V COVID 2022 a Nepokryté náklady podnikatelé podali žádosti za 211,9 milionu

Z dotačního titulu COVID 2022 si mohou podnikatelé nárokovat 500 korun na zaměstnance a den omezení kvůli protiepidemickým nařízením. Příjem žádostí do programu MPO zahájilo 5. dubna, k dnešku v systému eviduje 207 dokončených žádostí v objemu 58,6 milionu korun a 562 rozpracovaných žádostí za přibližně 68,3 milionu korun. Na podporu je připraveno 1,75 miliardy korun.

Do programu COVID Nepokryté náklady začalo MPO žádosti o kompenzace přijímat 31. března, na pomoc jsou v něm vyčleněny dvě miliardy korun. Podnikatelé jich k dnešnímu dni dokončili a podali 282 za 153,3 milionu korun, dalších 682 v objemu 184,4 milionu korun rozpracovali. Příští týden začne resort žádosti podle Vošahlíka schvalovat a proplácet.

O podporu mohou žádat podnikatelé z vybraných odvětví, kterým kvůli protiepidemickým opatřením klesl obrat alespoň o 50 procent v porovnání s předcovidovým obdobím. Detaily čerpání zájemci o pomoc najdou na webu MPO.

Podnikatelé ve stravovacích službách, včetně cateringu, krátkodobého a rekreačního ubytování, prádelen, cestovních kanceláří a agentur, si mohou náhrady z obou programů nárokovat za období od 1. listopadu do 31. prosince loňského roku. Jeden žadatel může získat nejvýše 1,5 milionu korun, v případě titulu COVID Nepokryté náklady mu stát proplatí 50 procent nepokrytých nákladů.

Pořadatelů sportovních, kulturních, konferenčních, veletržních a dalších akcí i společností z navazujících technických služeb se týká doba od 1. listopadu loňského roku do letošního 28. února. Každý zájemce smí čerpat maximálně tři miliony korun.

Podporu nelze z obou programů čerpat současně, není slučitelná ani z dříve vyhlášeným titulem COVID Adventní trhy. V něm podnikatelé podali asi 1000 žádostí za 183 milionů korun. MPO jich dosud podle Vošahlíka proplatilo 537 v objemu 81,9 milionu korun. Kompenzace z těchto dotačních titulů nemohou podnikatelé získat ani zároveň s pomocí z programu COVID Bus pro zájezdové dopravce. Naopak kombinovatelné jsou s kompenzačním bonusem pro živnostníky i programem na podporu zaměstnanosti Antivirus.

Celý článek zde |