Ústredná volebná komisia sa zaoberala 13 podnetmi

„Jeden podnet bol zo Senice, ktorý som postúpil volebnej komisii kraja,“ povedal Škrabák. Následne bola podľa jeho slov na námestí v Senici vypnutá obrazovka. Podľa zapisovateľky Ústrednej volebnej komisie Evy Chmelovej sa voľby uskutočnili bez problémov. Výsledky druhého kola spracovávalo 500 pracovníkov Štatistického úradu SR, ktorí použili 420 počítačov a 180 tlačiarní, informovala predsedníčka Štatistického úradu SR Ľudmila Benkovičová.

Polícia počas sobotňajšieho (23. 11.) druhého kola volieb do vyšších územných celkov (VÚC) nezaznamenala žiadnu mimoriadnu udalosť ani hromadné narušenie verejného poriadku. Na dnešnej tlačovej konferencii, na ktorej Ústredná volebná komisia (ÚVK) oficiálne vyhlásila výsledky hlasovania, to uviedol viceprezident Policajného zboru Ľubomír Ábel.

Celkovo polícia prijala tri podnety, všetky z Košického kraja. Jeden z nich v sobotu. Týkal sa možného marenia prípravy a priebehu volieb. Prostredníctvom SMS posielaných cez mobil mali byť v tomto kraji ovplyvňované volebné výsledky.

Ďalšie oznámenie poukazovalo na možné spáchanie trestného činu volebnej korupcie. Občan upozornil na pravdepodobné kupovanie volebných hlasov približne u 200 ľudí, ktorí za to mali dostať po päť eur. „Polícia si zvlášť dáva pozor na volebnú korupciu, a preto sa týmto prípadom v rámci trestného konania zaoberáme,“ deklaroval Ábel.

Posledný prípad sa týkal poškodzovania cudzích práv na základe uverejnenia nepravdivých informácií na internete, ktoré sa vzťahovali na osobu jedného z kandidátov. Daný kandidát podal podľa Ábela trestné oznámenie.

Viceprezident ubezpečil verejnosť, že o výsledkoch prešetrenia podnetov budú podrobne informovať.

Podľa predsedu ÚVK Štefana Škrabáka komisia riešila počas druhého kola 13 podnetov, hlavná väčšina sa vzťahovala na porušenie volebného moratória. Komisia ich vyhodnotila ako nepreskúmateľné, pretože sa na základe telefonických oznámení nepodarilo k nim zistiť podrobnosti.

„Podnetov aj nejasností z niektorých okrskových volebných komisií, ktoré sme dostávali telefonicky, bolo podstatne menej, ako v prvom kole,“ konštatoval Škrabák.

Celý článek zde |