Ukrajina Rusko Online: Ukrajina a Rusko si vymenili zajatcov vrátane obrancov Azovstaľu a Medvedčuka

Dôležité

Ukrajinský prezident Zelenskyj v prejave na Valnom zhromaždení v OSN vyzýva na „spravodlivé potrestanie“ Ruska a zriadenie tribunálu. „Rusko musí zaplatiť za túto vojnu,“ povedal.

Zelenskyj vyzval svetových lídrov , aby Rusku odobrali hlasovacie právo v medzinárodných inštitúciách aj možnosť práva veta v Bezpečnostnej rade OSN. Agresorov treba potrestať a izolovať, povedal.

Ukrajinský prezident sa na stretnutí nezúčastňuje osobne, vystúpil ale prostredníctvom vopred nahraného videozáznamu. Počas svojej reči uviedol, že existuje päť podmienok pre mier, o ktorých sa nerokuje. Patrí medzi ne potrestanie ruskej agresie, obnovenie ukrajinskej bezpečnosti a územnej celistvosti a tiež bezpečnostné záruky.

„Zločin bol spáchaný proti našim hraniciam, našim ľuďom, ženám, mužom, deťom. Chceme len trest za ukradnutie nášho územia, za mučenie našich mužov i žien. My sme túto vojnu nevyprovokovali,“ zdôraznil Zelenskyj. „Ukrajina chce mier, Európa chce mier, svet chce mier. Je ale vidieť, kto je ten jediný, kto chce vojnu, „dodal. (SME, ČTK)

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO