdravotníkům, kteří se nakazili koronavirem a museli kvůli tomu do nemocnice, informovala agentura AP. Zástupci regionu se proti rozsudku odvolají.

16:42

Čína letos daruje Zimbabwe dalších deset milionů dávek vakcín proti covidu-19. Dnes to oznámil zimbabwský prezident Emmerson Mnangagwa. Zimbabwe, které má téměř 15 milionů obyvatel, se potýká s nízkou proočkovaností proti covidu-19, což souvisí mimo jiné s nedostatkem vakcín, nedůvěrou některých obyvatel k očkování i obecnou apatií, píše agentura Reuters.

16:28

Rozsáhlý monitoring koronaviru v odpadních vodách škol by při ústupu epidemie v Česku mohl nahradit testování žáků a studentů antigenními testy. Zástupci Vysoké školy chemicko-technologické v Praze (VŠCHT), Prahy 9 a Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) to dnes uvedli v tiskové zprávě. Předběžné výsledky pilotního projektu podle nich prokázaly dostatečnou citlivost metody. Sběrače v kanálech od loňského září zachycovaly splašky z pěti základních škol v Praze 9 a jedné základní a jedné mateřské školy v Praze-Lysolajích. Odborníci vzorky testovali dvakrát týdně.

15:47

Ve Zlínském kraji už u nových případů nákazy koronavirem převažuje varianta omikron. Minulý týden byl v kraji podíl varianty omikron zaznamenán ve 40 procentech pozitivních vzorků, v tomto týdnu již varianta omikron převažuje, řekla zástupkyně Krajské hygienické stanice Zlínského kraje Vendula Ševčíková.

14:25

Německý kancléř Olaf Scholz očekává od Spolkového sněmu rychlé projednání povinného očkování proti covidu. Poslancům kancléř řekl, že toto opatření bude aktivně podporovat. Scholz původně počítal se zavedením všeobecné očkovací povinnosti od února, případně od počátku března, plán ale zřejmě nabere zpoždění, neboť vládní koalice sociálních demokratů (SPD), Zelených a liberálních svobodných demokratů (FDP) nemá jednotný postoj.

Zvolení Olafa Scholze německým kancléřem.

Zvolení Olafa Scholze německým kancléřem. | Foto: Reuters

14:15

Středočeský kraj je připravený na omikron. Složky záchranného systému přijaly režimové a organizační opatření. Je možné zasáhnout i do provozu veřejné dopravy.

13:00

Indie za poslední den zaznamenala 194 720 nových případů nákazy koronavirem, což je nejvíc od konce května. Za poslední měsíc tak v zemi stoupl denní přírůstek případů více než dvacetkrát. Odborníci to připisují šíření vysoce nakažlivé varianty omikron.

Většina lidí, kteří se infikovali v poslední době, se uzdravila doma. Míra hospitalizací je ve srovnání s předchozí vlnou epidemie v dubnu a v květnu ani ne poloviční.

12:59

Varianta koronaviru omikron si vzhledem ke své vysoké nakažlivosti „nakonec najde v podstatě každého“, řekl v úterý poradce amerického prezidenta Joea Bidena a epidemiolog Anthony Fauci. USA se podle něj nyní nacházejí na prahu období, kdy budou moci „žít s virem“ a díky imunizaci obyvatelstva a dostupnosti léků bude léčba covidu-19 jednoduchá. Spojené státy nyní registrují v průměru téměř 750 tisíc nově nakažených za den a v nemocnicích je tam kvůli covidu-19 rekordní počet lidí.

Foto: Reuters

13:21

Fakultní nemocnice Brno za úterý odhalila covidovou variantu omikron téměř u 70 lidí. Z 97 pozitivních vzorků tvořil přes 70 procent, řekla mluvčí nemocnice Veronika Plachá. Podle ní nemocnice od prvního případu, který byl počátkem loňského prosince, zjistila už 438 případů omikronu.

12:00 Vlajka Ruské federace.

Ruský prezident Vladimir Putin varoval, že Rusko kvůli uplynulým svátkům čekají pravděpodobně další prudké nárůsty koronavirové infekce, informuje agentura Interfax. Vicepremiérka Taťjana Golikovová zároveň oznámila, že v zemi bylo zatím odhaleno 698 případů koronavirové varianty omikron.

„Je zjevné, že jsme dnes ve složité situaci, na prahu nových možných prudkých nárůstů,“ řekl Putin na schůzce se členy ruského kabinetu. „Tím spíše, že se lidé během svátků velmi intenzivně setkávali. Nemůže se to nepodepsat na epidemické situaci,“ podotkl.

10:58

Rakousko hlásí 17 006 nových případů koronavirové nákazy za 24 hodin, což je nejvíce za celou dobu pandemie. Informovala o tom ministerstva vnitra a zdravotnictví. Důvodem vývoje by podle deníku Kronen Zeitung mohlo být masivní šíření velmi nakažlivé varianty omikron a také návrat žáků do škol.

10:58

Ústavní soud zamítl ústavní stížnost, v níž si soukromý zemědělec z jižních Čech stěžoval na to, že vláda loni v březnu zakázala pohyb mezi okresy, aby bránila šíření covidu. Již dříve neuspěl u Městského soudu v Praze a poté u Nejvyššího správního soudu.

Ústavní soud dal za pravdu Nejvyššímu správnímu soudu, který konstatoval, že normotvornou činnost ani samotné důsledky obecně formulované právní normy nelze považovat za zásah do ústavních práv. Původní takzvanou zásahovou žalobu Městský soud v Praze správně odmítl jako nepřípustnou. Podle ustálené judikatury se s její pomocí nelze v nouzovém stavu proti krizovým opatření bránit.

10:20

Fakultní nemocnice Brno se postupně vrací k plánovaným operacím, omezila je kvůli covidu. Některé kliniky mají stovky čekajících na plánovaný zákrok.

10:20

Epidemie koronaviru v Karlovarském kraji začala sílit. V úterý laboratoře zaznamenaly 298 nových případů, což je nejvyšší denní přírůstek od začátku loňského března. Na 100 tisíc obyvatel připadá za posledních sedm dní 320 nakažených. Situace v nemocnicích zatím zůstává klidná. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

07:55

Čínské město Tchien-ťin na severním pobřeží ve středu nařídilo již druhé kolo testování všech 14 milionů rezidentů na covid-19. Během prvního kola testování v neděli zdravotníci objevili 97 případů nákazy, u všech se jednalo o variantu omikron. S odkazem na agenturu Nová Čína o tom informovala agentura AP.

07:54

Argentina, Mexiko a Peru zaznamenaly za den nejvyšší počty nákaz koronavirem ve svých zemích od počátku pandemie, vysoký nárůst má i Brazílie.

07:53

V Česku mají posilující dávku očkování přes tři miliony lidí, což Česko řadí na 18. místo v EU. Nejvíc třetích dávek podali v Chile a na Islandu.

07:51

Počet mrtvých s covidem překonal 5,5 milionu, tempo stagnuje. Nejvíce mrtvých je v USA. Česko je v přepočtu podle úmrtí osmá nejpostiženější země.

07:41

Testy v Česku v úterý potvrdily 12 366 případů koronaviru, zhruba o pětinu víc než před týdnem. Jde o nejvyšší denní přírůstek od poloviny prosince. Na 100 tisíc obyvatel připadá za posledních sedm dní 440 nakažených, o 20 více než o den dřív. Pacientů s covidem v nemocnicích dál ubylo na 2216. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

V pondělí denní přírůstek nakažených v mezitýdenním srovnání po sedmi dnech klesl, odborníci ale nepředpokládali, že šlo o změnu trendu. Podle Státního zdravotního ústavu už totiž mezi novými případy koronaviru v Česku převládla nakažlivější varianta omikron, jejíž vlna může podle predikcí Ústavu zdravotnických informací a statistiky přinést až 50 tisíc nově nakažených denně.

06:31

Německo za poslední den eviduje 80 430 nových případů a dalších 384 úmrtí v souvislosti s koronavirem. Vyplývá to z údajů Institutu Roberta Kocha. V zemi zároveň opět vzrostla sedmidenní incidence, v průměru se za poslední týden nakazilo 407 lidí na 100 tisíc obyvatel.

