Ukrajinské ženy zažívajú pri pôrode hrozivé podmienky

14. apr 2022 o 13:05  I Platený obsah

Deti prichádzajú na svet v podzemí.

Odhaduje sa, že v čase, keď vypukla vojna na Ukrajine, bolo tehotných okolo 265-tisíc tamojších žien. A očakáva sa, že približne 80-tisíc z nich bude rodiť v najbližších troch mesiacoch.

Mnohé z nich majú už pôrod za sebou, pričom svoje deti privádzajú na svet v hrozných podmienkach – v bunkroch, v pivniciach, ale aj doma za zvukov sirén a výbuchov.

Podobne ako 32-ročná Viktoria. Asi dva dni po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu začala mať prvé pôrodné bolesti. S manželom sa vybrali do nemocnice v Kyjeve, v ktorej boli pre istotu vypnuté všetky svetlá. Lekár ju odprevadil do príjemnej nemocničnej izby, ale o dve hodiny nato sa ozvali sirény.

„Počas tehotenstva som chodila na hodiny jogy, pripravovala som sa na jemný pôrod, chodila som na kurzy. A takto to vôbec neprebehlo,“ povedala Viktoria londýnskemu reportérovi Jemovi Bartholomewovi.

Zdravotný personál odviedol Viktoriu aj s manželom do podzemného nemocničného krytu. Bol zle udržiavaný, všetko sa v ňom otriasalo a steny boli vlhké a studené.

„Pre nás tam bola len malá miestnosť bez dverí. Od miestnosti, v ktorej bolo ďalších 50 ľudí, nás oddeľoval len sprchový záves. Nebolo tam ani žiadne lekárske vybavenie, len pôrodnícke kreslo,“ opísala Viktoria. V kryte jej napokon krátko nato odtiekla plodová voda a hore do nemocnice sa už nevrátila.

„Lekár sa na mňa pozrel a povedal – v poriadku, urobíme to tu, je príliš nebezpečné čakať.“ Syna Fedora teda porodila pod zemou.

Súvisiaci článok Znásilnené Ukrajinky potrebujú núdzovú antikoncepciu. Rozbehla sa masívna zbierka Čítajte 

Do podzemia aj po cisárskom reze

Viktoria je jednou z mnohých žien, ktoré v uplynulých týždňoch museli priviesť na svet svoje deti za drastických a nebezpečných okolností.

Pre tehotné ženy, najmä tie v mestách ako Charkov, Mariupoľ, Černihiv, Cherson a ďalších intenzívne bombardovaných oblastiach, boli a sú takéto podmienky nočnou morou, a zároveň realitou.

Celý článek zde |