Unijní státy dnes jednají o plánu na šetření plynem. „Předpoklad je…

Unijní státy dnes jednají o plánu na šetření plynem. „Předpoklad je takový, že množství výjimek by nemělo snížit očekávanou celkovou velikost úspor,“ řekl před jednáním český ministr průmyslu Jozef Síkela (za STAN).

Evropská komise navrhla, aby členské státy přes zimní sezónu ušetřily 15 procent plynu oproti spotřebě za posledních pět let. V první fázi by měly být takové úspory dobrovolné. Pokud by se ale minimálně trojice členských zemí dostala do problémů s dodávkami plynu, Komise by po všech státech sedmadvacítky požadovala 15procentní úspory povinně.

Šetření má snížit závislost zemí střední a východní Evropy na dodávkách z Ruska, jejichž objem Gazprom neustále snižuje. V případě států, které na ruském plynu nezávisí, pak má rovněž snížit celkovou poptávku po plynu. „Když bude Evropa obecně potřebovat méně plynu, tak bude klesat jeho cena,“ vysvětlil cíl návrhu Síkelův poradce Tomáš Prouza.

Zvláště státům z jihu Evropy se zdá návrh plynové solidarity přísný. Proto se už nyní mluví o výjimkách. Konečnou verzi strategie právě dnes členské státy řeší na mimořádné radě ministrů energetiky. Český ministr Síkela, který jí předsedá, očekává udělení výjimek z šetření plynem ostrovním zemím jako jsou Irsko, Malta nebo Kypr.

Celý článek zde