06:26

V nemocnicích se zatím nárůst počtu nakažených neprojevil. Úterních 2216 hospitalizovaných je nejméně od počátku listopadu. Stejné je to s počtem covidových pacientů ve vážném stavu, kterých bylo k úterku v nemocnicích 407. Tato čísla ale obvykle při aktualizacích v následujících dnech rostou.

Přes nárůst denního přírůstku v úterý ubylo testů na koronavirus. Laboratoře jich provedly zhruba 92 tisíc, o týden dřív to bylo 96 tisíc. Podíl potvrzených nákaz mezi testovanými v mezitýdenním srovnání roste.

Počet potvrzených případů koronaviru v Česku od začátku epidemie předloni v březnu přesáhl 2,55 milionu, s nákazou zemřelo 36 722 lidí.

23:30

Kanadská frankofonní provincie Quebec, těžce zasažená covidem, v nejbližších týdnech zavede novou daňovou povinnost pojmenovanou „zdravotní daň“. Platit ji budou výhradně lidé odmítající očkování proti covidu, protože podle quebeckého premiéra Françoise Legaulta tito lidé představují významnou finanční zátěž pro své spoluobčany. Opatření se nebude vztahovat na lidi, kteří očkování ze zdravotních důvodů podstoupit nemohou.

21:37

Francie oznámila rekordní denní bilanci nakažených koronavirem, bylo jich 368 149. Předchozí nejvyšší denní číslo pochází z 5. ledna, kdy úřady informovaly o 332 252 nově infikovaných lidech. Za poslední týden překročily kvůli šíření varianty omikron denní počty nakažených hranici 300 tisíc hned třikrát, napsala agentura Reuters.

20:22

Technická skupina Světové zdravotnické organizace uvedla, že současné vakcíny proti covidu bude možná potřeba upravit, aby byly účinné proti variantě koronaviru omikron i dalším variantám, které se objeví v budoucnosti. Opakované očkování původní vakcínou podle ní není pravděpodobně udržitelné ani vhodné. 

Skupina, kterou tvoří nezávislí odborníci, zdůraznila, že je potřeba, aby vakcíny byly účinnější co do ochrany před nákazou. „Složení současných vakcín proti covidu-19 bude možná potřeba aktualizovat, aby i nadále poskytovaly účinnou ochranu před nákazou a onemocněním způsobeným variantami, včetně omikronu a těch budoucích,“ uvedla skupina.

20:09

Všichni nejvyšší státní činitelé Bulharska se museli uchýlit do karantény poté, co jednomu z účastníků pondělní koordinační schůzky k Severní Makedonii testy prokázaly infekci koronavirem. Premiér Kiril Petkov kvůli karanténě odložil chystanou návštěvu Skopje.

Pozitivní test na koronavirus se už v pondělí večer prokázal u předsedy parlamentu Nikoly Minčeva, který se stejně jako premiér Petkov, prezident Rumen Radev i šéfové silových ministerstev, předsedové všech parlamentních stran a poslaneckých klubů účastnil šestihodinové debaty ohledně dalšího bulharského postupu v jednáních se Severní Makedonií. 

20:08

Někteří představitelé Republikánské strany a pravicoví komentátoři v USA tento týden znovu přispěli k šíření falešných představ o covidu-19, když bez klíčového kontextu sdíleli vyjádření ředitelky Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí Rochelle Walenské. Ta informovala o rozsáhlé studii k rizikům pro očkované a uvedla, že z malého počtu úmrtí se většina týkala lidí s řadou dalších zdravotních problémů. Její slova ale byla prezentována tak, jako by se týkala úmrtí s covidem-19 obecně.

19:41

Itálie a Turecko dnes ohlásily nejvyšší denní přírůstky počtu případů koronavirové nákazy. Řím oznámil 220 532 nových případů za předchozí den a Ankara 74 266, informovala agentura Reuters. V Itálii mezi lékaři a epidemiology sílí debata, zda pokračovat se zveřejňováním denních údajů.

Dnes zveřejněná italská bilance je dvakrát vyšší než ta z pondělí. Rozdíl je ale ovlivněn tím, že v neděli se obvykle testuje výrazně méně než ve všední dny. V souvislosti s nemocí covid-19 zemřelo za poslední den 294 lidí. Obsazenost lůžek na jednotkách intenzivní péče je však stabilní. V současnosti je v Itálii nakažený každý třicátý člověk.

18:52

Počet lidí, kteří v Maďarsku zemřeli po nákaze koronavirem, překročil hranici 40 tisíc, vyplývá z oficiálních statistik.

18:41 Ilustrační foto.

Řecký národní očkovací výbor dnes schválil doporučení, aby lidé s problémy s imunitou dostali čtvrtou dávku vakcíny proti covidu-19. Řecko je jednou z prvních zemí na světě, které se rozhodly podávat čtvrtou dávku. Kabinet premiéra Kyriakose Mitsotakise zvažuje podle svého mluvčího snížit věkovou hranici pro povinné očkovaní ze 60 na 50 let.

Očkovací výbor doporučuje podat čtvrtou dávku onkologickým pacientům, lidem, kteří dostávají léky na potlačení imunity, či lidem po transplantaci. K přeočkování by se měli dostavit tři až šest měsíců po třetí dávce. Čtvrtou dávku vakcíny už začaly podávat například Izrael a Chile. Řada dalších zemí o tomto kroku uvažuje.

18:38

Shrnutí nejdůležitějších událostí ke koronaviru za úterý: 

 • Denní přírůstek případů covidu-19 v Česku v mezitýdenním srovnání po sedmi dnech klesl. V pondělí testy prokázaly 7336 nakažených, zhruba o 2000 méně než před týdnem. Ubylo zároveň testů.
 • Pacientů s koronavirem v nemocnicích je přibližně 2350, na počátku minulého týdne jich bylo zhruba o 740 více. Nicméně proti uplynulému víkendu hospitalizovaných mírně přibylo, přibližně o 60.
 • Na pražském Malostranském náměstí se dnes sešlo několik stovek odpůrců opatření proti šíření covidu-19 a povinnému očkování vybraných profesí a lidí nad 60 let. Součástí demonstrace byl happening studentů proti ministru zdravotnictví Vlastimilu Válkovi (TOP 09), při kterém se svlékli do půl těla. Akci pořádala iniciativa Chcípl PES.
 • Posilující dávku očkování proti covidu-19 dostalo od začátku letošního roku přes půl milionu lidí. Celkově se od září nechalo přeočkovat už více než 2,9 milionu osob, tedy zhruba 27 procent populace.

18:28

V Anglii kvůli obrovským počtům lidí nakažených koronavirem není ode dneška potřeba potvrdit pozitivní výsledek antigenního testování dalším PCR testem. Rozhodla o tom britská agentura pro zdravotní bezpečnost, která tak podle stanice BBC reaguje na rychle se šířící variantu omikron a naplnění kapacit laboratoří, které PCR testy provádějí. Británie dnes ohlásila, že za předchozí den zaznamenala přes 120 tisíc případů nákazy koronavirem.

Británie může denně provádět až 800 tisíc PCR testů na přítomnost viru SARS-CoV-2, už v prosinci se ale laboratoře dostaly k horní hranici svých kapacit, když prováděly přes 600 tisíc testů denně. V prvním lednovém týdnu už to bylo 700 tisíc za den. Podle BBC tak spousta lidí, kterým vyšel pozitivní antigenní test, měla problém najít volný termín a nechat si včas potvrdit jeho výsledek PCR testem.

17:30

Skotsko začne uvolňovat opatření proti koronaviru, která zavedlo koncem loňského roku. Nejprve zruší omezení počtu lidí, kteří se smějí zúčastnit velkých venkovních akcí, jako jsou fotbalové a ragbyové zápasy. Podle agentury Reuters to dnes uvedla premiérka Nicola Sturgeonová.

„Od příštího týdne začneme rušit opatření zavedená před Vánocemi, ale budeme tak činit postupně a opatrně, počínaje pondělním zrušením omezení počtu návštěvníků na venkovních akcích,“ řekla Sturgeonová v parlamentu. Premiérka dodala, že situace je sice nepochybně vážná, ale tempo hospitalizací začíná zpomalovat.

17:18

Úřady ve Spojených arabských emirátech pod pohrůžkou vězení a pokuty varovaly obyvatele, aby nezesměšňovali protikoronavirová opatření. Stalo se tak poté, co se na sociálních sítích objevily fotografie a videa, jež vyzývají k porušování protiepidemických pravidel. 

