Tóth: Facebook mal Blahov účet zrušiť už dávno. Šanca, že budú nasledovať Mazurek a ďalší, je malá

14. jún 2022 o 18:30  I Platený obsah

Blaha je druhým politkom, ktorému facebook zrušil účet. Ide aj o slobodu prejavu, rozhodnutie je na hrane.

BRATISLAVA. Ľuboš Blaha je po Marianovi Kotlebovi druhým slovenským politikom, ktorému spoločnosť Meta prevádzkujúca sociálnu sieť Facebook na nej zrušila účet.

Podpredseda Smeru a poslanec Blaha tak prišiel aj o 175-tisícovú komunitu priaznivcov, ktorá ho čítala a obsah šírila ďalej.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

„Stránka bola odstránená z dôvodu opakovaného porušovania našich pravidiel týkajúcich sa nenávistných prejavov, šikanovania a obťažovania, podnecovania násilia a šírenia dezinformácií a spôsobovania škôd o covide-19,“ tvrdí hovorca Facebooku vo vyhlásení, ktoré denníku SME poskytol web Živé.

Expert na sociálne siete a politológ GABRIEL TÓTH z mimovládnej organizácie Katedra komunikácie to však nepovažuje za predzvesť hromadného rušenia stránok politikov, ktorí šíria konšpirácie a nenávisť.

„Blaha učebnicovo pochopil, ako Facebook pracuje. Najmä to mu vo voľbách vynieslo desiatky tisíc nových hlasov,“ hovorí expert.

Súvisiaci článok Prečo zablokovanie Blahu nie je cenzúra ani obmedzenie slobody slova (komentár) Čítajte 

Je zrušenie facebookového účtu Blahovi výnimočnou udalosťou?

Je to ojedinelé, hoci Blaha nie je prvým politikom, ktorému sa to stalo. Tým bol šéf ĽSNS Marian Kotleba, keď mu Facebook zrušil konto pred dvoma rokmi.

Ide o definitívny a nezvratný trest?

Facebook sa v odôvodnení tvári, že je to definitívne. Nedá sa to však povedať bez pochybností, keďže politika Facebooku je veľmi nepriehľadná.

Blaha teda prišiel o stránku, na ktorej za päť rokov nazbieral 175-tisíc priaznivcov. Aká je to preňho veľká škoda?

Celý článek zde |