USA rezignují na zastavení stavby plynovodu Nord Stream 2. Průlomová dohoda je na obzoru

„Němci předložili užitečné návrhy a my můžeme pokročit k dosažení společného cíle. Jím je zajistit, že Rusko nezneužije energetické toky,“ řekl podle agentury AP mluvčí amerického ministerstva zahraniční Ned Price.

Kontroverzní plynovod, který má Německu zabezpečit dostatek energie v době, kdy vyřazuje z provozu jaderné elektrárny, už je z 98 procent hotov. V posledních týdnech se proto hovořilo o tom, že Spojené státy, dlouhodobý odpůrce projektu, už nemají příliš možností dostavbě zabránit. Prezident Joe Biden se navíc snaží napravit érou Donalda Trumpa pošramocené vztahy s evropskými partnery, především s Německem.

Bílý dům zároveň považuje Nord Stream 2 za důležitou ruskou zbraň, kterou Moskva zvýší svůj vliv v Evropě a již bude moci použít k případnému vydírání. Rovněž jí umožní odstavit Ukrajinu od výnosné přepravy plynu. Washington se nyní přiklání k tomu, že vzhledem k pokročilosti projektu má teď smysl stanovit podmínky využívání plynovodu.

Zajímavost :  Minúta po minúte: Protestujúci blokovali parlament, Sme rodina výhody pre očkovaných nepodporí

Reuters uvádí, že podle předběžné úmluvy podniknou USA a Německo kroky, pokud se Moskva pokusí využít plynovod k poškození zájmů Kyjeva či dalších zemí. Není však jasné, jak by tato opatření měla vypadat. Nekonkrétnost případných postihů je podle některých názorů záměr, podle dalších slabina úmluvy.

Německo rovněž souhlasí s tím, že bude přispívat do nového fondu, který má mít hodnotu až miliardy dolarů a jehož cílem bude podpora ukrajinské energetické transformace na takové zdroje, které jsou z hlediska geopolitiky bezpečné a zelenější. Bloomberg informoval, že počáteční investice Berlína by měla činit 175 milionů dolarů, zhruba 3,8 miliardy korun.

Hovoří se i o tom, že by Kyjev mohl získat záruku kompenzací za ušlé tranzitní poplatky. Američtí zástupci by každopádně měli v těchto dnech řešit detaily s ukrajinskou a polskou stranou.

Zajímavost :  Pražská burza oslabila poprvé po třech dnech. Akcie ČEZ ztrácejí

Ve Spojených státech však zjevně stále nepanuje shoda v přístupu k potrubí. Biden čelil kritice už v květnu za rozhodnutí neuvalit ze zákona vyplývající sankce na firmu Nord Stream 2 AG. Tehdy se hovořilo o tom, že tak činí právě proto, aby získal čas na jednání s německou stranou.

Republikánský senátor a člen zahraničního výboru Senátu Jim Risch v úterý kritizoval i připravovanou dohodu. „Byla vyjednána bez účasti a souhlasu klíčových spojenců Ukrajiny a Polska a nezaručuje jediný konkrétní důsledek, pokud Rusko použije NS2 jako geopolitickou zbraň,“ píše ve svém prohlášení.

Zdroj Zde