Federální prokurátoři uvedli, že podle nových zákonů mohou být uživatelé sociálních sítí v SAE za šíření zavádějících informací o pandemii potrestáni nejméně dvěma roky vězení a pokutou ve výši 200 tisíc dírhámů (téměř 1,2 milionu korun). „Vyzýváme proto členy komunity, aby se zdrželi tohoto chování, které je podle zákona trestné,“ stojí v textu, který byl zveřejněn v pondělí.

17:06

Srbsko za poslední den zaznamenalo téměř 14 tisíc nových případů koronavirové infekce, nejvíce od začátku pandemie v zemi. Mezi nakaženými je také patriarcha Porfirije, jehož předchůdce v čele srbské pravoslavné církve zemřel na covid-19. Počet nových případů nákazy prudce roste od novoročních svátků a pravoslavných Vánoc, kdy se za slabých epidemických opatření konalo velké množství společenských akcí, připomíná agentura AP. Odborníci dávají rychlé šíření infekce také do souvislosti s nakažlivější variantou omikron.

Šedesátiletý patriarcha Porfirije má podle prohlášení církve „velmi mírné příznaky“ covidu-19 a svůj úřad vykonává z domácí izolace. Prohlášení neuvádí, zda je hlava církve očkovaná. Porfirije v neděli vedl mši v bosenské Republice srbské, kde jen málokdo dodržoval povinnost nosit roušku. Předchozí patriarcha Irinej zemřel v listopadu 2020 na covid-19, kterým se nakazil na pohřbu jiného vysoce postaveného církevního hodnostáře. I ten podlehl komplikacím spojeným s covidem-19.

16:37

Na pražském Malostranském náměstí se dnes sešlo několik stovek odpůrců opatření proti šíření covidu-19 a povinnému očkování vybraných profesí a lidí nad 60 let. Lidé protestovali také proti novele krizového zákona. Součástí demonstrace byl happening studentů proti ministru zdravotnictví Vlastimilu Válkovi (TOP 09), při kterém se svlékli do půl těla. Akci pořádala iniciativa Chcípl PES, která chystá další demonstrace po celém Česku.

Na demonstraci vystoupili zejména podnikatelé, a to jak z pohostinství, tak například z cestovního ruchu nebo zábavy. Stěžovali si na protiepidemická opatření, která jim podle jejich slov ničí živnosti a životy. Po vládě požadují kromě ukončení opatření také kompenzace.

Foto: Jakub Plíhal

16:03

Francie dnes oznámí rekordní denní bilanci nakažených koronavirem, podle ministra zdravotnictví Oliviera Vérana to bude kolem 350 tisíc nových případů. Předchozí nejvyšší číslo pochází z 5. ledna, kdy úřady informovaly o 332 252 nově infikovaných lidech. Za poslední týden překročily kvůli šíření varianty omikron denní počty nakažených hranici 300 tisíc hned třikrát, napsala agentura Reuters.

15:05

Reprodukční číslo, které udává, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden pozitivně testovaný, se dál drží nad hodnotou jedna. Tuto hranici překonalo na začátku prvního pracovního týdne roku 2022. Pokud je číslo nad jedničkou, epidemie zrychluje, údaj pod jedničkou značí zpomalování. Aktuálně činí 1,1, uvedlo ministerstvo zdravotnictví v tiskové zprávě. Během prosince se reprodukční číslo drželo pod hodnotou jedna, na konci loňského roku bylo ještě 0,78.

14:20

Nemoc covid-19 a její hospodářské a společenské dopady nadále představují zásadní globální hrozbu. Ve své zprávě o globálních rizicích to uvedlo Světové ekonomické fórum. Poukázalo mimo jiné na rozdíly v tempu očkování proti covidu-19 mezi bohatými a chudými zeměmi.

„Nerovnost v oblasti vakcín a výsledné nerovnoměrné hospodářské oživení přinášejí riziko rostoucích sociálních rozporů a geopolitického napětí,“ uvedlo fórum. Poukázalo také například na rizika související s růstem závislosti na digitálních systémech, což pandemie covidu-19 ještě umocnila. Kybernetické hrozby podle Světohého ekonomického fóra rostou rychleji než schopnost společnosti jim bránit.

12:34

Zatímco na základních a středních školách bude antigenní testování zaměstnanců od příštího týdne jednou týdně, ve školkách by mělo být dvakrát týdně, plyne z informací ministerstva školství.

12:26

Žáků s pozitivním antigenním testem na covid-19 ve školách ve Zlínském kraji mírně přibylo. V pondělí mělo pozitivní výsledek antigenního testu 295 žáků a studentů, tedy 0,47 procenta z 62 301 testovaných. Minulý týden ve čtvrtek mělo pozitivní antigenní test 163 žáků a studentů z 66 708, tedy 0,24 procenta. Při pondělním testování minulý týden bylo pozitivních 233 z 65 788 žáků.

12:18

Světová zdravotnická organizace očekává, že do dvou měsíců se koronavirovou variantou omikron nakazí více než polovina evropské populace. 

12:06

Posilující dávku očkování proti covidu-19 dostalo od začátku letošního roku přes půl milionu lidí. Celkově se od září nechalo přeočkovat už více než 2,9 milionu osob, tedy zhruba 27 procent populace. Vyplývá to z dat o očkování, které zveřejňuje ministerstvo zdravotnictví. Zástupci projektu Chytrá karanténa na Twitteru uvedli, že přeočkování navyšuje ochranu proti nákaze nad 80 procent a proti těžkému průběhu téměř ke 100 procentům. Podle denních dat o nákazách tvoří lidé s posilující dávkou očkování v lednu zhruba 5,6 procenta nakažených a 6,4 procenta hospitalizovaných.

11:08

Nemocnice Znojmo dnes kvůli převaze varianty omikron pozastavila podávání monoklonálních protilátek. Výjimku tvoří pacienti s potvrzenou variantou koronaviru delta, na kterou protilátky – na rozdíl od omikronu – účinkují. Ambulantní pacienti ve Znojmě mohou dostat protivirový lék molnupiravir, který působí i na omikron. O změně v poskytované péči informovala mluvčí nemocnice Petra Veselá.

10:45

Policisty, kteří v minulých dnech vystoupili na demonstracích organizovaných hnutím Chcípl PES proti povinnému očkování proti covidu-19, čeká kárné řízení. Podle policejního prezidia bylo jejich vystupování a komentáře na akci politického hnutí nepřípustné. Uvedl to server Neovlivní.cz, podle jehož informací se řízení nyní týká Libora Vítka z brněnského školního policejního střediska a Marka Kopeckého z útvaru policejního vzdělávání.

10:07

Spojené státy zaznamenaly v pondělí rekordní přírůstek 1,48 milionu nových případů nákazy koronavirem. Vyplývá to ze statistik vedených Univerzitou Johnse Hopkinse. Agentura Reuters uvádí nárůst o 1,35 milionu nakažených. V obou případech jde o dosud nejvyšší denní přírůstek na světě. Podle univerzity sedmidenní průměr denního počtu infekcí v zemi přesáhl hranici 750 tisíc, a je tak na třikrát vyšší úrovni než na vrcholu dosud nejhorší vlny, jež kulminovala loni v lednu. V USA je nyní podle ministerstva zdravotnictví rovněž dosud největší počet lidí nakažených koronavirem v nemocnicích.

09:55

V Anglii kvůli obrovským počtům lidí nakažených koronavirem není ode dneška potřeba potvrdit pozitivní výsledek antigenního testování dalším PCR testem. Rozhodla o tom britská agentura pro zdravotní bezpečnost (UKHSA), která tak podle stanice BBC reaguje na rychle se šířící variantu omikron a naplnění kapacit laboratoří, které PCR testy provádějí.

09:42

V Moravskoslezském kraji přibylo v pondělí 613 lidí nakažených koronavirem. Je to o 224 méně než minulé pondělí, kdy bylo 837 pozitivně testovaných.

08:37

Již 16 zemí světa eviduje před 100 tisíc mrtvých s covidem, dnes překonalo tuto hranici Polsko. Nejvíce lidí s koronavirem v absolutních číslech zemřelo v USA (téměř 840 tisíc), druhá je Brazílie a třetí Indie. V Česku zemřelo 36 683 lidí. Při přepočtu na milion obyvatel zemřelo nejvíce lidí s covidem v Peru (6087), Česko je v této statistice osmé (3414 mrtvých na milion lidí).

08:24

Počet lidí nakažených koronavirem ve světě podle nejnovějších údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse překonal hranici 310 milionů. Prvenství v absolutním počtu infikovaných drží od loňského března Spojené státy, kde celkový počet nakažených od počátku šíření koronaviru nyní podle univerzity činí 61,6 milionu. Druhá je Indie (35,7 milionu) a třetí Brazílie (22,6 milionu). V Evropě se nejvíce nakažených v absolutních číslech prokázalo v Británii (14,6 milionu). Rychlý nárůst počtu případů v roce 2022 pokračuje: posledních deset milionů nakažených přibylo nyní dvakrát za sebou za čtyři dny, předtím to bylo sedm dní.

08:01

Polsko překonalo hranici 100 tisíc mrtvých v souvislosti s covidem-19, řekl ministr zdravotnictví Adam Niedzielski ve vysílání televizní stanice TVN 24. Šéf resortu zároveň informoval o 11 400 nově potvrzených případů koronaviru a 493 zemřelých za poslední den. V zemi žije přibližně 38 milionů obyvatel.

07:47

Německo zaznamenalo za uplynulý den 45 690 nových případů koronavirové nákazy a 322 úmrtí v souvislosti s covidem-19. Vyplývá to z údajů Institutu Roberta Kocha. Za stejné období před týdnem testy odhalily 30 561 infikovaných a úřady evidovaly 356 úmrtí. V zemi zároveň opět vzrostla sedmidenní incidence, v průměru se za poslední týden nakazilo 387,9 lidí na 100 tisíc obyvatel.

07:41 Ilustrační foto.

Očkování proti koronaviru v pondělí dostalo 75 808 lidí, z toho přes 66 tisíc si přišlo pro třetí, posilující dávku vakcíny. Od počátku očkování zdravotníci vykázali téměř 16,1 milionu aplikovaných dávek vakcíny a 6,7 milionu lidí v Česku má očkování ukončené. Posilující dávku mají téměř tři miliony lidí.

06:37

Variantou omikron se podle ředitele brněnské laboratoře Elisabeth Pharmacon Omara Šerého promoří celá populace, nelze to podle něj už zastavit. Šerý to řekl v rozhovoru s ČTK. Za chybu považuje zkrácení izolace na pět dní. To platí ode dneška, pokud lidé nemají příznaky nemoci. Dosud izolace trvala 14 dní.

06:32

Spojené státy zaznamenaly rekordní přírůstek 1,13 milionu nových případů nákazy koronavirem, dle Reuters je to nejvyšší denní přírůstek na světě.

06:20

Izolace lidí, kteří se nakazili koronavirem, stejně jako karanténa jejich blízkých kontaktů se podle nového metodického pokynu ode dneška zkracuje na pět kalendářních dní, pokud lidé nemají příznaky nemoci. Dosud trvala izolace 14 dní a karanténu mohli lidé bez příznaků ukončit po sedmi dnech negativním PCR testem.

Lidem s příznaky hygienici izolaci ukončí dva dny po jejich odeznění. Tento týden ještě nemusí do karantény lidé po očkování nebo prodělání nemoci v posledních 180 dnech, od pondělí 17. ledna se to změní.

06:11

Spolu s poklesem počtu případů koronaviru se po týdnu snížilo také incidenční číslo. Na 100 tisíc obyvatel připadá za posledních sedm dní 420 nakažených, o 18 méně než předchozí den. Před týdnem byla incidence 358.

06:09

Denní přírůstek případů covidu-19 v Česku v mezitýdenním srovnání po sedmi dnech klesl. V pondělí testy prokázaly 7336 nakažených, to je zhruba o dva tisíce méně než před týdnem. Ubylo zároveň testů.

Pacientů s koronavirem v nemocnicích je přibližně 2350, na počátku minulého týdne jich bylo asi o 740 více. Nicméně proti uplynulému víkendu hospitalizovaných mírně přibylo, přibližně o 60. Vyplynulo to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

21:25

Španělsko zvažuje, že začne covid-19 kontrolovat podobně jako chřipku a endemické choroby. Uvedl to v rozhovoru, který odvysílala stanice Cadena SER, premiér Pedro Sánchez. Jako jeden z důvodů zmínil výrazný pokles smrtnosti nemoci. Podle deníku El País odborníci ve zdravotnictví již pracují na novém systému sběru dat, v rámci kterého by se nezaznamenával každý jednotlivý případ nákazy koronavirem.

19:10

Ministři zdravotnictví německých spolkových zemí dnes debatovali o možné čtvrté dávce očkování proti nemoci covid-19, vědecké doporučení zatím spolkové ministerstvo zdravotnictví a Institut Roberta Kocha nevydaly. Podle sasko-anhaltské ministryně zdravotnictví Petry Grimmové-Benneové, která dnešnímu jednání německých regionů předsedala, je ale nutné kvůli ochraně ohrožených skupin o čtvrtém očkování uvažovat.

19:07

Přehled nejdůležitějších událostí:

 • Více než polovina nových případů nákazy koronavirem v Česku už je podle Státního zdravotního ústavu varianta omikron. Podle dat z laboratoří ve větších městech to může být až téměř 79 procent. Odborníci očekávají velký nárůst počtu nových případů, dosáhnout může až 50 tisíc nově pozitivních za den.
 • Epidemie koronaviru v Česku dál nabírá na síle. Testy v neděli prokázaly 2761 případů covidu-19, to je o zhruba 800 víc než před týdnem. Denní přírůstky nakažených se v mezitýdenním srovnání zvyšují sedmý den za sebou. Počet hospitalizovaných ale zatím klesá.
 • Pracovní karanténa by se mohla týkat profesí ve zdravotnictví, dopravě, energetice, vodním hospodářství či pohřebnictví. Po jednání Ústředního krizového štábu to řekl jeho šéf a ministr vnitra Vít Rakušan.
 • Ve školách bude od 17. ledna testování na nemoc covid jednou týdně antigenním testem, informoval ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. V případě pozitivity bude následovat PCR test. Karanténa a izolace bude pět dní.
 • Mnoho států hlásí po převládnutí varianty omikron nejvyšší počty nakažených od počátku epidemie. Patří mezi ně například USA, Německo, Velká Británie či Indie. Situace se naopak lepší například na Slovensku, kde se opatření částečně uvolňují.

18:00

Přirozená obrana získaná po prodělání běžného nachlazení může poskytovat určitou ochranu proti nemoci covid-19. Vyplývá to ze studie publikované v odborném časopise Nature Communications, o které  dnes informoval zpravodajský web BBC News. Vědci z londýnské vysoké školy Imperial College výzkum založili na sledování 52 lidí, kteří žili s někým, kdo právě prodělával onemocnění covid-19. Chtěli lépe pochopit, proč někteří lidé po setkání s koronavirem SARS-CoV-2 onemocní a jiní ne. Zjistili, že lidé, kteří měli po prodělání běžného nachlazení specifické imunitní buňky, jež jim pomáhaly předcházet opakovaným infekcím, měli menší pravděpodobnost, že onemocní covidem-19.

17:09

Při testování žáků na covid-19 na lyžařském výcviku postupují školy nejednotně. Zatímco někde se žáci při pobytu na horách testují antigenními testy jako ve výuce, jinde nikoli. Vyplývá to ze zjištění ČTK. Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Ondřeje Jakoba stačí, když neočkovaní žáci starší 12 let předloží před odjezdem na hory PCR test. 

16:49

Nejvyšší sedmidenní incidence covid-19 je aktuálně hlášena v okresech Praha-západ, Praha, Praha-východ a Česká Lípa.

16:45

Omikron tvoří podle Státního zdravotního ústavu již více než polovinu případů nákazy koronavirem. Data z větších měst ukázala až 79 procent. „Podle předpokladů se varianta omikron již stala dominantní variantou na území České republiky. Přenáší se s vyšší účinností a plošně se nad hranici 50 procent zkoumaných pozitivních případů v Česku dostala k 8. lednu 2022. Za následující den, kdy data odrážejí spíše testy z laboratoří ve větších městech, a také zpravidla v neděli chodí na vyšetření méně lidí, pak podíl detekcí varianty omikron dosáhl až k hranici 79 procent (78,59 %),“ uvedl ústav v tiskové zprávě.

16:16 Vít Rakušan

„V tuto chvíli jsme schopni zvládat pandemii v rámci pandemického zákona,“ řekl Rakušan s tím, že zatím není potřeba vyhlašovat nouzový stav. Podle něj by nutnost vyhlásit nouzový stav mohla přijít například tehdy, pokud by byla kvůli covidu mimo výkon služby velká část policistů, hasičů a dalšího personálu kritické infrastruktury. Stát by pak mohl sáhnout k vyhlášení pracovní povinnosti.

16:07 Vít Rakušan

V Česku je nyní v průměru 40 až 50 procent případů covidu způsobených variantou omikron, uvedl Rakušan. Dosud podle něj v Česku dominuje varianta delta a narůst případů tak nyní není tak razantní, jak se podle prosincových predikcí očekávalo. „Nárůst lže očekávat na konci tohoto týdne či v průběhu týdne příštího. Situace se zatím vyvíjí o něco pomaleji, ale není žádný důvod k přílišnému optimismu. Pokud se díváme na naše sousední země, tak ve chvíli, když se počet případů způsobených omikronem překlopí přes 50 procent, tak se křivka nárůstu otáčí směrem vzhůru poměrně prudkým způsobem,“ uvedl.

16:05 Vít Rakušan

Očkovaní a lidé, kteří covid prodělali, nebudou muset zatím do karantény po kontaktu s nakaženým ani po jejím zkrácení. Změna bude až od 17. ledna.

16:05 Vít Rakušan

Ve chvíli, kdy by se nákaza u člověka potvrdila PCR testem, nemohl by fungovat v režimu pracovní karantény, uvedl po jednání štábu Rakušan.

16:04 Vít Rakušan

Pracovní karanténa by se mohla týkat například zdravotnictví, dopravy, energetiky a pohřebnictví, řekl Rakušan. Definitivní seznam musí schválit vláda. Určitě se ale nebude týkat pracovníků ve školství a profesí, kde se lidé setkávají s velkým počtem lidí.

16:04 Vít Rakušan

Testování ve školách se aktuálně po dohodě se zástupci univerzit nebude týkat vysokých škol, uvedl Vít Rakušan (STAN). „Je to po dohodě s rektory českých vysokých škol z důvodu, že aktuálně probíhá zkouškové období, a studenti a studentky tak nejsou prezenčně přítomni ve výuce,“ zdůvodnil Rakušan.

16:04 Vlastimil Válek

Zkrácení izolace na pět dní podle nové metodiky neplatí u lidí, kteří mají příznaky covidu. Těm ji hygienici ukončí dva dny po jejich odeznění.

15:17 Vlastimil Válek

Pracovní karanténa se určitě bude týkat pracovníků ve zdravotnictví a v sociálních službách. Na dotaz novinářů to dnes ve Fakultní nemocnici Brno odpověděl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). O dalších profesích se bude jednat. Pracovní karanténu dnes projedná Ústřední krizový štáb. Cílem je udržet chod státu i v případě, že by se v kritické infrastruktuře významně rozšířila covidová varianta omikron.

15:11

Celkem 14 milionů testů na covid-19 do škol dodá firma Masanta za 13,89 Kč za kus. Stát tak za testy zaplatí téměř 194,5 milionu korun. První várka testů dorazí do skladů Správy státních hmotných rezerv 14. února, řekl její předseda Pavel Švagr. Testy správa rezerv nyní pořídila levněji než při posledním výběrovém řízení, kdy jeden test stál 16,69 koruny. Ministr vnitra označil cenu testů za rekordně nízkou.

15:09

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) na Twitteru uvedl, že testování bude v pondělí. „Nadále bude pokračovat konfirmace PCR metodou,“ doplnil Gazdík.

14:42 Vlastimil Válek

Ve školách bude od 17. ledna testování na nemoc covid jednou týdně antigenním testem. Novinářům to dnes při návštěvě Fakultní nemocnice Brno řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). V případě pozitivity bude následovat PCR test. Karanténa a izolace bude pět dní. Nyní se děti ve školách testovaly dvakrát týdně. „Dohodli jsme se, že u škol od 17. ledna bude testování jednou týdně antigenním testem. Je potřeba říct, že naše děti už byly utestované,“ uvedl Válek. Zmínil to jako jednu z informací, kterou může po dohodě s premiérem Fialou poskytnout před středečním jednání vlády.

14:34

Varianta omikron je podle diskriminačních PCR testů v Královéhradeckém kraji zastoupena z více než 55 procent. Potvrzených případu omikronu v kraji je dál sedm.

14:29

Rakousko od úterý zpřísní kontroly takzvaných 2G certifikátů, tedy potvrzení o očkování proti covidu-19 či o prodělání této nemoci. Policisté v uniformách i v civilu budou tato potvrzení kontrolovat v obchodech, restauracích i jinde, kde jsou povinná. Podle rakouského ministra vnitra Gerharda Karnera je akce namířena vůči těm, kteří vládní protikoronavirová opatření neberou vážně, informovala agentura APA.

Maloobchodníci budou mít pro kontroly videonávody a další instrukce, například jaké certifikáty jsou platné či jaké jsou nejčastější výmluvy. Kontroly nebude nutné provádět u vstupu do obchodů, postačí kontrola u pokladny. Potvrzení o očkování proti covidu-19 či o jeho prodělání musí mít v Rakousku lidé v obchodech s nezákladním zbožím.

13:56

V nemocnicích v Ústeckém kraji jsou nadále omezeny plánované operace. Hospitalizovaných s covidem-19 je stále hodně a čeká se na to, jak situaci ovlivní šíření varianty omikron, řekla Jana Mrákotová, mluvčí Krajské zdravotní, pod níž patří sedm nemocnic v kraji.

13:45

Švédsko zavede nová opatření s cílem zabránit růstu počtu případů nákazy koronavirem, který vytváří tlak na zdravotnický systém. Podle agentury Reuters to dnes oznámila švédská premiérka Magdalena Anderssonová. Podle ní budou nová omezení zahrnovat zkrácení otvírací doby restaurací a barů a snížení povoleného počtu účastníků veřejných akcí. Předsedkyně vlády rovněž vyzvala k práci z domova tam, kde je to možné.

13:33

Variantu omikron odhalily laboratoře v Libereckém kraji zhruba u 40 procent pozitivních testů. Nejvíce je rozšířená na Liberecku, nejméně na Českolipsku.

13:32

Lidem, kteří budou mít kvůli covidu karanténu či izolaci nařízenou do úterý 11. ledna, se po změně pravidel na pět dní nezkrátí, řekl mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob. Metodický pokyn hlavní hygieničky, který podmínky upravuje, ministerstvo zatím na obvyklém místě na webu nezveřejnilo. Poslední metodika je z 29. listopadu. Zkrácení karantén a izolací na pět dní bez jejich ukončení negativním testem někteří odborníci kritizují.

13:17

Průměrný denní počet nových případů koronaviru za posledních sedm dní v USA o víkendu poprvé od začátku pandemie překonal hranici 700 tisíc, ukazují data Univerzity Johnse Hopkinse. Nynější silná vlna nových nákaz způsobená variantou omikron zasáhla v podstatě všechny státy USA, mezi nejvíce postižené patří severovýchod USA, zejména státy New York, New Jersey a Rhode Island. Přestože omikron zřejmě způsobuje mírnější průběh covidu-19 než předchozí varianty, roste tlak na nemocnice, které se potýkají rovněž s nedostatkem personálu kvůli velkému počtu infikovaných.

13:06

Okresní státní zastupitelství v Plzni podalo obžalobu za šíření poplašné zprávy na muže, který loni na jaře natáčel video na covidovém oddělení Fakultní nemocnice Plzeň, domáhal se tam, aby lékaři podali jeho nemocné matce prostředek ivermektin, a obviňoval lékaře a zdravotníky, že nechávají covidové pacienty umírat, protože jim tento lék nechtějí podávat. Informaci o podání obžaloby, kterou přinesla Česká televize, potvrdila náměstkyně okresního státního zástupce Kateřina Brožová. Obžaloba byla podle ní podána před Vánocemi. Za šíření poplašné zprávy spáchané v době nouzového stavu hrozí muži až osmileté vězení.

