V Praze demonstrovaly přes tři tisíce lidí proti povinnému očkování, incidenty nebyly

Kolem 3 500 lidí demonstrovalo na Václavském náměstí v Praze proti povinnému očkování pro vybrané profesní skupiny a lidi starších 60 let. Demonstrující se pak vydali na pochod, jenž vedl k sídle vlády ve Strakově akademii a poté na Hradčanské náměstí. Akce se obešla bez násilných incidentů. Události kolem epidemie koronaviru v Česku i ve světě sledujeme v on-line reportáži.

Nedělní demonstrace v Praze proti povinnému očkování.

Nedělní demonstrace v Praze proti povinnému očkování. | Foto: ČTK

Aktualizovat reportáž

21:02

Počet pozitivně testovaných na SARS-CoV-2 v Británii, Itálii a Francii za posledních 24 hodin podle nědělních zpráv mírně klesl, čísla však nadále zůstávají vysoká.

Británie oznámila za posledních 24 hodin 141 472 pozitivních testů, v sobotu to bylo 146 390. Počet úmrtí pak klesl na 97 z 313. Za celý týden se počet pozitivně testovaných zvýšil o 6,6 procenta na 1,217 milionu a počet úmrtí stoupl o 30,9 procenta na 1295.

V Itálii počet pozitivních testů klesl na 155 659 ze 197 552 o den dříve. Od počátku pandemie v únoru 2020 bylo v zemi pozitivně testováno 7,436 milionů lidí. Počet úmrtí s covidem-19 dnes klesl na 157 ze 184 v sobotu. Od počátku pandemie s nemocí v zemi zemřelo 139 038 osob. Francie za posledních 24 hodin oznámila 296 097 pozitivních testů. To je o zhruba 7500 méně než předchozí den. 

Evropa se nyní potýká s nakažlivější variantou omikron. V Británii tento víkend počet úmrtí s covidem-19 překonal hranici 150 tisíc. Británie má nejvyšší počet úmrtí s koronavirem v Evropě a Itálie druhý nejvyšší. Vyplývá to z údajů, které zveřejnily jednotlivé země.

20:53

V Bruselu v neděli vyšlo do ulic několik tisíc lidí, aby demonstrovali proti covidovým certifikátům. Podle belgické veřejnoprávní stanice RTBF se protestu účastnilo na 10 tisíc lidí, organizátoři mluví až o 25 tisících účastnících. Na rozdíl od předchozích pochodů se ten nedělní uskutečnil poklidně a policie zadržela jen několik osob. Belgičtí vládní představitelé podle agentury AFP o víkendu uvedli, že zvažují zavedení povinného očkování.

Covidové certifikáty se v Belgii vyžadují při vstupu do restaurací či kulturních zařízení. Demonstranti měli také transparenty proti očkování dětí. „Je to naprosto absurdní přístup k zdravotnické krizi, který je navíc obrovským útokem na práva. Pokud to tak necháme, tak skončíme s čínským systémem (kontroly),“ řekla agentuře AFP jedna z účastnic protestu.

18:35

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně na Šumpersku se dočasně uzavře návštěvníkům. V souvislosti s opatřeními proti šíření koronaviru si ji budou lidé od pondělí moci prohlédnout pouze virtuálně. Na internetu budou zájemcům k dispozici virtuální komentované prohlídky a přednášky, sdělil mluvčí Skupiny ČEZ Vladislav Sobol.

18:31

Při zápasech mistrovství Evropy házenkářů hraných na Slovensku bude kvůli koronaviru omezená kapacita a hlediště bude moci být zaplněno maximálně z jedné čtvrtiny. Rozhodla o tom tamní vláda, informoval český svaz. Národní tým odehraje celou základní skupinu v Bratislavě. Při utkáních v druhé pořadatelské zemi šampionátu Maďarsku omezená kapacita hal nebude.

