Tržby mateřské společnosti Zary v Česku klesly o půl miliardy. Globálně se ale probouzí

Za fiskální rok 2019 Inditex v Česku utržil přes 1,3 miliardy korun a vykázal zisk 55 milionů korun. V loňském roce se ale španělská společnost musela vypořáda s poklesem, jelikož vykázala tržby 883 milionů a zaznamenala ztrátu 50 milionů. Hospodářské výsledky Inditexu v Česku se tak zejména vlivem několikaměsíční uzávěry kamenných obchodů rapidně propadly.

„Mnohem důležitější než absolutní úroveň tržeb bylo v tomto období vůbec přežít takovým způsobem, že to příliš nenarušilo budoucí konkurenceschopnost společnosti, a to se Inditexu určitě povedlo,“ myslí si expert Jan Fanta ze společnosti Ernst & Young.

Globální výsledky Inditexu potvrzují Fantovo tvrzení, neboť v letošním roce se španělská společnost vrátila k růstu tržeb a také k zisku. Za první letošní pololetí vykázal globálně Inditex zisk 1,3 miliardy eur (zhruba 32 miliard korun), což je téměř na úrovni posledního předpandemického roku 2019, kdy zisk za stejné období činil 1,5 miliardy eur (37 miliard korun). 

Odborník z Ernst & Young předpokládá, že celosvětové výsledky budou kopírovat i české pobočky španělské společnosti. „Inditex má velkou výhodu ve velmi propojeném unikátním IT, díky kterému je schopen mnohem flexibilněji reagovat na změny v poptávce, lépe využít synergie mezi online a fyzickým prodejem, což má mimo jiné velký efekt na relativně menší úroveň zásob,“ říká Fanta. 

Některé tradiční obchody se nebyly schopné adaptovat na koronavirové podmínky, které vyžadovaly zejména fungující online prodej. Například nábytkářský gigant IKEA se po celou dobu pandemických omezení potýkal s problémy s dopravou a dostatečně širokou nabídkou. Naopak výhradně e-commerce obchody zažívaly v pandemickém období zlaté časy, 

Jak pandemie ovlivnila e-commerce v Česku? Podívejte se na video. 

Jak pandemie změnila e-commerce v Česku?

„V průměru v posledních letech rostl podíl online prodejů, ale to neznamená, že by se vše stěhovalo jen do virtuálního světa. Naopak ukazuje se stále více, že chytře kombinovaný model je pro značky, které se snaží oslovit široké spektrum spotřebitelů, jako je Zara, důležitý,“ říká Fanta.

Uzavřené obchody částečně vynahradil nárůst v online obchodech skupiny. Podíl prodeje prostřednictvím e-shopů značek na celkových příjmech skupiny dle výroční zprávy rostl.

„Ačkoli byla výše zisku pandemií významně ovlivněna, dlouhodobý plán skupiny zůstává v platnosti. Pandemie je totiž považována za dočasnou situaci, která nemění dlouhodobá očekávání skupiny,“ stojí ve výroční zprávě.

Počet zaměstnanců Inditexu v Česku se meziročně snížil o stovku ze 366 na 261, z vládního programu Antivirus na podporu udržení zaměstnanců Inditex čerpal 27 milionů korun. 

Inditex vlastní celkem osm značek, vedle značky Zara také třeba Massimo Dutti, Bershka, Pull & Bear, Stradivarius, Uterqüe či Oysho. Firmu založil Amancio Ortega, který je nyní jedním z nejbohatších lidí světa. První prodejnu Zara otevřel Inditex v roce 1975 ve španělském městě La Coruña. V prosinci 1988 podnik zahájil prodej mimo Španělsko, a to v Portugalsku. V České republice začala firma působit v roce 2001. Podnik má téměř 7500 obchodů ve zhruba stovce zemí.

Zdroj Zde