Turkménsky prezident nariadil uhasenie Brány do pekla

Kráter v púšti Karakum je jednou z najpopulárnejších atrakcií v krajine.

BRATISLAVA. Turkménsky prezident nariadil uhasenie ohnivého krátera známeho ako Brána do pekla, v ktorom unikajúci plyn horí už niekoľko desaťročí.

Gurbanguly Berdimuhamedov svoje rozhodnutie odôvodnil environmentálnymi a zdravotnými dôvodmi, ale aj úsilím o zvýšenie exportu plynu.

Informuje o tom spravodajský portál BBC.

„Strácame cenné prírodné zdroje, z ktorých by sme mohli získať značné zisky a použiť ich na zlepšenie blahobytu našich ľudí,“ uviedol prezident v televíznom prejave. Úradom podľa svojich slov nariadil, aby našli riešenie na uhasenie ohňa.

Kráter v púšti Karakum neďaleko obce Darvaza je jednou z najpopulárnejších turistických atrakcií v Turkménsku. Okolnosti vzniku krátera sú však obklopené tajomstvom.

Mnohí veria, že vznikol, keď sa v roku 1971 nepodarila sovietska vrtná operácia. Kanadský prieskumník George Kourounis v roku 2013 preskúmal kráter a zistil, že nikto v skutočnosti nevie, ako vznikol a rozhorel sa. Podľa miestnych turkménskych geológov sa kráter vytvoril už v 60. rokoch, ale horí len od 80. rokov minulého storočia.

Pokusov o uhasenie ohňa v kráteri bolo viacero. Berdimuhamedov už v roku 2010 nariadil odborníkom, aby našli spôsob, ako horiaci kráter uhasiť.

Načítavam video…

Celý článek zde |