U.S.Steel Košice bola vlani najziskovejšou firmou na Slovensku

Najziskovejšou firmou na Slovensku za rok 2021 bola spoločnosť U.S.Steel Košice so ziskom 648,2 milióna eur, nasledovaná pološtátnym prepravcom plynu eustream so ziskom 276,7 milióna eur. Na treťom mieste je so ziskom 268 miliónov eur spoločnosť SPP Infrastructure.

Vyplýva to z aktuálneho rebríčka spoločnosti FinStat zostaveného na základe podaných daňových priznaní. Zisk analyzovanej skupiny firiem medziročne vzrástol o 62,4 %, uviedla v stredu Miriama Pudišová zo spoločnosti FinStat.

V predpandemickom roku boli nižšie zisky

V roku 2021 stúpol počet firiem v zisku o 10,2 % a počet firiem v strate vzrástol medziročne iba o 3,2 %. „Najzaujímavejší je významný medziročný nárast zisku o 62,4 % na analyzovanej vzorke firiem, ktoré podali účtovnú závierku za rok 2021. Sumou 10,548 miliardy eur významne predbehli aj svoj zisk za predpandemický rok 2019,“ spresnila Pudišová. Významný je podľa nej aj medziročný rast tržieb o 14,9 % a zisku pred započítaním daní, odpisov a úrokov (EBITDA) o 23,6 %, ktoré v roku 2021 dohnali svoj pokles z prvého pandemického roku 2020.

Analyzované spoločnosti zaplatili splatnú daň z príjmu v sume 3,218 miliardy eur, čo je o 31 % viac ako v roku 2020, keď firmy zaplatili štátu na splatnej dani o 0,5 % menej než v predpandemickom roku 2019. Vývoj podľa Pudišovej naznačuje, že sa firmy v roku 2021 prispôsobili situácii a čo najviac sa snažili dohnať svoje tržby, optimalizovať svoje náklady a dosiahnuť čo najväčší zisk.

Tento článok mohol vzniknúť aj vďaka podpore našich čitateľov

Pridajte sa k našej komunite, ktorá bojuje za spravodlivý a slušný štát, a podporte prácu našej redakcie. Teraz k nej navyše môžete získať až dve knihy úplne ZADARMO.

Podpora investigatívnej žurnalistiky

S podporou až 2 knihy ZADARMO
Aktuality takmer bez reklám

Aktuality.sk takmer bez reklám
Vylepšené funkcie diskusií

Možnosť diskutovať

Celý článek zde