USA darují 500 milionů dávek vakcín, podle Bidena vyvedou svět z pandemie

Americký prezident Joe Biden potvrdil, že USA darují 500 milionů dávek vakcíny proti covidu-19 společností Pfizer a BioNTech do chudších zemí. “Od srpna začneme posílat půl miliardy dávek, tak rychle, jak budou sjíždět z výrobní linky,” řekl americký prezident. Dodal, že za vakcíny USA nečekají žádné protislužby ani výsady. Události ohledně koronaviru doma i ve světě sledujeme v online reportáži.

Joe Biden po příletu do Evropy pronesl na základně RAF Mildenhall projev k vojákům.

Joe Biden po příletu do Evropy pronesl na základně RAF Mildenhall projev k vojákům. | Foto: Reuters

Aktualizovat reportáž

Přehled hlavních událostí:

  • Ve středu v Česku přibylo 248 případů covidu, asi o 100 méně než před týdnem.

  • Varianta delta známá jako indická se v regionu Nového Boru potvrdila u pěti lidí nakažených koronavirem. Nových případů tam ale přibývá ojediněle.
  • Sněmovní zahraniční výbor vyzval vládu k tomu, aby pro české občany, kteří byli ve třetích zemích očkováni proti covidu-19 vakcínami schválenými Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA) a certifikovanými v Česku, platily při pobytu v Česku totožné podmínky jako pro občany očkované v Česku.

  • Kvůli koronaviru museli uzavřít Domov důchodců ve Velkých Hamrech na Jablonecku. Jeden z klientů už nemoci podlehl, přestože byl počátkem roku proti covidu-19 očkovaný. 

21:07

Chilská vláda oznámila, že od soboty opět zavede lockdown v metropolitní oblasti Santiaga de Chile, který se dotkne asi sedmi milionů lidí. Důvodem je stále špatná epidemická situace a přetížený zdravotnický systém. Nemocnice mají kapacity lůžek pro pacienty s covidem-19 zaplněny z 95 procent, informovala dnes agentura EFE. Chile je přitom podle serveru Our World in Data čtvrté na světě v přepočtu plně očkovaných proti covidu-19 na obyvatele.

Kromě Santiaga začne v sobotu platit nejpřísnější omezení pohybu také v sedmi dalších okresech, takže celkem se lockdown dotkne asi 58 procent obyvatel této 19milionové země. 

20:45

Americký prezident Joe Biden dnes v předvečer summitu lídrů zemí sdružených ve skupině G7 potvrdil, že USA darují 500 milionů dávek vakcíny proti covidu-19 společností Pfizer a BioNTech do chudších zemí. Dodávky začnou v srpnu a podle Bidena nebudou vázány na žádné podmínky. Spojené státy budou podle Bidena arzenálem vakcín pro ostatní země a vyvedou svět z pandemie.

19:42

Francouzský prezident Emmanuel Macron ve čtvrtek vyzval farmaceutické firmy, aby věnovaly deset procent prodaných vakcín proti covidu-19 chudým zemím. Oznámil také spolupráci s Jihoafrickou republikou na zajištění dostatečného množství vakcín pro africký kontinent, společné stanovisko vydají na zasedání skupiny velkých světových ekonomik G7. Zajištění přístupu k vakcínám by podle Macrona mělo mít přednost před platbami za patenty, uznal ale také nezbytnost finanční odměny za inovace. Respektování duševního vlastnictví by nemělo být překážkou pro přístup k vakcínám, uvedl prezident na tiskové konferenci před zasedáním skupiny G7.

19:38

Ve dvou italských nemocnicích provedli lékaři dvě transplantace srdce od osob pozitivních na koronavirus SARS-CoV-2, příjemci se covidem-19 nenakazili. Informovala o tom ve čtvrtek agentura ANSA. Podle ní jde o první dva takové případy na světě.