15:49 Praha

Na pražském Václavském náměstí se v neděli sešly zhruba čtyři tisíce odpůrců povinného očkování proti covidu. Po vládě požadují zrušit vyhlášku o povinném očkování pro vybrané profese a lidi nad 60 let. Vystupující kritizovali účinnost vakcín, očkování dětí nebo nošení roušek. Lidé si přinesli státní vlajky nebo transparenty s hesly.

Demonstrující zaplnili prostor před sochou sv. Václava až k ústí Opletalovy ulice a rovněž stáli na přilehlé vozovce. Protestující se následně vydali na pochod centrem města, mj. k sídlu vlády ve Strakově akademii a následně na Hradčanské náměstí.

Protesty se konaly v sobotu v dalších městech jako Brno, Ústí nad Labem, Olomouc, Karlovy Vary či České Budějovice. Zřejmě nejvíc lidí se sešlo v Brně, jehož centrem prošel průvod asi 2000 protestujících.

13:08 Vít Rakušan

Upravená verze vyhlášky o povinném očkování proti covidu by měla být známa dřív než 15. února. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) na CNN Prima News řekl, že k tomuto datu by měla být vyhláška připravená v definitivní verzi. „Ale ten její obsah určitě bude znám už o nějakou dobu dříve,“ řekl.

12:18 Vít Rakušan

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) předloží v pondělí Ústřednímu krizovému štábu návrh seznamu profesí, na které by měla dopadat pracovní karanténa. Očekává, že nad návrhem se uskuteční debata i s hejtmany. Lidé z vybraných profesí, kterým by v práci vyšel pozitivně antigenní test, by mohli i nadále chodit do práce.

Ministerstvo vnitra má vybrat oblasti kritické infrastruktury nezbytné pro chod státu kvůli počínající vlně varianty koronaviru omikron. Smyslem pracovní karantény je zajištění fungování státu i za situace, kdy v karanténách skončí velký počet lidí.

Podle dřívějšího vyjádření šéfa Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy by se mohla týkat i klíčových dodavatelů – například prádelen, které perou pro nemocnice, nebo řidičů, kteří rozvážejí potraviny od výrobců. Zařazeni by v ní mohli být i pracovníci v provozech, které nelze přerušit jako vysoké pece nebo zemědělské provozy pečující o zvířata. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) zmínil také pracovníky v sociálních službách, školství či zdravotnictví.

07:50

Německo zaznamenalo další den v řadě nárůst sedmidenní incidence – podle Institutu Roberta Kocha se tam za poslední týden nakazilo v průměru 363 lidí na 100 tisíc obyvatel. Ještě před týdnem přitom tento údaj činil 223. Institut ohlásil za sobotu 36 552 nově nakažených, před týdnem to bylo asi třikrát méně. Okolo Nového roku však laboratoře méně testovaly a úřady hlásily nové případy často až se zpožděním, upozorňuje agentura DPA.

07:06

V sobotu přibylo v Česku 3955 potvrzených případů nákazy covidem. To je o 2900 více než před týdnem, kdy byl Nový rok. Počet testů se proti prvnímu dni roku ale téměř ztrojnásobil. Dál klesá počet lidí, kteří jsou v souvislosti s koronavirem v nemocnicích. Podle údajů na webu ministerstva zdravotnictví bylo v sobotu hospitalizovaných asi 2300, což je nejméně od počátku loňského listopadu.

Šíření nákazy v zemi zesílilo tento týden. Odborníci to po svátcích předpokládali, mimo jiné i kvůli nakažlivější variantě omikron. Na 100 tisíc obyvatel nyní připadá za posledních sedm dní 431 nakažených, o 27 více než v předchozí den. V porovnání s vánočními svátky a koncem roku ale přibylo i provedených testů. V sobotu jich laboratoře provedly přes 44 tisíc, zatímco o týden dřív jich bylo necelých 13 tisíc.

06:52

Kvůli současné vlně covidu-19 způsobené rychlým šířením koronavirové varianty omikron selhávají napříč Spojenými státy základní služby, jako je školství nebo hromadná dopravaNapsala to agentura AP, podle níž se nemocnice či krizové složky obávají o to, jak dlouho ještě zvládnou fungovat v aktuálním krizovém režimu. 

Počty nově odhalených nákaz v USA prudce stoupají od poloviny prosince a jsou již několik dní vysoko nad nejvyššími hodnotami z loňské zimy. Oproti dřívějším vlnám podle všeho končí výrazně menší podíl nakažených na nemocničním lůžku, tlak na zdravotnictví je ale enormní. Nejen nemocnice pak trápí personální problémy v důsledku izolace infikovaných pracovníků.

„Sanitky v Kansasu uhání směrem k nemocnicím, načež najednou mění směr, protože nemocnice jsou plné. Nedostatek zaměstnanců v New York City způsobuje zpoždění ve svozu odpadu i v metru a oslabuje hasiče a další krizové složky. Vedení letiště zavřelo bezpečnostní kontroly v největším terminále ve Phoenixu a školy po celé zemi těžko hledají učitele do svých tříd,“ shrnuje aktuální problémy AP.

22:55

Přehled sobotních událostí:

  • Laboratoře v pátek potvrdily v Česku 6666 nových případů nákazy covidem, podobně jako ve čtvrtek a zhruba o 1700 více než před týdnem, kdy byl silvestr.
  • Omikron získal v Česku převahu nad ostatními variantami nemoci tento týden, uvedla Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES). Skupina považuje za vhodné vlnu zpomalit a zploštit.
  • Odpůrci povinného očkování proti covidu v sobotu demonstrovali v některých evropských městech. V Česku se protesty konaly v Brně, v Ústí nad Labem či Olomouci. Na 40 tisíc lidí demonstrovalo ve Vídni. Protestovalo se ale také v německých městech nebo ve Francii.

19:30

Velká Británie je sedmou zemí světa, ve které počet nahlášeních úmrtí s covidem překonal hranici 150 tisíc, uvedla BBC. 

19:03

Odpůrci očkování se v sobotu sešli také ve městech po celé Francii, aby odsoudili záměry prezidenta Emmanuela Macrona, který prohlásil, že chce naštvat lidi odmítající očkování proti covidu zpřísněním omezení jejich občanských svobod.

V Paříži protestující převzali Macronovou formulaci a skandovali „naštveme vás“. Jiní nesli nápisy odmítající očkovací průkazy, což byla narážka na Macronův legislativní záměr vyžadovat doklad o očkování pro vstup do míst, jako kavárny, bary a muzea, napsala agentura Reuters.

18:50

Na 40 tisíc lidí v sobotu demonstrovalo ve Vídni proti povinnému očkování proti covidu, které v Rakousku začne platit 1.února. Informovala o tom agentura DPA.

Tisíce odpůrců očkování či dalších opatření protestovaly také v některých německých městech. Na 16 tisíc lidí přišlo podle policejních zdrojů v Hamburku na demonstraci s heslem „Ruce pryč od našich dětí“. V Německu očkují děti ve věku od pěti do 11 let od prosince. Větší manifestace se dnes konaly i v německých městech Magdeburg, Freiburg a Schwerin. Desítky lidí demonstrovaly proti koronavirovým opatřením také v Berlíně.

18:18

Odpůrci povinného očkování proti covidu v sobotu demonstrovali i v dalších českých městech. V Ústí nad Labem, Olomouci a Karlových Varech byla účast nižší. Policie upozorňovala účastníky protestů, aby dodržovali opatření proti šíření koronaviru, jinak se akce obešly bez incidentů. V centru Olomouce se podle policie sešlo na protestu přibližně 500 lidí. 

16:30

Účast v pochodu byla ještě hojnější. Dav zaplnil například celou Rooseveltovu ulici od Moravského náměstí směrem k Malinovského náměstí a dále do Jánské ulice. Zpravodaj ČTK napočítal přes 2000 lidí. Měli vlajky a transparenty zpochybňující vládní politiku vůči pandemii koronaviru. Skandovali třeba hesla Tečka byla léčka a Máme toho dost.

16:22

Pobídky k rozestupům nebo nasazení ochrany dýchacích cest přehlušili demonstranti hvízdáním a křikem. Jinak se akce obešla bez incidentů, které by musela policie řešit, řekl před 16:00 policejní mluvčí Bohumil Malášek. Tou dobou se demonstranti už postupně rozcházeli.

16:04

Centrem Brna prošel průvod asi 2000 odpůrců povinného očkování, bez incidentů. Policie zastavovala dopravu a marně vyzývala k dodržování opatření.

16:00

Za prvních sedm dní letošního roku přibývalo ve světě v průměru dva miliony nákaz koronavirem denně, informovala o tom agentura AFP s odkazem na své výpočty. Z nich rovněž vyplývá, že od prosince se za deset dnů průměrný počet nákaz denně ve světě zdvojnásobil.

15:01

Austrálie poprvé ohlásila za jeden den více než 100 tisíc pozitivních testů. Údaj zahrnuje i domácí rychlé testy uskutečněné v týdnu.

12:14

Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES) konstatovala, že omikron získal v Česku převahu nad ostatními variantami nemoci tento týden. Považuje za vhodné vlnu zpomalit a zploštit. Zploštění vlny umožní podle skupiny předejít přetížení nemocnic a omezení provozu firem a dostupnosti služeb kvůli velkému množství nemocných kvůli vysoké nakažlivosti varianty omikron a její schopnosti obejít existující imunitu.

„Díky imunitnímu stavu populace lze čekat, že i v Česku bude většina nákaz mít mírný průběh. Pokud máte tři dávky, nebo nějakou kombinaci očkování a prodělání nemoci, je to skutečně většinou jen nachlazení, kterého se není třeba bát,“ uvedl člen skupiny Jan Kulveit.

11:36

Děti v Peru se po dvou letech vrátí do škol, prezenční výuku i v této jihoamerické zemi přerušila pandemie covidu. Do lavic usednou znovu v březnu, kdy v Peru začíná školní rok. Deníku La República to potvrdil ministr školství Rosendo Serna.

Peruánské děti se chodily učit do tříd naposledy v prosinci 2019, v dalším školním roce už se školy zavřely kvůli pandemii. A zatímco kina, divadla či fotbalové stadiony se v Peru už dříve otevřely s omezenou návštěvností, na školy přišla řada až nyní.

Nicméně jídelny či občerstvení pro žáky zůstanou ve školách zatím zavřené a učitelé budou muset mít dvě dávky očkování proti covidu. Žáci i učitelé budou také muset nosit roušky. Pokud se ve třídě potvrdí nákaza koronavirem, půjdou všichni do 14denní karantény, napsala agentura EFE.

09:28

Indie hlásí nejvyšší počet nakažených covidem od konce května. Za posledních 24 hodin jich v zemi přibylo 141 986, což je téměř o 21 procent více než za předchozí den. S odvoláním na indické ministerstvo zdravotnictví o tom píše agentura Reuters. V indických městech vytlačuje variantu delta mnohem nakažlivější omikron.

Za poslední den zemřelo dalších 285 lidí, celkový počet úmrtí kvůli covidu-19 se tak vyšplhal na 483 463 lidí. Od počátku pandemie v zemi s téměř 1,4 miliardy obyvatel už onemocnělo 35 milionů lidí.

07:36

Mexiko zaznamenalo mezi nakaženými koronavirem od začátku pandemie covidu přes 300 tisíc úmrtí. V mezinárodním srovnání se jedná o pátý nejvyšší počet po USA, Brazílii, Indii a Rusku, uvedla agentura EFE. Počet nakažených od začátku epidemie přesáhl čtyři miliony. Země, kde žije zhruba 129 milionů lidí, znovu zaznamenává silný růst výskytu koronavirové infekce. Denní přírůstek oznámený v pátek byl nejvyšší od srpna.