12:55

Indie, kde žije téměř 1,4 miliardy lidí, za posledních 24 hodin zaznamenala 179 732 nových nákaz koronavirem. Denní přírůstek infekcí se tak za posledních deset dní zvýšil téměř osminásobně, uvedla dnes agentura Reuters. Rychlé přibývání nakažených, které je patrné především ve velkých městech jako Dillí, Bombaj či Kalkata, je podle úřadů především důsledkem šíření nové koronavirové varianty omikron. Úřady v Dillí a v Bombaji uvedly, že většina lidí nemá prakticky žádné příznaky a rychle se zotavuje doma.

12:53

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob deníku Aktuálně.cz řekl, že brzy dostanou všechna očkovací centra a praktičtí lékaři pokyn, podle kterého třetí dávku vakcíny dostane každý, kdo si o ni požádá. Tedy i ti, kdo před časem prodělali covid. Dosud totiž zdravotníci na některých místech lidem třetí dávku nedali, pokud byli před méně než třemi měsíci nakažení koronavirem. 

Nový pokyn pro očkovací centra však nic nemění na stanovisku České vakcinologické společnosti, která doporučuje s očkováním proti covidu počkat tři až šest měsíců po prodělání onemocnění. Člověka by po tuto dobu měla chránit imunita vytvořená právě covidem. Dřívější podání vakcíny ale není podle České vakcinologické společnosti nebezpečné. 

12:44

Metoda PCR s laboratorním rozborem potvrdila nákazu covidem-19 asi u třetiny antigenních testů, které vyšly při testování ve školách minulé pondělí pozitivní. Nákaza se přesnějším PCR testem potvrdila u 1236 žáků a 177 pedagogů a dalších zaměstnanců. Celkem se ve školách testovalo zhruba 1,45 milionu lidí. Pozitivních bylo 0,1 procenta. V tiskové zprávě o tom dnes informovalo ministerstvo zdravotnictví. Tým Chytré karantény minulý týden uvedl, že antigenní testy ukázaly pozitivní výsledek u 0,33 procenta testovaných.

12:41

Fakultní nemocnice Brno od pátku do neděle odhalila dalších 87 případů omikronu. Tvořil 68 procent ze všech pozitivních na covid. Celkem jich už nemocnice odhalila 319.

12:41

Pracovníci v očkovacím centru pro neregistrované v nákupním centru Olympia v Brně dali v pátek lidem rekordní počet 748 vakcín proti nemoci covid-19. Většinou to byly třetí dávky, řekla Dana Lipovská, mluvčí Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně, která očkování v Olympii zajišťuje. Za víkend zájemci dostali dalších 1054 dávek.

12:37

Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně po dvou a půl měsících pomalu tento týden obnovuje plánované operace. Pracovníci začínají obvolávat první pacienty, řekla mluvčí zařízení Dana Lipovská. Nemocnice plánované zákroky omezila koncem října kvůli narůstajícímu počtu pacientů s nemocí covid-19, nyní se jejich počet snižuje. Podle Lipovské má nemocnice stovky pacientů čekajících na plánované zákroky. Dosud prováděla jen akutní operace.

12:37

Počty pacientů s covidem-19 v Uherskohradišťské nemocnici klesají, dnes tam leží 25 covidových pacientů. Nemocnice obnovila plánované operace, ale stále ji trápí výpadek personálu. V pracovní neschopnosti je 145 zaměstnanců, z toho je 52 je zdravotních sester a 30 sanitářů. To jsou limitující čísla, která se ukazují jako nejdůležitější, řekl dnes novinářům ředitel nemocnice Petr Sládek. Případný výpadek zaměstnanců, pokud by se výrazně rozšířila koronavirová varianta omikron, by podle ředitele mohl omezit chod nemocnice. Nemocnice má celkem asi 1500 zaměstnanců.

12:26

Švédská premiérka Magdalena Anderssonová oznámila, že vláda zpřísná ochranná opatření proti koronaviru. Kvůli rychle se šířící variantě omikron má nyní skandinávská země nejvíce nakažených od začátku pandemie. Bary a restaurace budou muset dříve zavřít, lidé mají pracovat z domova pokud mohou a omezen bude počet osob, zúčastňujících se akcí v uzavřených prostorách.

09:50

Přírůstky nově nakažených koronavirem byly o víkendu v Moravskoslezském kraji nízké. Za neděli přibylo v regionu 153 pozitivně testovaných.

09:15

Počty hospitalizovaných pacientů s covidem-19 v Královéhradeckém kraji stagnují. Dnes ráno jich bylo v nemocnicích v kraji 121, z nichž 27 vyžadovalo intenzivní péči, v pátek 127 a 27 z nich na JIP. Před týdnem v pondělí se v nemocnicích v kraji léčilo 120 pacientů s covidem, přičemž 22 na JIP a dříve ve stejný den to bylo 144 pacientů s covidem, z nich 30 na JIP.

07:16

V Německu opět vzrostla sedmidenní incidence. Institut Roberta Kocha oznámil 25 255 nových případů koronaviru, téměř o 7 tisíc víc než před týdnem.

06:01

Epidemie koronaviru v Česku dál zesiluje. Testy v neděli prokázaly 2761 případů covidu-19, to je o zhruba 800 víc než před týdnem. Denní přírůstky nakažených se v mezitýdenním srovnání zvyšují sedmým dnem za sebou.

Počet hospitalizovaných ale zatím klesá. Na konci víkendu bylo v nemocnicích 2229 lidí s nákazou, nejméně od začátku loňského listopadu a asi o 670 míň než minulou neděli. Ve vážném stavu je teď 420 pacientů s covidem. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

05:55

Pracovní karanténa souvisí s tím, že od 17. ledna budou mít všichni zaměstnanci povinnost testovat se dvakrát týdně antigenními testy. V případě pozitivity půjdou na pět dní do karantény, přičemž tento režim by měl fungovat dva až tři týdny. Lidé z vybraných profesí, kterým by v práci vyšel pozitivně antigenní test, by však mohli pracovat i nadále.

05:45

Ústřední krizový štáb se dnes bude na odpoledním zasedání zabývat návrhem seznamu profesí, kterých by se měla týkat pracovní karanténa. Návrh předloží ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Smyslem pracovní karantény je udržet fungování státu v chodu i v případě, kdy by se i mezi zaměstnanci v oblasti kritické infrastruktury ve větší míře rozšířila varianta covidu-19 omikron.

21:02

Počet pozitivně testovaných na SARS-CoV-2 v Británii, Itálii a Francii za posledních 24 hodin podle nědělních zpráv mírně klesl, čísla však nadále zůstávají vysoká.

Británie oznámila za posledních 24 hodin 141 472 pozitivních testů, v sobotu to bylo 146 390. Počet úmrtí pak klesl na 97 z 313. Za celý týden se počet pozitivně testovaných zvýšil o 6,6 procenta na 1,217 milionu a počet úmrtí stoupl o 30,9 procenta na 1295.

V Itálii počet pozitivních testů klesl na 155 659 ze 197 552 o den dříve. Od počátku pandemie v únoru 2020 bylo v zemi pozitivně testováno 7,436 milionů lidí. Počet úmrtí s covidem-19 dnes klesl na 157 ze 184 v sobotu. Od počátku pandemie s nemocí v zemi zemřelo 139 038 osob. Francie za posledních 24 hodin oznámila 296 097 pozitivních testů. To je o zhruba 7500 méně než předchozí den. 

Evropa se nyní potýká s nakažlivější variantou omikron. V Británii tento víkend počet úmrtí s covidem-19 překonal hranici 150 tisíc. Británie má nejvyšší počet úmrtí s koronavirem v Evropě a Itálie druhý nejvyšší. Vyplývá to z údajů, které zveřejnily jednotlivé země.

20:53

V Bruselu v neděli vyšlo do ulic několik tisíc lidí, aby demonstrovali proti covidovým certifikátům. Podle belgické veřejnoprávní stanice RTBF se protestu účastnilo na 10 tisíc lidí, organizátoři mluví až o 25 tisících účastnících. Na rozdíl od předchozích pochodů se ten nedělní uskutečnil poklidně a policie zadržela jen několik osob. Belgičtí vládní představitelé podle agentury AFP o víkendu uvedli, že zvažují zavedení povinného očkování.

Covidové certifikáty se v Belgii vyžadují při vstupu do restaurací či kulturních zařízení. Demonstranti měli také transparenty proti očkování dětí. „Je to naprosto absurdní přístup k zdravotnické krizi, který je navíc obrovským útokem na práva. Pokud to tak necháme, tak skončíme s čínským systémem (kontroly),“ řekla agentuře AFP jedna z účastnic protestu.

18:35

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně na Šumpersku se dočasně uzavře návštěvníkům. V souvislosti s opatřeními proti šíření koronaviru si ji budou lidé od pondělí moci prohlédnout pouze virtuálně. Na internetu budou zájemcům k dispozici virtuální komentované prohlídky a přednášky, sdělil mluvčí Skupiny ČEZ Vladislav Sobol.

18:31

Při zápasech mistrovství Evropy házenkářů hraných na Slovensku bude kvůli koronaviru omezená kapacita a hlediště bude moci být zaplněno maximálně z jedné čtvrtiny. Rozhodla o tom tamní vláda, informoval český svaz. Národní tým odehraje celou základní skupinu v Bratislavě. Při utkáních v druhé pořadatelské zemi šampionátu Maďarsku omezená kapacita hal nebude.

15:49 Praha

Na pražském Václavském náměstí se v neděli sešly zhruba čtyři tisíce odpůrců povinného očkování proti covidu. Po vládě požadují zrušit vyhlášku o povinném očkování pro vybrané profese a lidi nad 60 let. Vystupující kritizovali účinnost vakcín, očkování dětí nebo nošení roušek. Lidé si přinesli státní vlajky nebo transparenty s hesly.

Demonstrující zaplnili prostor před sochou sv. Václava až k ústí Opletalovy ulice a rovněž stáli na přilehlé vozovce. Protestující se následně vydali na pochod centrem města, mj. k sídlu vlády ve Strakově akademii a následně na Hradčanské náměstí.

Protesty se konaly v sobotu v dalších městech jako Brno, Ústí nad Labem, Olomouc, Karlovy Vary či České Budějovice. Zřejmě nejvíc lidí se sešlo v Brně, jehož centrem prošel průvod asi 2000 protestujících.

13:08 Vít Rakušan

Upravená verze vyhlášky o povinném očkování proti covidu by měla být známa dřív než 15. února. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) na CNN Prima News řekl, že k tomuto datu by měla být vyhláška připravená v definitivní verzi. „Ale ten její obsah určitě bude znám už o nějakou dobu dříve,“ řekl.

12:18 Vít Rakušan

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) předloží v pondělí Ústřednímu krizovému štábu návrh seznamu profesí, na které by měla dopadat pracovní karanténa. Očekává, že nad návrhem se uskuteční debata i s hejtmany. Lidé z vybraných profesí, kterým by v práci vyšel pozitivně antigenní test, by mohli i nadále chodit do práce.

Ministerstvo vnitra má vybrat oblasti kritické infrastruktury nezbytné pro chod státu kvůli počínající vlně varianty koronaviru omikron. Smyslem pracovní karantény je zajištění fungování státu i za situace, kdy v karanténách skončí velký počet lidí.

Podle dřívějšího vyjádření šéfa Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy by se mohla týkat i klíčových dodavatelů – například prádelen, které perou pro nemocnice, nebo řidičů, kteří rozvážejí potraviny od výrobců. Zařazeni by v ní mohli být i pracovníci v provozech, které nelze přerušit jako vysoké pece nebo zemědělské provozy pečující o zvířata. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) zmínil také pracovníky v sociálních službách, školství či zdravotnictví.

07:50

Německo zaznamenalo další den v řadě nárůst sedmidenní incidence – podle Institutu Roberta Kocha se tam za poslední týden nakazilo v průměru 363 lidí na 100 tisíc obyvatel. Ještě před týdnem přitom tento údaj činil 223. Institut ohlásil za sobotu 36 552 nově nakažených, před týdnem to bylo asi třikrát méně. Okolo Nového roku však laboratoře méně testovaly a úřady hlásily nové případy často až se zpožděním, upozorňuje agentura DPA.

07:06

V sobotu přibylo v Česku 3955 potvrzených případů nákazy covidem. To je o 2900 více než před týdnem, kdy byl Nový rok. Počet testů se proti prvnímu dni roku ale téměř ztrojnásobil. Dál klesá počet lidí, kteří jsou v souvislosti s koronavirem v nemocnicích. Podle údajů na webu ministerstva zdravotnictví bylo v sobotu hospitalizovaných asi 2300, což je nejméně od počátku loňského listopadu.

Šíření nákazy v zemi zesílilo tento týden. Odborníci to po svátcích předpokládali, mimo jiné i kvůli nakažlivější variantě omikron. Na 100 tisíc obyvatel nyní připadá za posledních sedm dní 431 nakažených, o 27 více než v předchozí den. V porovnání s vánočními svátky a koncem roku ale přibylo i provedených testů. V sobotu jich laboratoře provedly přes 44 tisíc, zatímco o týden dřív jich bylo necelých 13 tisíc.

06:52

Kvůli současné vlně covidu-19 způsobené rychlým šířením koronavirové varianty omikron selhávají napříč Spojenými státy základní služby, jako je školství nebo hromadná dopravaNapsala to agentura AP, podle níž se nemocnice či krizové složky obávají o to, jak dlouho ještě zvládnou fungovat v aktuálním krizovém režimu. 

Počty nově odhalených nákaz v USA prudce stoupají od poloviny prosince a jsou již několik dní vysoko nad nejvyššími hodnotami z loňské zimy. Oproti dřívějším vlnám podle všeho končí výrazně menší podíl nakažených na nemocničním lůžku, tlak na zdravotnictví je ale enormní. Nejen nemocnice pak trápí personální problémy v důsledku izolace infikovaných pracovníků.

„Sanitky v Kansasu uhání směrem k nemocnicím, načež najednou mění směr, protože nemocnice jsou plné. Nedostatek zaměstnanců v New York City způsobuje zpoždění ve svozu odpadu i v metru a oslabuje hasiče a další krizové složky. Vedení letiště zavřelo bezpečnostní kontroly v největším terminále ve Phoenixu a školy po celé zemi těžko hledají učitele do svých tříd,“ shrnuje aktuální problémy AP.

22:55

Přehled sobotních událostí:

 • Laboratoře v pátek potvrdily v Česku 6666 nových případů nákazy covidem, podobně jako ve čtvrtek a zhruba o 1700 více než před týdnem, kdy byl silvestr.
 • Omikron získal v Česku převahu nad ostatními variantami nemoci tento týden, uvedla Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES). Skupina považuje za vhodné vlnu zpomalit a zploštit.
 • Odpůrci povinného očkování proti covidu v sobotu demonstrovali v některých evropských městech. V Česku se protesty konaly v Brně, v Ústí nad Labem či Olomouci. Na 40 tisíc lidí demonstrovalo ve Vídni. Protestovalo se ale také v německých městech nebo ve Francii.

19:30

Velká Británie je sedmou zemí světa, ve které počet nahlášeních úmrtí s covidem překonal hranici 150 tisíc, uvedla BBC. 

19:03

Odpůrci očkování se v sobotu sešli také ve městech po celé Francii, aby odsoudili záměry prezidenta Emmanuela Macrona, který prohlásil, že chce naštvat lidi odmítající očkování proti covidu zpřísněním omezení jejich občanských svobod.

V Paříži protestující převzali Macronovou formulaci a skandovali „naštveme vás“. Jiní nesli nápisy odmítající očkovací průkazy, což byla narážka na Macronův legislativní záměr vyžadovat doklad o očkování pro vstup do míst, jako kavárny, bary a muzea, napsala agentura Reuters.

18:50

Na 40 tisíc lidí v sobotu demonstrovalo ve Vídni proti povinnému očkování proti covidu, které v Rakousku začne platit 1.února. Informovala o tom agentura DPA.

Tisíce odpůrců očkování či dalších opatření protestovaly také v některých německých městech. Na 16 tisíc lidí přišlo podle policejních zdrojů v Hamburku na demonstraci s heslem „Ruce pryč od našich dětí“. V Německu očkují děti ve věku od pěti do 11 let od prosince. Větší manifestace se dnes konaly i v německých městech Magdeburg, Freiburg a Schwerin. Desítky lidí demonstrovaly proti koronavirovým opatřením také v Berlíně.

18:18

Odpůrci povinného očkování proti covidu v sobotu demonstrovali i v dalších českých městech. V Ústí nad Labem, Olomouci a Karlových Varech byla účast nižší. Policie upozorňovala účastníky protestů, aby dodržovali opatření proti šíření koronaviru, jinak se akce obešly bez incidentů. V centru Olomouce se podle policie sešlo na protestu přibližně 500 lidí. 

16:30

Účast v pochodu byla ještě hojnější. Dav zaplnil například celou Rooseveltovu ulici od Moravského náměstí směrem k Malinovského náměstí a dále do Jánské ulice. Zpravodaj ČTK napočítal přes 2000 lidí. Měli vlajky a transparenty zpochybňující vládní politiku vůči pandemii koronaviru. Skandovali třeba hesla Tečka byla léčka a Máme toho dost.

16:22

Pobídky k rozestupům nebo nasazení ochrany dýchacích cest přehlušili demonstranti hvízdáním a křikem. Jinak se akce obešla bez incidentů, které by musela policie řešit, řekl před 16:00 policejní mluvčí Bohumil Malášek. Tou dobou se demonstranti už postupně rozcházeli.

16:04

Centrem Brna prošel průvod asi 2000 odpůrců povinného očkování, bez incidentů. Policie zastavovala dopravu a marně vyzývala k dodržování opatření.

16:00

Za prvních sedm dní letošního roku přibývalo ve světě v průměru dva miliony nákaz koronavirem denně, informovala o tom agentura AFP s odkazem na své výpočty. Z nich rovněž vyplývá, že od prosince se za deset dnů průměrný počet nákaz denně ve světě zdvojnásobil.

15:01

Austrálie poprvé ohlásila za jeden den více než 100 tisíc pozitivních testů. Údaj zahrnuje i domácí rychlé testy uskutečněné v týdnu.

12:14

Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES) konstatovala, že omikron získal v Česku převahu nad ostatními variantami nemoci tento týden. Považuje za vhodné vlnu zpomalit a zploštit. Zploštění vlny umožní podle skupiny předejít přetížení nemocnic a omezení provozu firem a dostupnosti služeb kvůli velkému množství nemocných kvůli vysoké nakažlivosti varianty omikron a její schopnosti obejít existující imunitu.

„Díky imunitnímu stavu populace lze čekat, že i v Česku bude většina nákaz mít mírný průběh. Pokud máte tři dávky, nebo nějakou kombinaci očkování a prodělání nemoci, je to skutečně většinou jen nachlazení, kterého se není třeba bát,“ uvedl člen skupiny Jan Kulveit.

11:36

Děti v Peru se po dvou letech vrátí do škol, prezenční výuku i v této jihoamerické zemi přerušila pandemie covidu. Do lavic usednou znovu v březnu, kdy v Peru začíná školní rok. Deníku La República to potvrdil ministr školství Rosendo Serna.

Peruánské děti se chodily učit do tříd naposledy v prosinci 2019, v dalším školním roce už se školy zavřely kvůli pandemii. A zatímco kina, divadla či fotbalové stadiony se v Peru už dříve otevřely s omezenou návštěvností, na školy přišla řada až nyní.

Nicméně jídelny či občerstvení pro žáky zůstanou ve školách zatím zavřené a učitelé budou muset mít dvě dávky očkování proti covidu. Žáci i učitelé budou také muset nosit roušky. Pokud se ve třídě potvrdí nákaza koronavirem, půjdou všichni do 14denní karantény, napsala agentura EFE.

09:28

Indie hlásí nejvyšší počet nakažených covidem od konce května. Za posledních 24 hodin jich v zemi přibylo 141 986, což je téměř o 21 procent více než za předchozí den. S odvoláním na indické ministerstvo zdravotnictví o tom píše agentura Reuters. V indických městech vytlačuje variantu delta mnohem nakažlivější omikron.

Za poslední den zemřelo dalších 285 lidí, celkový počet úmrtí kvůli covidu-19 se tak vyšplhal na 483 463 lidí. Od počátku pandemie v zemi s téměř 1,4 miliardy obyvatel už onemocnělo 35 milionů lidí.

07:36

Mexiko zaznamenalo mezi nakaženými koronavirem od začátku pandemie covidu přes 300 tisíc úmrtí. V mezinárodním srovnání se jedná o pátý nejvyšší počet po USA, Brazílii, Indii a Rusku, uvedla agentura EFE. Počet nakažených od začátku epidemie přesáhl čtyři miliony. Země, kde žije zhruba 129 milionů lidí, znovu zaznamenává silný růst výskytu koronavirové infekce. Denní přírůstek oznámený v pátek byl nejvyšší od srpna.

Mexické zdravotnické úřady již dříve ohlásily, že skutečné počty nakažených a mrtvých jsou zřejmě vyšší kvůli nedostatečnému testování. Úmrtích spojených s covidem je podle odhadu úřadů zhruba 451 tisíc.

07:30

Laboratoře v pátek provedly téměř 83 tisíc testů, před týdnem na silvestra jich bylo téměř o 40 tisíc méně. Stejně jako přibylo proti minulému pátku provedených testů, zvýšil se i počet aplikovaných dávek vakcíny proti koronaviru. Zdravotníci jich v pátek vykázali 106 809, což je za poslední dobu nejvíce. Z toho 90 019 lidí si přišlo pro posilující dávku.

07:28

Část italských lékařů považuje za výsměch pokutu 100 eur (zhruba 2500 korun), která hrozím lidem ve věku nad 50 let, již se nenechají naočkovat proti covidu. Informoval o tom deník Corriere della Sera. Lékaři poukazují, že postih je výrazně mírnější než v dalších zemích, které zavedly povinné očkování. V Evropě to jsou například Rakousko nebo Řecko. Přísnější postih ale v Itálii čeká lidi, kteří poruší povinnost se nechat naočkovat a chodí do práce.

Ve středu italská vláda zavedla povinné očkování proti covidu pro obyvatele ve věku 50 let a více. Od prvního února začnou tuto povinnost úřady vymáhat jednorázovou sankcí, která činí 100 eur. Od 15. února lidé starší 50 let nebudou smět chodit do práce, pokud nejsou naočkovaní, nebo nedávno neprodělali covid.

07:22

Denní přírůstek nakažených koronavirem se v Německu za jeden týden více než zdvojnásobil. Institut Roberta Kocha ohlásil bezmála 56 tisíc nových případů nákazy za posledních 24 hodin, před týdnem jich bylo 26 400. Vzrostla také sedmidenní incidence. Institut ale znovu upozornil, že údaje mohou být podhodnocené, protože na přelomu roku se lidé nechávají méně testovat, uvedla agentura DPA.

Sedmidenní incidence dnes vystoupala na 336 případů na 100 tisíc obyvatel. V pátek činila 303 případů a před týdnem 220 případů.

06:49

Od začátku epidemie v březnu 2020 se v zemi nakazilo koronavirem přes 2,5 milionu lidí, z toho 36 558 v souvislosti s covidem zemřelo. V první polovině prosince umíralo s nákazou přes 100 lidí denně, v poslední době jsou počty obětí nižší. Za tento týden ministerstvo zatím eviduje 226 úmrtí, za stejnou dobu minulého týdne to bylo 304 úmrtí. Údaje z posledních dní se ale obvykle při dalších aktualizacích zvýší.

06:49

Laboratoře v pátek potvrdily v Česku 6666 nových případů nákazy covidem, podobně jako ve čtvrtek a zhruba o 1700 více než před týdnem, kdy byl silvestr. V mezitýdenním srovnání nově nakažených případů přibývá od počátku týdne a roste také incidence. Za posledních sedm dnů nyní připadá na 100 tisíc obyvatel 404 nakažených. Počet hospitalizovaných s koronavirem ale klesá. V pátek jich bylo na 2500, zatímco minulý pátek 3120. Vyplynulo to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

07:00

Vážení čtenáři, vítejte u nové on-line reportáže, ve které se věnujeme koronavirové pandemii v Česku i ve světě. Dění posledních dnů najdete v předchozí reportáži:

Domácí Zahraničí ČTK Domácí, Zahraničí, ČTK

Aktualizováno před 9 hodinami

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Celý článek zde