V Nemecku prognózujú dlhšiu recesiu, môže za to ruský plyn

Upozornila na to v pondelok Bundesbank, nemecká centrálna banka, vo svojej mesačnej správe. TASR správu prevzala z AFP.

„Známky recesie v prípade nemeckej ekonomiky pribúdajú,“ uviedla Bundesbank, pričom varovala pred „rozsiahlejším a dlhšie trvajúcim poklesom výkonu hospodárstva“.

Pravdepodobný pokles spôsobia predovšetkým „obmedzenia na strane ponuky“, konkrétne znížené dodávky energie v dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu.

Ruské dodávky plynu

Moskva od konca augusta obmedzila dodávky plynu do Európy a nechala plynovod Nord Stream 1 uzavretý, čo zvyšuje tlak na nemeckú ekonomiku.

Nemecko bolo veľmi závislé od dovozu ruskej energie na poháňanie svojho priemyslu a vykurovanie domov, pričom 55 % dovážaného plynu pochádzalo z Ruska pred vypuknutím vojny.

Hrubý domáci produkt (HDP) Nemecka sa v 2. štvrťroku 2022, teda medzi aprílom a júnom, zvýšil len o 0,1 %, pričom čoraz väčší počet ekonomických ukazovateľov, ako je napríklad podnikateľská a spotrebiteľská dôvera, začalo „blikať na červeno“.

Podľa Bundesbank sa nemecká ekonomika v súčasnom 3. štvrťroku pravdepodobne „mierne scvrkne“ pred „výrazným“ poklesom v posledných troch mesiacoch 2022 a začiatkom roku 2023.

Zastavenie dodávok ruského plynu znamená že situácia na trhoch s plynom je veľmi napätá, skonštatovala banka vo svojej správe.

Mimoriadne neistý výhľad

Nemecku sa možno podarí vyhnúť „formálnemu prídelu“ paliva, ale nevyhnutné zníženie spotreby prinúti firmy obmedziť alebo pozastaviť výrobu, predpovedala centrálna banka.

Je ale nepravdepodobné, že dôjde k najhoršiemu možnému scenáru, ktorý Bundesbank načrtla v júni, a ktorý predpokladal, že ekonomika v roku 2023 klesne o 3,2 %.

„Výhľad je však mimoriadne neistý,“ upozornila Bundesbanka.

Zníženie dodávok ruského plynu spôsobilo raketový rast cien paliva a elektriny, v dôsledku čoho sa inflácia v Nemecku vyšplhala na najvyššiu úroveň za celé desaťročia. Spotrebiteľské ceny v krajine v auguste vzrástli o 7,9 %, čo je výrazne nad 2-percentným cieľom Európskej centrálnej banky.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO