Trhy pod lupou: Nvidia nepřesvědčila, geopolitické riziko na trzích a bitcoin brzy za 100 000?

Týden neproběhl vůbec podle očekávání investorů. Hlavní událostí na trzích zůstaly výsledky společnosti Nvidia, ale žádné velké překvapení se nekonalo. A to byla novinka, protože za poslední dva roky způsobovalo zveřejnění jejích hospodářských výsledků vždy minimálně velkou volatilitu jak na jejích akciích, tak i celém technologickém indexu nebo indexu Soxx, který sdružuje firmy podnikající v sektoru polovodičů. Tentokrát se nic takového nestalo.

Akciím Nvidia se nepodařilo prolomit psychologickou hranici 150 dolarů a po zveřejnění výsledku jejich cena oslabila. Na konci týdne Nvidia uzavřela na 141,72 dolaru, což znamenalo více než čtyřprocentní propad oproti ceně těsně před zveřejněním výsledků. Můžeme tedy říct, že je investoři přijali více než chladné. Proč tomu tak bylo?

Vývoj ceny akcií Nvidia za poslední měsíc.
Vývoj ceny akcií Nvidia za poslední měsíc. Zklamání z výsledků je na grafu jasně viditelné.

Podrobnější rozbor výsledků společnosti Nvidia najdete v samostatném článku. Pro nás bude důležitá jedna věc. Investoři se zaměřili na očekávání tržeb na příští čtvrtletí. V posledním letošním kvartálu by Nvidia podle vedení měla dosáhnout 37,5 miliardy dolarů, zatímco analytici očekávali 37,1 miliardy. 400 milionů dolarů už není velký rozdíl.

U Nvidie bývalo zvykem, že cíle vedení vždy výrazně převyšovaly očekávání analytiků. Nyní jsou na stejné úrovni. Odhady analytiků se u této společnosti systematicky podceňovaly. Tím se neustále vytvářel „wow efekt“. Nyní se tato tendence vyčerpala.

Video: Bitcoin jde do finálního dějství!

Je růst ceny Nvidie u konce?

Mnoho investorů si začalo klást pochybovačnou otázku, jestli se pomalu, ale jistě neblížeme do bodu zvratu, kdy Nvidia sice poroste, ale meziroční nárůsty tržeb o sto procent budou minulostí.

A pokud dojde palivo zde, celý sektor může rychle dospět ke korekci. V současnosti existuje obrovská cenová propast mezi technologickým sektorem a zbytkem burzy. Investoři se tak můžou obrátit k americkým akciím z jiného sektoru, který bude profitovat z nové Trumpovy vlády. Hodně se mluví o středních amerických firmách, které mají stále svůj primární trh v USA. Zajímavé příležitosti mohou čekat také v energetickém sektoru, který patří tradičně mezi oblíbené u republikánů.

Nerůst akcie Nvidia v příštích kvartálech by mohl znamenat i konec výhodného pasivního investování do indexů, které táhl právě růst společností Magnificent 7. Když se navíc podíváme podrobněji na reakci těchto firem na zvolení Donalda Trumpa, uvědomíme si, že silně rostla pouze akcie Tesly.

Firmy jako Microsoft nebo Apple se už prakticky měsíc obchodují bez větší změny. Je tedy velkou otázkou, jaké bude další téma trhů. Bohužel to moc optimisticky nevypadá, protože na obzoru se rýsuje problém úrokových sazeb.

Během týdne vystoupilo hned několik centrálních bankéřů z Fedu, kteří vyjádřili souhlas se svým šéfem Jeromem Powellem, že v případě snižování sazeb je potřeba postupovat více než opatrně. Inflace se ještě trvale nevrátila pod očekávaný dvouprocentní cíl.

Zajímavost :  Jack Mallers: Bitcoin je nejvýkonnější aktivum a technologie v historii lidstva

Na vývoji amerických dluhopisů vidíme, že výnosy se pořád drží nahoře, což naznačuje, že dluhopisový trh má stále vysoké inflační očekávání. Další růst výnosů na dluhopisech by značně zkomplikoval situaci na amerických akciových trzích.

Prozkoumejte akcie na platformě XTB

Jsou geopolitická rizika započítána v ceně akcií?