Mexické zdravotnické úřady již dříve ohlásily, že skutečné počty nakažených a mrtvých jsou zřejmě vyšší kvůli nedostatečnému testování. Úmrtích spojených s covidem je podle odhadu úřadů zhruba 451 tisíc.

07:30

Laboratoře v pátek provedly téměř 83 tisíc testů, před týdnem na silvestra jich bylo téměř o 40 tisíc méně. Stejně jako přibylo proti minulému pátku provedených testů, zvýšil se i počet aplikovaných dávek vakcíny proti koronaviru. Zdravotníci jich v pátek vykázali 106 809, což je za poslední dobu nejvíce. Z toho 90 019 lidí si přišlo pro posilující dávku.

07:28

Část italských lékařů považuje za výsměch pokutu 100 eur (zhruba 2500 korun), která hrozím lidem ve věku nad 50 let, již se nenechají naočkovat proti covidu. Informoval o tom deník Corriere della Sera. Lékaři poukazují, že postih je výrazně mírnější než v dalších zemích, které zavedly povinné očkování. V Evropě to jsou například Rakousko nebo Řecko. Přísnější postih ale v Itálii čeká lidi, kteří poruší povinnost se nechat naočkovat a chodí do práce.

Ve středu italská vláda zavedla povinné očkování proti covidu pro obyvatele ve věku 50 let a více. Od prvního února začnou tuto povinnost úřady vymáhat jednorázovou sankcí, která činí 100 eur. Od 15. února lidé starší 50 let nebudou smět chodit do práce, pokud nejsou naočkovaní, nebo nedávno neprodělali covid.

07:22

Denní přírůstek nakažených koronavirem se v Německu za jeden týden více než zdvojnásobil. Institut Roberta Kocha ohlásil bezmála 56 tisíc nových případů nákazy za posledních 24 hodin, před týdnem jich bylo 26 400. Vzrostla také sedmidenní incidence. Institut ale znovu upozornil, že údaje mohou být podhodnocené, protože na přelomu roku se lidé nechávají méně testovat, uvedla agentura DPA.

Sedmidenní incidence dnes vystoupala na 336 případů na 100 tisíc obyvatel. V pátek činila 303 případů a před týdnem 220 případů.

06:49

Od začátku epidemie v březnu 2020 se v zemi nakazilo koronavirem přes 2,5 milionu lidí, z toho 36 558 v souvislosti s covidem zemřelo. V první polovině prosince umíralo s nákazou přes 100 lidí denně, v poslední době jsou počty obětí nižší. Za tento týden ministerstvo zatím eviduje 226 úmrtí, za stejnou dobu minulého týdne to bylo 304 úmrtí. Údaje z posledních dní se ale obvykle při dalších aktualizacích zvýší.

06:49

Laboratoře v pátek potvrdily v Česku 6666 nových případů nákazy covidem, podobně jako ve čtvrtek a zhruba o 1700 více než před týdnem, kdy byl silvestr. V mezitýdenním srovnání nově nakažených případů přibývá od počátku týdne a roste také incidence. Za posledních sedm dnů nyní připadá na 100 tisíc obyvatel 404 nakažených. Počet hospitalizovaných s koronavirem ale klesá. V pátek jich bylo na 2500, zatímco minulý pátek 3120. Vyplynulo to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

07:00

Vážení čtenáři, vítejte u nové on-line reportáže, ve které se věnujeme koronavirové pandemii v Česku i ve světě. Dění posledních dnů najdete v předchozí reportáži:

Domácí Zahraničí ČTK Domácí, Zahraničí, ČTK

Aktualizováno před 13 hodinami

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Celý článek zde