Uberu tajne pomáhali viacerí vrcholoví politici v EÚ

Americká firma Uber poskytujúca alternatívne taxi služby po celom svete lieta v ďalšom škandále. Britský denník The Guardian a Medzinárodné konzorcium pre investigatívnu žurnalistiku (ICIJ) odhalili, ako vedenie spoločnosti úzko spolupracovalo s niektorými čelnými politickými predstaviteľmi, ako napríklad Emmanuelom Macronom, vtedajším francúzskym ministrom hospodárstva či bývalou eurokomisárkou Neelie Kroesovou.

Vrcholoví politici mali pomáhať Uberu presadzovať sa na trhoch, a to aj napriek tomu, že biznis model firmy bol v jednotlivých krajinách často nelegálny.

Milióny za lobing

Interné dokumenty spoločnosti odhalili, že Uber každoročne vynakladal na lobovanie zhruba 90 miliónov dolárov (88,9 mil. eur). Tým si zabezpečil náklonnosť a pomoc od spriatelených politikov.

Keď francúzski taxikári vo veľkom protestovali v uliciach proti praktikám americkej firmy, Macron si tykal so zakladateľom a bývalým šéfom spoločnosti Travisom Kalanickom. Vtedajší minister hospodárstva mu prisľúbil zreformovať zákony vo Francúzsku, aby mohol Uber legálne podnikať.

Ako ďalej uviedol The Guardian, bývalá eurokomisárka pre digitálne záležitosti Neelie Kroesová si dohadovala možnosť nástupu do Uberu ešte počas svojho pôsobenia v Bruseli. Okrem iného mala tajne lobovať, čím by porušila etické pravidlá EÚ.

Ochrana pred vyšetrovaním

Z uniknutých materiálov ďalej vyplýva, že Kalanick osobne nariadil použitie systému s názvom kill switch. Ten má v praxi zaistiť, aby sa v prípade vyšetrovania a policajných razií nikto z vonku nedostal k citlivej vnútropodnikovej korešpondencii.

Britský denník spolu s ICIJ mali k dispozícii viac ako 124-tisíc záznamov vrátane 83-tisíc e-mailov, ktoré pochádzajú z rokov 2013 až 2017.

Tento článok mohol vzniknúť aj vďaka podpore našich čitateľov

Pridajte sa k našej komunite, ktorá bojuje za spravodlivý a slušný štát, a podporte prácu našej redakcie. Teraz k nej navyše môžete získať až dve knihy úplne ZADARMO.

Podpora investigatívnej žurnalistiky

S podporou až 2 knihy ZADARMO
Aktuality takmer bez reklám

Aktuality.sk takmer bez reklám
Vylepšené funkcie diskusií

Možnosť diskutovať

Celý článek zde