Válka na Ukrajině ONLINE: Na východě Ukrajiny dnes údajně padl další ruský generál

Podíl Ruska v největším platinovém projektu v Zimbabwe odrazuje investory

Největší projekt na těžbu platiny v Zimbabwe, který se země snaží rozjet v posledních dvou letech, má nový problém. Významný podíl ruského magnáta odrazuje potenciální zájemce o financování těžby v projektu za tři miliardy USD (69 miliard korun). Uvedla to agentura Bloomberg s odvoláním na informované zdroje.

Počáteční fáze na rozvoji ložiska Darwendale byla zahájena zkraje roku 2020. Provoz byl ale brzy zastaven kvůli nedostatku kapitálu a lokalita je od počátku loňského roku opuštěná, uvádí zpráva zimbabwského Centra pro správu přírodních zdrojů. Společnost Vi Holding, kterou vlastní podnikatel Vitalij Maščickij, se podle zdrojů po letech odkladů zdráhá pokračovat v investici. Vi Holding vlastní podíl 50 procent ve firmě Great Dyke Investment, majiteli ložiska.

Zbývajících 50 procent vlastní společnost Kuvimba Mining House, ve které má většinu stát, a té se nedaří přilákat nové investice, protože evropští kupci platiny nechtějí uzavírat smlouvy o nákupu se subjektem s ruskými akcionáři. Obavy z toho, že projekt může narazit na sankce související s invazí Ruska na Ukrajinu, také znamenají, že je obtížné půjčit si na rozvoj projektu peníze, dodávají zdroje. Firma Kuvimba na dotaz uvedla, že projekt pokračuje, a další podrobnosti odmítla poskytnout.

Ložisko Darwendale je spojeno s Ruskem od roku 2006, kdy bývalý prezident Zimbabwe Robert Mugabe odebral koncesi místní divizi jihoafrické společnosti Impala Platinum Holdings a předal ji ruským investorům. První podnik, který se pokusil těžbu rozjet, se jmenoval Ruschrome Mining a jeho součástí byla statní firma Zimbabwe Mining Development, ruský obranný konglomerát Rostec, Vnesheconombank a Vi Holding. Později se podnik přejmenoval na Great Dyke a jediným investorem z Ruska zůstal Vi Holding.

Maščickij je podle časopisu Forbes přítelem šéfa společnosti Rostec Sergeje Čemezova. Byl členem správní rady několika divizí firmy Rostek. Čemezov je blízkým spojencem ruského prezidenta Vladimira Putina, se kterým kdysi pracoval v Německu, a vztahují se na něj sankce USA, EU a Británie.

Podle Great Dyke roční těžba z ložiska Darwendale by mohla činit až 860 tisíc uncí kovů platinové skupiny. Ložisko by mohlo být využíváno až čtyři desetiletí. Původně se očekávalo, že těžba začne v roce 2021. Ruské vazby a nedostatek kapitálu však nejsou jediné, co projekt zpozdilo. Roli v tom hraje i neprůhledné vlastnictví ze strany vlády. Ta sice tvrdí, že vlastní v projektu 50 procent, ale není jisté, komu ve státní firmě Kuvimba patří podíl 35 procent, který nevlastní stát.

Zdroj Zde