16:59

Až 90 procent zemí na africkém kontinentu nesplní očkovací plán, podle nějž chtěla mít Afrika v září naočkovánu proti covidu-19 desetinu populace. Oznámila to ve čtvrtek ředitelka regionálního oddělení Světové zdravotnické organizace (WHO) Matshidiso Moetiová.

16:22

Německá Stálá očkovací komise (Stiko) kvůli nedostatku vědeckých dat nedoporučuje plošnou vakcinaci dětí a mládeže proti nemoci covid-19, podpořila ale očkování dětí se zdravotními problémy. Ve čtvrtek vydaném bulletinu to uvádí Institut Roberta Kocha (RKI), který je německým úřadem pro potírání a prevenci chorob. Stiko je součástí RKI jako nezávislý poradní orgán. Stanoviska komise nejsou závazná, vláda se jimi ale v řadě případů řídí. V Evropské unii je prozatím jako jediná vakcína pro děti od 12 let schválena látka společností Pfizer/BioNTech, o povolení usiluje i společnost Moderna.

15:47

Kvůli koronaviru museli uzavřít Domov důchodců ve Velkých Hamrech na Jablonecku. Jeden z klientů už nemoci podlehl přestože byl počátkem roku proti covidu-19 očkovaný. Nákaza se prokázala také u dalšího klienta, nakažená je i pracovnice z přímé péče. Ta očkování odmítla a právě ona zřejmě klienty nakazila. Ukazuje se, že neočkovaní pracovníci jsou v sociálních a také zdravotnických zařízeních největším rizikem, řekl ve středu ČTK ředitel domova Čestmír Skrbek.

15:31

Ve Zlínském kraji dostalo dosud vakcínu proti covidu-19 více než 40 procent obyvatel. ČTK a Českému rozhlasu to dnes řekl krajský koordinátor očkování Jiří Lučan. Také druhou dávku vakcíny a ukončené očkování má necelých 17 procent lidí. Kraj má zhruba 580 000 obyvatel. Do středy bylo podáno přes 332 000 dávek vakcíny.

15:25

Mládežnické organizace uvítaly středeční oznámení ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) o změně podmínek pro PCR testování na covid-19 na letních táborech. To, že se děti s PCR testem nebudou muset na táboře po sedmi dnech testovat znovu, podle nich ušetří čas i peníze. Například podle organizace Pionýr ale jde jen o částečnou úlevu, protože u dětí s antigenními testy se bude muset opakované testování stejně zajišťovat. ČTK to ve středu řekli zástupci České rady dětí a mládeže (ČRDM) a jejích členských organizací.

15:08

V současné době je problém z webového portálu stahovat certifikáty o nákaze, testu či očkování na covid-19, informovala na Twitteru Chytrá karanténa. Systém bude upravený večer. Podle zjištění ČTK jsou problémy už od rána. Možnost vytvořit si na webu elektronický certifikát mají lidé od začátku června, ve středu byla přidána možnost stáhnout ho pro děti či cizince.

14:58

Město Karviná pomůže seniorům s výměnou očkovacích certifikátů. Od června se totiž vydávají certifikáty v nové podobě. Bude třeba vyměnit certifikáty vystavené do konce května, aby se zachovala jednotná podoba certifikátu. Se starým typem by lidé mohli mít například problém vycestovat. Řekl to mluvčí magistrátu Lukáš Hudeček.

14:12 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Premiér Babiš uvedl, že pokud nebude mít pražská nemocnice Bulovka 90 milionů na zaplacení provozu polní nemocnice v Letňanech, musí to zaplatit ministerstvo financí. Nemocnice v úterý uvedla, že jí ministerstvo proplacení nákladů zamítlo. 

14:09

V říjnových sněmovních volbách by pro lidi v karanténě či izolaci kvůli koronaviru měly být připraveny přenosné volební schránky a volební stanoviště, takzvané drive-in. Další možností by mělo být hlasování v uzavřeném pobytovém zařízení. Návrh zákona o zvláštních způsobech hlasování ve volbách do Poslanecké sněmovny předloží v pondělí vládě ministerstvo vnitra. Tři navrhované způsoby se podle něj osvědčily při loňských krajských a senátních volbách.

