V marockom dome sa narodilo dieťa (trojkráľová poviedka Michala Havrana)

Autor je teológ a spisovateľ

Končila sa epocha hovorov na účet volaného, do krajín Magrebu sa volávalo s predplatenými kartami z malých obchodov s elektronikou, kde vedeli opraviť prvú playstation, predať hašiš a vytočiť číslo k rodičom do Maroka.

Na východofrancúzskom vidieku objavili ľudia čaro nábytku potiahnutého igelitom. Aby sa nepoškodil, návštevy dostávali modré plastové nemocničné návleky na topánky, nešpinili tak dom, v ktorom sa nevyzúvalo, pretože panovala spoločenská predstava, že návšteva, okrem farára a poštára, sa nevyzúva.

Do igelitu sa balil aj ovládač na televízor kúpený na spotrebný úver, do igelitu sa obaľovali aj kreslá pre hostí, zatiaľ čo domáci sedeli na drevených stoličkách prinesených z letnej kuchyne, ktorá slúžila aj ako pálenica a kde rodina pripravovala pohostenie pre miestneho zamestnanca pošty.

V dedine nalievali poštárovi za dobré správy schnaps, na ktorý mali pripevnenú odmerku hneď pri vchode do domu, vedľa trojkráľových nápisov kriedou z predchádzajúcich rokov, vedľa dátumu dostavania domu ich predkami po poslednej vojne s Nemcami, z čias, keď sa ľudia nezabíjali pre ideológiu, ale preto, aby sa udržiavali vo forme, zabíjali sa, aby napĺňali rozkazy civilizačnej evolúcie, zmocnili sa pálenice a dobytka v susednej dedine, vypálili sad Francúzom a Francúzi Nemcom a o pár rokov mali zmiešané manželstvá okrem tých mužov, ktorí ostali s ranami po bodákoch v blate a nikto sa o nich do jari nestaral.

Sneh sa držal vo východných Vogézach do neskorej jari, vďaka čomu sa údolie neskôr, po príchode manufaktúr a veľkokapacitného kúrenia zmenilo na liečebnú destináciu, kde chodievali potomkovia cezhraničných Nemcov učiť Francúzov k freikorps kultur a posmievať sa z ich hygienických návykov, zmesi keltskej virility a rímskej dekandencie.

Celý článek zde |