Trump hovorí o invázii migrantov. Los Angeles chce oslobodiť, mieri aj na demokratov

Tisíce demonštrantov zaplnili ulice.

LOS ANGELES, BRATISLAVA. Pre amerického prezidenta Donalda Trumpa je to kontroverzný spôsob, ako demonštrovať vojenskú silu v štáte, ktorý ovládajú demokrati.

Povolanie jednotiek Národnej gardy v Los Angeles proti nepokojom vyvolaným raziami federálnych agentov Imigračného a colného úradu (ICE) však môže situáciu ešte viac vyhrotiť – a podľa CNN viesť k ešte agresívnejším krokom Trumpovej administratívy.

Tisíce rozzúrených obyvateľov Los Angeles v nedeľu zaplnili ulice mesta, pričom zablokovali aj diaľnicu a kričali „nebojíme sa!“, opisuje denník The Guardian.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

Trump, ktorý sa snaží podľa expertov zo situácie vytĺcť politický kapitál, svoju reakciu na dianie v Kalifornii obhajuje. „Poriadok bude obnovený, nelegálni imigranti budú vyhostení, Los Angeles bude oslobodené,“ uviedol v nedeľu na sociálnej sieti Truth Social.

Na tento boj prezident podľa denníka The New York Times čakal, keďže v demokratickom štáte bojuje za svoju politickú agendu. Trump obchádzaním právomoci kalifornského guvernéra Gavina Newsoma a losangeleskej starostky Karen Bassovej zámerne posúva hranice svojich právomocí s cieľom nastoliť razantnejšie vládnutie.

Prelomenie noriem

Kalifornské úrady cez víkend nežiadali federálnu vládu, aby im s upokojením situácie pri nepokojoch pomohla. Trumpova administratíva však vykreslila demonštrácie ako existenčnú hrozbu pre USA a povolala na potlačenie protestov proti deportáciám imigrantov jednotky Národnej gardy. To však viedlo k vlne nových protestov.

So zvyšujúcim sa počtom demonštrantov sa pritom stupňovali aj Trumpove vyjadrenia. Na sociálnej sieti uviedol, že Los Angeles je napadnuté a okupované násilnými povstaleckými davmi. Neskôr nariadil svojmu kabinetu, aby oslobodil Los Angeles od invázie migrantov.

Orgány činné v trestnom konaní cez víkend použili proti protestujúcim slzotvorný plyn aj gumené projektily, pričom zopár demonštrantov zase útočilo pomocou zábavnej pyrotechniky či Molotovových kokteilov.

S odstupom času sa však na mieste ocitli aj výtržníci, ktorí podpaľovali elektrické autá a rozbíjali výklady obchodov. Trump situáciu okamžite odsúdil. „Priveďte vojakov!“ napísal tiež.

Súvisiaci článok Prví vojaci už dorazili do Los Angeles. Trump hľadá zámienku na eskaláciu Čítajte 

Kalifornský guvernér Newsom vyzval protestujúcich, aby zachovali pokoj, a ľuďom, ktorí sa zapájajú do výtržníctva, pripomenul, že ich Trump iba využíva ako zámienku na militarizáciu mesta a obchádzanie demokracie.

Trumpovo rozhodnutie vyslať dvetisíc vojakov Národnej gardy do Los Angeles je podľa The New York Times najnovším príkladom ochoty amerického prezidenta prelomiť normy, aby dosiahol svoje politické ciele a obišiel obmedzenia úradu, ktorý zastáva.

Trump pritom ešte v roku 2020 kritizoval guvernéra štátu Minnesota za reakciu na protesty, ktoré vypukli po smrti Georgea Floyda. Floyd zomrel po tom, ako mu policajt počas zatýkania kľačal deväť minút na krku.

Trump odvtedy niekoľkokrát uviedol, že v budúcnosti nebude váhať nasadiť jednotky Národnej gardy. A hoci majú kontrolu nad jednotkami Národnej gardy zvyčajne guvernéri príslušných štátov, Trumpova administratíva cez víkend Newsoma úplne obišla. Ten následne obvinil federálnu vládu z úmyselného vyvolávania chaosu s cieľom eskalovať napätie.

Vojna s demokratmi

V uplynulých dňoch bolo v Los Angeles zadržaných 118 osôb. Protesty proti ICE prichádzajú v čase, keď americká vláda tlačí na zvýšenie počtu zadržaných prisťahovalcov, pričom Trump údajne navrhuje až tritisíc zatýkaní denne.

Newsom v nedeľu poslal list americkému ministrovi obrany Petovi Hegsethovi, v ktorom Trumpa žiadal, aby zrušil povolanie Národnej gardy s tým, že federálne kroky situáciu vyhrocujú.

Podľa demokratov sú rastúce demonštrácie výsledkom Trumpových vlastných činov.

The New York Times pritom upozorňuje, že Trump používa proti štátu Kalifornia podobný postup, aký používa proti americkým univerzitám. Tým, podobne ako kalifornským úradom, hrozí, že zastaví financie z federálneho rozpočtu.

Vyslaním vojakov bez Newsomovho povolenia Trump zároveň stupňuje svoj spor s kalifornským guvernérom, ktorý je jedným z najvýznamnejších demokratov. CNN uvádza, že môže ísť o varovanie pre ďalšie demokratické štáty, ktoré sa môžu stať obeťami Trumpovej administratívy v prípade, že nebudú s americkým prezidentom spolupracovať.

Americký prezident nasadil Národnú gardu prvýkrát od roku 1992, keď v Los Angeles prepukli nepokoje po oslobodení štyroch belošských policajtov obvinených z brutálneho útoku na černošského vodiča Rodneyho Kinga. Vtedy využil jednotky Národnej gardy bývalý americký prezident George H. W. Bush.

Ide však o prvý prípad od roku 1965, keď americký prezident aktivoval Národnú gardu bez žiadosti guvernéra príslušného štátu. Naposledy sa tak stalo, keď bývalý americký prezident Lyndon B. Johnson poslal jednotky Národnej gardy do štátu Alabama, aby ochránili protestujúcich za občianske práva.

Tlačová tajomníčka Bieleho domu Karoline Leavittová v sobotu uviedla, že išlo o nevyhnutný krok, ktorý podnietilo zlyhanie kalifornských úradov pri ochrane federálnych agentov ICE a vlastných občanov.

CNN však dopĺňa, že vyslanie jednotiek Národnej gardy do Los Angeles môže signalizovať aj snahu o zamaskovanie konfrontácie medzi americkým prezidentom a miliardárom Elonom Muskom či pochybností okolo návrhu zákona, ktorý podľa odhadov Kongresového rozpočtového úradu zvýši deficit v USA o viac ako dva bilióny dolárov v nasledujúcich desiatich rokoch.

Situáciu pritom neustále vyostruje aj Hegseth, ktorý tvrdí, že Trumpova vláda môže do losangeleských ulíc vyslať námornú pechotu. Išlo by o nezákonný akt, ak by Trump neuplatnil zákon o povstaní. Trump však v nedeľu povedal, že ešte nie je pripravený podobné rozhodnutie uplatniť.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO