V Pekingu těsně před začátkem olympiády poprvé zaznamenali variantu omikron

Necelé tři týdny před začátkem zimní olympiády v Pekingu poprvé našli vysoce nakažlivou koronavirovou varianta omikron. Čína se rozhodla proti viru postupovat metodou nulové tolerance, jejím cílem je zabránit místnímu šíření covidu hned v zárodku i za cenu uzávěr celých měst. Pandemii v Česku i ve světě sledujeme v online reportáži.

Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Aktualizovat reportáž

  • V pátek přibylo v Česku 13 151 nově potvrzených případů nemoci covid-19, což je největší denní nárůst za uplynulý měsíc
  • Navzdory zrychlování šíření epidemie klesl v tuzemsku počet hospitalizovaných s covidem-19 v pátek na 1802, což je nejméně od konce loňského října. 
  • Pracovní karanténa se podle ministra Válka bude týkat jen zdravotníků a pracovníků v sociálních službách. Podmínky pro pracovní karanténu určí krajské hygienické stanice. Režim bude fungovat až ve chvíli, kdy to bude nezbytně nutné.
  • Školy budou od pondělí 17. ledna testovat žáky a zaměstnance na covid-19 jen jednou týdně, po jednání vlády o postupu proti šíření epidemie covidu-19 to potvrdil ministr Válek.

16:30

Páteční rozhodnutí vlády o tom, že se pracovní karanténa bude týkat jen zdravotníků a pracovníků v sociálních službách kritizují hejtmani z hnutí ANO. Podle ústeckého hejtmana Jana Schillera (ANO) hejtmani s vládou řešili zabezpečení svozu odpadu, dopravy, vodárenství a energetiky, což se v rozhodnutí vlády nijak neobjevilo.

15:04

V Pekingu poprvé zaznamenali výskyt vysoce nakažlivé koronavirové varianty omikron. V čínské metropoli má za necelé tři týdny začít zimní olympiáda. Čína se rozhodla postupovat proti koronaviru cestou nulové tolerance. Cílem je zabránit místnímu šíření viru hned v zárodku, byť za pomoci uzávěr celých měst a dalších přísných opatření.

13:59

V Moravskoslezském kraji bylo v pátek pozitivně testováno na covid 745 lidí. Je to o 51 méně než ve čtvrtek, proti předchozímu pátku o 251 více

13:33 Ilustrační foto.

Registrace seniorů nad 80 let k očkování proti covidu-19 byla spuštěná loni 15. ledna v 8 hodin ráno. Během prvních dvou minut web navštívilo přes 75 tisíc lidí, systém byl přetížený a někteří velmi dlouho čekali na potvrzující SMS, která jim registraci umožnila. Za první hodinu se přesto registrovalo přes 44 tisíc lidí, tedy skoro desetina této věkové skupiny.

13:32 Ilustrační foto.

Seniorů nad 80 let, kteří ani po roce od zahájení očkovaní této věkové skupiny proti covidu-19 nedostali vakcínu, zbývá v Česku asi 48 500. Očkovaných alespoň jednou dávkou tak je více než 90 procent z nich. Posilující dávku vakcíny, která má zvýšit postupně klesající účinnost očkování, nedostala zhruba třetina. Vyplývá to z dat o očkování k 13. lednu. 

13:02

V Královéhradeckém kraji epidemie koronaviru dál nabírá na síle, do nemocnic se to ale zatím nepromítá, počet hospitalizovaných s covidem-19 klesá. Incidence, tedy počet nakažených na 100 tisíc obyvatel za posledních sedm dní, byla dnes v kraji na hodnotě 511, v pátek 458 a před týdnem v pátek 363. Celostátní průměr byl dnes 586. Přibývají také denní počty nově zjištěných nákaz, za pátek přibylo v kraji 580 potvrzených případů covidu-19, o týden dříve ve stejný den 287 a před tím 266, uvedlo dnes na webu ministerstvo zdravotnictví.

13:00

Ve Zlínském kraji v pátek přibylo 894 nových případů nákazy koronavirem. Je to nejvyšší denní přírůstek od poloviny prosince, 14. prosince bylo v kraji 1306 nově nakažených. Vyšší páteční nárůst byl v kraji naposledy 3. prosince, kdy přibylo 1170 nakažených. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. 

11:34

V České republice se dosud prokazatelně nakazilo 2 587 147 lidí. Podle serveru ourworldindata.org je ČR nyní s 240 005 případy nákazy na milion obyvatel devátou nejzasaženější zemí světa podle poměrného počtu nakažených. 

11:34

Rychlý nárůst počtu případů covidu pokračuje v roce 2022: posledních deset milionů nakažených přibylo nyní za tři dny, předtím dvakrát za sebou za čtyři dny, předtím to bylo sedm dní.

11:33

Prvenství v absolutním počtu infikovaných drží od předloňského března Spojené státy, kde celkový počet nakažených od počátku šíření koronaviru nyní podle JHU činí téměř 65 milionů. Druhá je Indie (36,9 milionu) a třetí Brazílie (22,9 milionu). V Evropě se nejvíce nakažených v absolutních číslech prokázalo v Británii (15,2 milionu). 

11:33

Počet lidí nakažených koronavirem ve světě podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) v pátek překonal hranici 320 milionů. 

08:16

Kromě denních počtů nově nakažených v Česku stoupá také tzv. incidenční číslo, tedy počet nových případů covidu-19 za posledních sedm dní na každých 100 tisíc obyvatel. K dnešku se z pátečních 525 zvýšilo na 586 případů. Incidenční číslo je tak nyní nejvyšší od 20. prosince. Nejvyšší je číslo nadále v Praze s 1141 případy a nejnižší na Vysočině s 326 případy. Incidenční číslo stouplo oproti pátku ve všech regionech.

07:47

Relativně dobré zprávy o omikronu z Dánska či Británie ještě nemusí znamenat optimismus pro Česko, upozorňuje Ladislav Dušek, šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky v rozhovoru pro Deník N. Česko je totiž mnohem méně proočkované.

07:05

Navzdory zrychlování šíření epidemie klesl v tuzemsku počet hospitalizovaných s covidem-19 v pátek na 1802, což je nejméně od konce loňského října. Lidí v nemocnicích je zhruba o třetinu méně než předchozí pátek.

07:05

V pátek přibylo v Česku 13 151 nově potvrzených případů nemoci covid-19, což je největší denní nárůst za uplynulý měsíc. Je to zhruba dvakrát více nakažených než za předchozí pátek. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

07:05

V Německu za posledních 24 hodin přibylo 78 022 nově nakažených koronavirem. Informovala o tom dnes agentura DPA s odvoláním na statistiku Institutu Roberta Kocha (RKI). S covidem-19 zemřelo 235 lidí. Sedmidenní incidence, která udává počet nově infikovaných v týdenním úhrnu v přepočtu na 100 tisíc obyvatel, činí 497,1, což je od začátku pandemie nejvíce.

06:00

Vážené čtenářky a vážení čtenáři, vítejte u nové on-line reportáže, ve které se věnujeme koronavirové pandemii v Česku i ve světě. Dění posledního týdne najdete v předchozí reportáži:

Domácí Zahraničí ČTK Domácí, Zahraničí, ČTK

Aktualizováno před 3 hodinami

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Celý článek zde