Úředník jihoafrické centrální banky obviněn z šíření dezinformací o kryptoměnách

Zatímco finanční instituce po celém světě hledají způsoby, jak regulovat a začlenit odvětví kryptoměn do svých operací, byl úředník centrální banky jedné země obviněn z šíření škodlivých dezinformací týkajících se této nové třídy aktiv.

Jihoafrický úředník a nezákonné účely

Konkrétně tvrzení Kubena Naidooa, zástupce guvernéra Jihoafrické rezervní banky (SARB), že „90 % kryptoměnových transakcí“ je využíváno k nezákonným účelům, tvrdě napadl Steven Boykey Sidley, jihoafrický univerzitní profesor a autor.

Ve svém názorovém článku pro místní médium Daily Maverick z 27. července se Sidley pozastavil nad Naidooovými poznámkami, že „většina případů použití kryptoměn v celosvětovém měřítku nebyla poctivým“, jak ho údajně informovali jeho „kolegové v USA“.

Sidley kritizovala Naidooa za to, že je v této věci „žalostně špatně informován“, a označila jeho výroky za „bláboly“ a „prázdné řeči“, stejně jako za živení „nejhorších dezinformací, které končí v titulcích zpráv a způsobují nezměrné škody důležitému novému odvětví“.

Úředník – Správné informace

Podle autora je pouze 0,15 % krypto transakcí zapojeno do jakýchkoli podezřelých afér, přičemž cituje zprávu Chainalysis, analytické platformy, kterou podle něj „používá FBI a forenzní a dohledové a regulační agentury po celém světě“.

Jak vysvětlil Sidley:

„Skutečné statistiky jsou průběžně sestavovány a vykazovány četnými společnostmi zabývajícími se analýzou dat. Počet krypto transakcí spojených s nezákonnou činností v blockchainu činí 0,15 %. Patnáct setin PROCENTa.“

Pro srovnání:

„Počet transakcí spojených s nezákonnými transakcemi v reálném světě randů a dolarů, kde žijeme, je 5 %. To je padesátkrát více než u kryptoměn (a to jsou jediné, o kterých víme),“

– zdůraznil Sidley.

Kryptoměny méně praktické pro kriminalitu?

Dále zdůraznil, že výhodou transakcí na blockchainu je skutečnost, že jsou veřejné, a proto:

„Je nemožné spáchat tichý zločin. Je okamžitě viditelný a sledování výnosů z kryptozločinu je pro kohokoli jednoduché. Ve světě tzv. fiat peněz, tedy ve fyzickém světě, ve kterém většina z nás žije, je často snadné finanční trestnou činnost skrýt.“

Jako příklad použil zjištění, která se stále odkrývají „v pochybných finančních krytech, jako je Panama“, s odkazem na miliony uniklých dokumentů s finančními informacemi o stovkách tisíc offshorových subjektů, zveřejňovaných od roku 2016 a přezdívaných Panama Papers.

‚Obouvání‘ kryptoaktiv

Kromě toho se Sidley zabýval rozhodnutím SARB regulovat kryptoaktiva jako finanční aktiva a kritizoval jej jako snahu „obout“ je „do stávajících předpisů navržených před mnoha desetiletími pro aktiva stará stovky let – akcie, měny, komodity, sběratelské předměty a podobně“.

Podle něj „to nebude fungovat“, protože „je třeba řádně definovat zcela nové třídy digitálních ‚věcí‘, než bude možné celou oblast racionálně regulovat,“ vysvětlil ve svém článku.

Závěr

Obecně se kryptoměny vnímají jako nástroj pro nezákonnou činnost. Co myslíte, že by to mohlo pro lidi změnit? Přidejte se také na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Celý článek zde |