13:32

Nošení respirátorů, které je kvůli epidemii covidu-19 na některých místech dosud povinné, zhoršuje bolesti hlavy a může být spouštěčem migrény, řekla neuroložka Eva Medová z centra pro diagnostiku a léčbu bolesti hlavy vinohradské nemocnice. Z dnes představeného průzkumu také vyplývá, že 60 procent pacientů s migrénou omezuje jejich nemoc v hledání práce. Pro těžké migreniky je podle Medové v Česku dostupná biologická léčba hrazená z veřejného zdravotního pojištění. Dosud ji získalo několik set pacientů.

13:24

Očkovací centrum ve Fakultní nemocnici Hradec Králové ve středu překročilo hranici 100 000 podaných dávek vakcín proti covidu-19. V nemocnici se očkuje od letošního 2. ledna, kdy zdravotníci aplikovali prvních 156 dávek vakcíny. Fakultní očkovací centrum je největším v kraji, podalo téměř třetinu všech dávek v kraji, uvedla nemocnice. Do středy bylo v celém kraji lidem podáno 337 486 dávek.

12:28

Mezi laureáty Ceny rektora Masarykovy univerzity mají letos významné místo dobrovolníci, studenti a zaměstnanci školy, kteří pomáhali v boji s pandemií covidu-19. Jsou to studenti lékařské fakulty, kteří organizovali dobrovolnickou pomoc, studentky fakulty sociálních studií, které pomáhaly v kontaktním centru pro lidi bez domova, i zaměstnanci právnické fakulty, iniciátoři právní poradny.

11:55

Dánsko chystá v pondělí další rozvolnění opatření přijatých proti šíření koronaviru. Lidé již nebudou muset nosit na veřejnosti roušky s výjimkou stojících cestujících ve veřejné dopravě. Na zápasy mistrovství Evropy ve fotbale v Kodani pustí úřady 25 tisíc diváků namísto doposud plánovaných 16 tisíc, informovala agentura Reuters s odvoláním na oznámení dánské vlády.

10:42

Sněmovní zahraniční výbor vyzval vládu k tomu, aby pro české občany, kteří byli ve třetích zemích očkováni proti covidu-19 vakcínami schválenými Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA) a certifikovanými v ČR, platily při pobytu v Česku totožné podmínky jako pro občany očkované v Česku. Výbor to schválil v usnesení na návrh poslankyně ODS Jany Černochové.

09:43

Polovina z lidí, kteří jsou na světě každý den očkováni, pochází z Číny. Země zrychlila tempo očkování a za každý den v posledním týdnu přibylo kolem 20 milionů lidí, kteří vakcínu dostali, píše vědecký časopis Nature. Na světě je přitom denně naočkováno 35 milionů lidí. 

08:38

Zaplatit si PCR test kvůli dovolené je podle průzkumu společnosti Kalkulátor.cz ochotno 26 procent Čechů, 41 procent lidí by za něj dalo do 1000 korun. Raději by však Češi cestovali s tzv. covid pasem, jeho zavedení vítá 56 procent respondentů. Čeští cestovatelé jsou připraveni na nutnost nosit respirátory v hotelech, na pláži by ale takové nařízení snesla jen desetina turistů. Lidé také myslí na pojištění, “covidové” spojené s hrazením nákladů v případě karantény si chce rozhodně zajistit 32 procent Čechů.

08:15

Ve středu v Česku přibylo 248 případů covidu, asi o 100 méně než před týdnem. Incidenční číslo (počet nakažených za uplynulý týden v přepočtu na 100 tisíc obyvatel) kleslo pod 19. Nejvyšší je na Českokrumlovsku, kde je 88.

07:58