Ukrajinská centrální banka vidí v bitcoinu příležitost, ale i hrozby

Ukrajinu, kterou v současné době stále sužuje válečný konflikt, je i nadále otevřena bitcoinu. Centrální banka země však uvedla, že v nejdůležitější kryptoměně světa vidí kromě slibů také hrozby. Co dalšího uvedla ukrajinská centrální banka?

Ukrajina stále otevřena bitcoinu

Ukrajinská centrální banka vidí v digitálních aktivech jak dobré, tak špatné, a podle tiskové kanceláře zaujímá ke kryptoměnám skeptičtější přístup kvůli finančním a ekonomickým problémům způsobeným válečným konfliktem s Ruskem. Ve své nedávné zprávě centrální banka uvádí:

Národní banka se podílí na budování systému transparentní a srozumitelné regulace, která přispěje k rozvoji spravedlivého a efektivního oběhu virtuálních aktiv.

V dubnu 2022 NBU (National Bank of Ukraine) zakázala občanům nakupovat kryptoměny, jako je bitcoin, pomocí hřivny, přičemž takové nákupy povolovala pouze prostřednictvím účtů v cizí měně. Centrální banka také stanovila měsíční limit na takové nákupy a zakázala Ukrajincům nakupovat více kryptoměn, než je stanovený limit 100 000 UAH za měsíc. Omezení platí také pro přeshraniční transakce typu peer-to-peer.

Ukrajinská centrální banka se podle nedávného vyjádření obává rizik spojených se vznikem paralelního peněžního oběhu. Tato rizika jsou v době stále probíhajícího konfliktu zvláště vysoká a regulační úřady nemají nad nimi účinnou kontrolu.

I přes opatrný postoj ke kryptoměnám v době války zůstává ukrajinská centrální banka optimistická ohledně technologických inovací spojených s digitálními aktivy. Podle NBU jsou kryptoměny spojeny s mnoha sliby, včetně lepšího přístupu k finančním službám, konkurence v oblasti platebních služeb, přilákání investic, možnosti darování kryptoměn a dalších výhod. Centrální banka Ukrajiny mimo jiné pracuje také na projektu digitální hřivny (CBDC).

V době psaní článku se cena BTC pohybuje okolo 19 953 USD dle KMC.

Závěr

Co si o vyjádření ukrajinské centrální banky myslíte vy? Podělte se s námi o svůj názor do komentářů nebo na naše sociální sítě.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO