Válka na Ukrajině ONLINE: Obyvatelé Moskvy chodí k pomníku obětem v Dnipru, policie květiny vyhazuje

Na Ukrajině zbyla už jen asi pětina naverbovaných trestanců, uvádí organizace

Z původních přibližně 50 tisíc trestanců naverbovaných v ruských věznicích do bojů na Ukrajině jich v napadené zemi bojuje k lednu už jen 10 tisíc. Ostatní padli, utrpěli zranění, zmizeli, vzdali se nebo dezertovali, v některých případech do Ruska a se zbraní v ruce. Uvedla to lidskoprávní organizace Russia Behind Bars (Rusko za mřížemi), která se zaměřuje na pomoc ruským vězňům a stíhaným lidem.

K účasti v bojích na Ukrajině přesvědčila desítky tisíc ruských vězňů soukromá vojenská Wagnerova (v ruském přepisu Vagnerova) společnost. Bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby odhadl v prosinci počet vězňů zapojených do bojů na Ukrajině na 40 tisíc. Kirby zároveň obvinil zakladatele skupiny Jevgenije Prigožina, že naverbované trestance používá jako „náplň do mlýnku na maso“. Wagnerovci, kteří se snaží mimo jiné o dobytí ukrajinského Bachmutu, mají podle zpráv v médiích ve svých řadách obrovské ztráty.

Ruská trestanecká zařízení se podle lidskoprávní organizace kvůli praxi verbování vězňů do války na Ukrajině vyprazdňují. Zároveň se ale plní vazební věznice, kde jsou zadržováni váleční zajatci z Ukrajiny. Podle organizace mezi nimi přitom nejsou jen vojáci, ale také civilisté.

Rozšiřuje se také praktika, kdy wagnerovci posílají manželkám a dalším příbuzným žoldnéřů prázdné zinkové rakve. Tvrdí jim přitom, že je v nich tělo podlého bojovníka, a přesvědčují je, aby rakev neotvírali. V některých případech se ale ukázalo, že člověk, o kterém wagnerovci prohlašovali, že je mrtev, byl ve skutečnosti naživu, uvedla také v rozhovoru zveřejněném na kanálu Chodorkovskij Live ředitelka organizace Olga Romanovová.

Zdroj Zde