Úradníčky žili nad pomery, podvod s pomocou pre schránkové firmy odhalila malá chyba

3. jan 2022 o 16:17  I Platený obsah

Zistená škoda je 13,7 milióna eur.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

BRATISLAVA. Kým Investigatívne centrum Jána Kuciaka pracovalo na kauze pandemickej podpory pre schránkové firmy v zahraničí, úrad práce v Pezinku sám v lete 2020 odhalil tieto miliónové podvody zrejme len vďaka náhode.

Z väzobného uznesenia Špecializovaného trestného súdu vyplýva, že úrad práce dostal informácie od Štátnej pokladnice o tom, že číslo účtu jednej zo schránkových firiem nesedí. Prišla na to Fio banka. Keď sa na papiere k tejto firme pozreli bližšie, zistili, že úradníčky pri vyplatení pomoci tejto firme obišli pravidlá.

Následnou kontrolou koncom augusta objavili celkovo 85 podozrivých firiem, ktoré si žiadali o pomoc v podnikaní, pričom úrad stihol vyplatiť už polovicu z nich.

Súvisiaci článok Podozriví sú štyria úradníci, Krajniak vysvetľoval milióny pre schránkové firmy Čítajte 

Kauza vypukla v októbri po tom, ako Investigatívne centrum (ICJK) zverejnilo článok o sieti 28 podozrivých schránkových firiem, ktorým ústredie práce v Pezinku poslalo milióny eur na udržanie zamestnanosti, hoci tieto firmy nemajú prevádzky, neodovzdávajú účtovné závierky a neexistujú záznamy o ich zamestnancoch. Celkovo mohlo ísť podľa zdrojov ICJK ísť až o 24 miliónov eur.

Polícia následne obvinila štyri dnes už prepustené úradníčky z Pezinka a v decembri dve z nich sudca Špecializovaného trestného súdu Miroslav Mazúch poslal do väzby. Hrozí im väzenie na desať až pätnásť rokov.

Celý článek zde |