Válka na Ukrajině ONLINE: Francie zesílí vojenskou a humanitární pomoc Ukrajině

Ceny komodit na světových trzích výrazně rostou, potraviny i průmyslové suroviny letos zdražily o desítky procent. I v důsledku války na Ukrajině.

Ceny drahých kovů se zvyšují pomaleji – zlato od začátku roku zdražilo o necelých pět procent, stříbro o procento. Naopak zlevnilo dřevo, platina či káva. Vyplývá to z dat, které poskytli analytici ke konci dubna.

„Ceny komodit jsou v posledních měsících nejúspěšnější skupinou aktiv na finančních trzích. Komoditní index agentury Bloomberg už letos posílil o 30 procent,“ řekl analytik XTB Jiří Tyleček. Už v minulém roce podle něj reagovaly suroviny pozitivně na hospodářský růst, který podpořila fiskální politika vlád i měnová politika centrálních bank.

„K růstu přispěly také problémy v dodavatelsko-odběratelských řetězcích. Růst cen od počátku roku je hlavně ve znamení ruské agrese na Ukrajině,“ dodal analytik. Vzestup podle Tylečka táhnou hlavně zemědělské komodity v čele s obilím, kterého jsou Rusko i Ukrajina důležitými producenty i exportéry. Kvůli sankcím a napjaté geopolitické situaci však na trhu chybí také průmyslové komodity a energie, uvedl.

Zdroj Zde