Zveřejnění výsledků Nvidia tak nebylo žádnou velkou událostí. Zastínila je proto eskalace konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem. Napřed USA dovolily Ukrajině balistické střely, které můžou způsobit škodu v hloubi ruského území.

Hlavním problémem není používání těchto zbraní, protože Ukrajina je už v minulosti použila, ale skutečnost, že pro jejich provoz potřebuje jiné specializované vojáky než ukrajinské. Rusko to považuje prakticky za vyhlášení války NATO. Jako výhružný krok předefinovalo svou jadernou doktrínu. Následně se rozhodli i Američané, že je načase ji také změnit. Aniž bychom se pouštěli do geopolitických rozborů a prognóz, podíváme se na reakce trhů.

Evropské akcie oslabovaly, což je logické. Evropa na tom nebude dobře ani v případě, že se dosáhne mírového řešení či bude válka pokračovat stejným stylem. Zlato dokončilo svoji korekci a po několika dnech začalo opět růst.

Ještě větší odezvu na geopolitické napětí jsme zaznamenali u vývoje ceny plynu. Ta povyskočila dokonce na hranici 3,3 dolaru a následně spadla. Cenu plynu žene nahoru i přecházející zima. Tyto dva faktory způsobily, že plyn za poslední měsíc zdražil o více než 30 %. Drahé energie neprospějí především německé a posléze ani evropské ekonomice.

Jak vidíme na grafu, cena plynu na poslední chvíli ustoupila ze svých maxim. To jen potvrzuje teorii, že trhy vnímají eskalaci napětí na Ukrajině jako poslední předvádění svalů, než se zasedne k jednacímu stolu. Trhy jsou tedy příliš optimistické, protože věří, že nakonec dojde k mírovému řešení.

Osobně se domnívám, že zde až příliš riskují. Mají pravdu v tom, že každá válka jednou skončí mírem, ovšem od toho jsme ještě velmi daleko. Stačí jeden větší přešlap nebo omyl a trhy se můžou rychle dostat do turbulence.

Makroekonomika: Slabé euro jako příležitost?

Ve čtvrtek jsme se dozvěděli hodnoty PMI ukazatele v eurozóně. Nejzajímavější byl tento indikátor v oblasti služeb. V evropských službách za listopad spadl na úroveň 49,2 bodu. Což znamená jediné, sektor služeb zpomaluje. Jistě si pamatujete dobu, kdy dělal těžkou hlavu všem centrálním bankéřům, kteří ho považovali za poslední sektor, který živí inflaci. Nyní v Evropě zpomalil.

Na rozdíl od USA má Evropa inflaci pod kontrolou a k tomu jí výrazně zpomaluje ekonomika. Tento týden několikrát vystoupila guvernérka ECB Christine Lagardeová s tím, že situace je příznivá pro další snížení sazeb. I když se to snaží prezentovat pozitivně, ve skutečnosti se jedná o přiznání, že evropská ekonomika je na tom bídně.

Zajímavost :  „Bez laktózy“ s laktózou i rizikové maso. Na co pozor v obchodech

Další oslabení totiž znovu zvýší spread mezi evropskými a americkými sazbami. Jelikož Fed váhá, zda má na dalším zasedání sazby snížit, ECB musí. Výhled na nižší sazby na euru se propisuje do kurzu k dolaru, kde euro výrazně oslabuje. Jestli nepřijde silně holubičí zpráva ze strany Fedu, parita mezi dolarem a eurem je otázkou času. A to bude opravdu zajímavé.

Budou některé evropské akcie znovu v trendu?

Pokud Fed zaujme postoj, že si počká na první Trumpovy kroky v prezidentském úřadu a pak přehodnotí svoji politiku, může vyčkávat až do konce března. Bohužel tím bude znesnadňovat Trumpovi práci. Jeho noční můrou je silný dolar a právě k tomu se schyluje. Zatím si lze jen těžko představit, co by se muselo stát, aby se medvědí trend na euru vůči dolaru zlomil.

Zde se otvírá prostor pro kontrariánský přístup na evropských akciích. Evropské firmy, který vyvážejí za dolary a vyrábějí za eura, budou mít velkou příležitost si výrazně hospodářsky polepšit. Čím déle bude dolar posilovat anebo bude silný, tím lépe pro tyto firmy a hůře pro Trumpa. Aby jeho ekonomická politika byla úspěšná, bude muset zlomit právě tento trend silného dolaru. Nebude to mít lehké.

Akciové indexy: Světové indexy šly různými směry

Uplynulý týden byl po dlouhé době nejednotný. Každá velká burza šla svým vlastním směrem. Tradičně se nedařilo čínským akciím. Zde se znovu objevují pochybnosti, zda ekonomické stimuly čínskou ekonomiku povzbudí. Stejně tak můžeme pokles čínských indexů přičíst na vrub nestabilitě na Ukrajině, protože v případě eskalace konfliktu by se Čína musela více profilovat. Vyhovuje jí spíše pozice prostředníka, který hraje na více stran současně.

Burza v Šanghaji odepsala 1,91 %. Hongkongský Hang Seng ztratil 1,01 %. Nedařilo se ani japonskému Nikkei, který oslabil o 0,83 %. Znovu se spekuluje, že japonská centrální banka bude muset zvýšit sazby. Výrazně opačným směrem však zamířila korejská burza. Index KOSPI povyskočil o více než 3,49 %. Může za to především akcie Samsung, která přidala přes 7 % poté, co oznámila obrovský program na zpětný nákup v hodnotě 7,2 miliardy dolarů.

V Evropě se obchodovalo taktéž smíšeně. Velmi dobře si vedla londýnská burza, která přidala solidních 2,46 %. O poznání méně rostl německý Dax, který přidal skromných 0,58 %. Francouzský index CAC 40 oslabil o 0,20 %.

V zámoří se nejlépe dařilo indexu Russell 2000, který se stal absolutním vítězem týdne s růstem 4,46 %. Průmyslový Dow Jones přidal 1,96 %. Technologický Nasdaq povyrostl o 1,73 % a index S&P 500 zaznamenal zisk 1,68 %.

Kryptoměny: Bitcoinu chyběl jen kousíček k překonání 100 000 dolarů

Uplynulý týden se bitcoin poprvé pokusil překonat bájnou hranici 100 000 dolarů. První pokus nevyšel. Bitcoinoví holdeři mohou být i tak spokojení, protože v době psaní článku bitcoin posílil o více než 9 % za posledních pět dní. To je i na kryptoměny velmi slušná výkonnost.

Už teď hodně analytiků upozorňuje na to, že bitcoin roste příliš silně. Na rozdíl od zlata jsme za posledních 14 dní nebyli svědky silnější korekce. Aby byl zdravý, je třeba, aby v růstu ceny aktiva byly určité přestávky, které umožní investorům vybrat si zisky a znovu přehodnotit situaci.

Exponenciální růst podporuje jen spekulace a impulzivní nákupy. Hlavním varovným signálem je skutečnost, že bitcoin se dekoreloval od silného dolaru a od výhledu na měnovou politiku. Silný dolar a možné zachování sazeb na stávající úrovni totiž nevytváří pro bitcoin dobré prostředí.

Závěr: Nejasný výhled

Nadcházející týden nemá vyloženě jasné téma. Z makroekonomických dat se dozvíme inflaci v Japonsku a pak předběžný odhad inflace v Eurozóně. Evropská očekávání jsou na úrovni 2 %. Takto vysoká inflace by potvrdila další snižování sazeb na nadcházejícím zasedání ECB.

Během týdne se dozvíme i inflaci PCE v USA, která je nejoblíbenější údajem Fedu. Ten se ocitne v centru pozornosti v úterý 26. listopadu, kdy budou zveřejněny zápisy z posledního zasedání. Investoři budou pečlivě zkoumat každou řádku, která se bude týkat nového prezidenta Trumpa.

Pokud budou hlavními zprávami na trhu pouze makroekonomické údaje, bude to dobře. Daleko horší by byly zprávy o eskalaci konfliktu na Ukrajině. Její náznaky se hned projeví v následujících aktivech: zemní plyn, zlato, ropa a dluhopisový trh. Proto zůstávejte tento týden ve střehu.

Investujte do bitcoinových ETF na platformě XTB

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO