USA zabili vodcu teroristickej siete al-Káida Ajmana Zawahrího

2. aug 2022 o 0:06 I Aktualizované o 2:20

Zawahrí zomrel pri leteckom útoku.

Načítavam video…

WASHINGTON. Spojené štáty zabili vodcu al-Kájdy Ajmana Zawahrího pri útoku bezpilotným lietadlom, potvrdil v prejave z Bieleho domu prezident Joe Biden. „Bola dosiahnutá spravodlivosť a tento teroristický vodca už nie je medzi nami,“ povedal v televíznom príhovore k národu.


Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

Ide o najväčší úder pre militantné zoskupenie od zabitia jeho zakladateľa Usámu bin Ládina v roku 2011, pripomína agentúra Reuters. Zawahrí, ktorý práve dovŕšil 71 rokov, zostal viditeľným symbolom skupiny aj jedenásť rokov po zabití Usámu bin Ládina.

Odplata za 11. september

„Bol zapojený do plánovania 11. septembra, bol jedným z najviac zodpovedných za útoky, ktoré na americkej pôde zavraždili 2977 ľudí. Desaťročia bol strojcom útokov proti Američanom,“ povedal Biden v prejave o Zawahrím. „Povolil som presný úder, ktorý by ho odstránil z bojiska raz a navždy,“ dodal. Americký prezident po pozitívnom teste na covid-19 predniesol prejav z balkóna Bieleho domu.

Operáciu podľa vysokopostaveného amerického predstaviteľa plánovali niekoľko mesiacov a Bidena prvýkrát informovali o operácii na odstránenie vodcu al-Káidy 1. júla tohto roku. Operáciu vykonali v nedeľu.

Americkí spravodajcovia vystopovali Zawahrího v dome v centre Kábulu, kde sa skrýval so svojou rodinou. Už skôr tento rok americké tajné služby naznačili, že sa Zawahrího manželka spolu s deťmi presunula do metropoly Kábul. Dovtedy sa predpokladalo, že sa spolu s rodinou skrýva líder teroristickej siete v Pakistane.

Zawahrího následne niekoľko mesiacov sledovali a zaznamenali jeho spôsob života. Líder al-Káidy z domu nikdy nevychádzal, chodil však na balkón, kde ho nakoniec aj zabili. Americká Ústredná spravodajská služba (CIA) použila pri útoku dve rakety Hellfire. Nikto z jeho rodinných príslušníkov nebol podľa Bidena zranený a nedošlo ani k žiadnym civilným obetiam.

Útok potvrdil aj Taliban

Hovorca afganského radikálneho hnutia Taliban Zabihulláh Mudžáhid ešte pred prejavom Biden potvrdil, že sa útok odohral 31. júla. Zároveň ho ostro odsúdil a označil za porušenie „medzinárodných princípov“.

Zawahrí sa vodcom teroristickej siete al-Káida stal hneď po smrti bin Ládina v roku 2011, píše agentúra AFP. Bin Ládin čelil obvineniam, že zosnoval útoky v USA z 11. septembra 2001, pri ktorých zahynulo takmer 3000 ľudí.

Načítavam video…

Celý článek zde |